Nagyvilág

Klímaváltozás: tipikus-e a Föld jégsapkás jellege?

Agrofórum Online

Kutatások szerint a Föld sarkkörökre jellemző jégsapkáinak kialakulását olyan – a Földtörténet szempontjából ritka – lehűléses események idézték elő, melyek kialakulásához számos környezeti tényezőnek kellett egybe esnie.

A Leeds Egyetem kutatócsoportja azt vizsgálta, hogy a Föld életének jelentős részében miért épp az üvegházhatás érvényesült, és ennek folytán miért nem borította jég a sarkköri régiókat. Vizsgálatuk tárgyát képezi a „jégsapkás” időszakok ritkaságának vizsgálata is.

Az egyetemi kutatók megállapították, hogy a Föld jelenlegi, jéggel borított állapota nem tekinthető jellemzőnek a Földtörténet során. Korábban számos elképzelés született a bolygónk történetében ismert hideg periódusok magyarázatára. Ezek közé tartozik a vulkánok CO2-kibocsátásának csökkenése, vagy az erdők által történő fokozott széndioxid-tárolás, illetve a CO2 reakciója bizonyos kőzettípusokkal.

A szakemberek először végezték el mindezen lehűlési folyamatok kombinált vizsgálatát a Föld új típusú, hosszú távú 3D-s modelljében, amelyet először a Leeds Egyetemen fejlesztettek ki. Az ilyen típusú „Földfejlődési modell” megalkotása csupán a közelmúltban vált lehetővé a számítástechnika fejlődésének köszönhetően -olvasható a sciencedaily.com-on.

A bolyónk jégsapkás jellege nem bizonyul meghatározónak a Földtörténet során
A bolyónk jégsapkás jellege nem bizonyul meghatározónak a Földtörténet során (Fotó: Pixabay)

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy kizárólag egyetlen folyamat nem okozhatta ezeket a hideg periódusokat, és hogy a lehűléshez valójában egyszerre több folyamat együttes hatására volt szükség. Tanulmányuk eredményeit a Science Advances című folyóiratban tették közzé (2025. február 14-én).

A Föld természetes éghajlatszabályozási mechanizmusa a jelek szerint egy meleg és magas szén-dioxid-kibocsátású, jégsapkák nélküli világnak kedvez, nem pedig a mai, részben eljegesedett és alacsony széndioxid-kibocsátású környezetnek. Úgy tűnik, hogy ez az általános tendencia a meleg éghajlat felé, segített megelőzni a pusztító globális eljegesedéseket, amelyek csak ritkán fordultak elő, és ezért segítették az élet további virágzását bolygónkon.

A tanulmány fontos üzenete, miszerint nem szabad arra számítanunk, hogy a Föld mindig visszatér az iparosodás előtti korszakhoz hasonló hideg állapotba. A Föld jelenlegi, jéggel borított állapota nem jellemző a bolygó történetében, de a globális népességünk erre támaszkodik. Hosszú történelme során beigazolódni látszik, hogy a Föld „szereti” a meleget… azonban társadalmunk kevésbé…

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A farm, ahol minden a régi – és ez a legjobb benne

2025. június 20. 08:10

Skócia szívében élő gazdaság, amely évszázadokon átívelő történelmével és élő múzeumként működő farmjával varázsolja el látogatóit.

10 növény, ami úgy viselkedik, mint egy állat

2025. június 18. 16:10

Mozognak, csalnak, védekeznek és vadásznak – ezek a növények megdöntik a csendes, mozdulatlan zöldek mítoszát.

Csökken a cukorrépa vetésterülete az EU-ban

2025. június 2. 16:10

A cukorrépa vetésterülete 9%-kal csökkenhet az EU-ban. Az alacsony árak és az ukrán export súlyos nyomást helyeznek az ágazatra.

Drágulnak a tulipánok: a jövőben duplájára nőhet a hagymák ára

2025. május 5. 16:10

A szakértők előrejelzései szerint a tulipánhagymák ára 2025 őszére 50-100%-kal is megemelkedhet a tavalyi évhez képest.

A világ legjobb egyetemei közé került a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában

2023. június 6. 13:53

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában.

A klímaváltozás és az özönnövények II.

2023. február 24. 06:38

Mi a titka azoknak az idegenhonos fajoknak, amelyek özönnövényként képesek megbolygatni nemcsak a szántóföldi és kertészeti mezőgazdasági tevékenységet, de gondot okozhatnak a kertben és a természetes vegetáció egyensúlyában is? Miért olyan sikeres a parlagfű, a szerbtövis-fajok és a különböző kölesfajok hazai terjedése?

Nem lehet homokra építeni…

2019. április 25. 03:47

Növelni kell a mezőgazdaságban is a hatékonyságot, ehhez pedig új technológiák szükségesek. Idetartozik a precíziós gazdálkodás, az integrált növényvédelem és az előrejelzés is.

33 fok Finnországban, 40 erdőtűz Norvégiában: mi vár ránk?

2018. szeptember 17. 10:31

Rekordokat döntő hőség, erdőtüzek a skandináv országokban, aszályos tavasz és kora nyár Nagy-Britanniában, példátlanul hosszú kánikula Magyarországon az Alföldön. A meteorológiai szempontból igen különösen alakuló nyár hátterében olyan légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel, és minden valószínűség szerint gyakoribbá is tesz.