Nagyvilág

Csernobil miatt erősen radioaktívak a rókagombák Felső-Ausztriában

Agrofórum Online

A Global 2000 csoport riasztóan magas cézium-137 szintet talált a rókagombákban a felső-ausztriai Kirchdorf kerületben. Ez az uniós határértéket tizenkétszeresen haladja meg.

A Global 2000 környezetvédelmi szervezet riasztóan magas cézium-137-radioizotóp -szintet talált a felső-ausztriai Spital am Phyrn (Kirchdorf körzet) melletti Stubwiesalmnál szedett rókagombában. Mindez a 35 évvel ezelőtti csernobili atomerőműben bekövetkezett baleset következménye. Összesen 7563 Becquerelt mértek kilogrammonként (Bq/kg), ami több mint tizenkétszerese az EU-ban érvényes 600 Bq/kg határértéknek – közölte a Global 2000.

Az 1986-os reaktorbaleset óta a radioaktív cézium a talaj felszínéről az alatta lévő rétegekbe süllyedt, de onnan például a gombák felszívhatják, és felhalmozódhat bennük. Azok az állatok, akik ezeket a gombákat eszik, könnyebben lehetnek nagyobb stressznek kitéve. Emberben, amikor a cézium-137 táplálékkal kerül a szervezetbe, genetikai károsodást vagy rákot okozhat. A felezési ideje 30,1 év ennek az anyagnak.

A környezetvédelmi szervezet felszólította Wolfgang Mückstein, osztrák egészségügyi minisztert, hogy adjon világos információkat arról, hogy hol lehet gond nélkül szedni a gombát, és „hol jobb elővigyázatossági okokból elkerülni a gombák keresését az erdőben”. Az Egészségügyi Minisztérium adatai szerint a rókagombák mintegy tizenkét százaléka esetében a határérték túllépéséről van szó.

Ezenkívül a Global 2000 ragaszkodik a határ közelében lévő, szlovéniai Krško atomerőmű leállításához. Mert ez csak 71 kilométerre van az osztrák határtól. Csernobil, amely a jelenlegi szennyeződésnek köszönhető, 1000 kilométerre található.

Egy baleset a Krško reaktornál, – amely szerintük olyan zónában található, amely egy esetleges szlovéniai földrengés esetén érintett lenne – a bécsi Természeti Erőforrások és Élettudományi Egyetem modelljei szerint nagy valószínűséggel „rendkívül magas szintű ausztriai radioaktív szennyeződést” okozna. A lehetséges időjárási helyzetek ötödében négyzetméterenként több mint 37 000 Becquerel-cézium-137-tel kellene számolni a Global 2000 szerint.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Háromezer kilométeres traktorútra indult egy farmer

2025. január 23. 15:10

A kezdeményezés lenyűgöző célja 100 ezer dollár összegyűjtése volt, ennyi pénzt akart összeszedni magánszemélyektől és kisvállalkozásoktól.

„Szellemalmák” csillognak a fákon

2025. január 21. 11:10

A legtöbb alma egyszerűen lepottyant, jéggel együtt, de sok olyan is volt, amiből csak az alma esett ki, a jég azonban fent maradt.

40 napja éhségsztrájkol egy gazdatüntetés vezetője Indiában

2025. január 13. 10:10

Az indiai gazdák követeléseit rendre nem teljesíti az állam, ami miatt egyre csökken a jövedelmük, és sokan az öngyilkosságba menekülnek.

Trump nem zárja ki, hogy erővel foglalja el a Panama-csatornát

2025. január 12. 08:10

A megválasztott elnök nem zárja ki a hadsereg bevetését a Panama-csatorna elfoglalására, amely létfontosságú az amerikai mezőgazdaság számára.

„A” kategóriás vadátjárót néztünk Ausztriában!

2023. július 21. 05:36

Milyen vadátjárókat láthatunk Ausztriában? Hogyan célszerű vadátjárót létesíteni, hogy tényleg használják az állatok?

Ausztriában 19 százalékos a biotej piaci részesedése

2020. június 25. 07:39

A teljes osztrák tejtermelésen belül  a biotej mennyisége 18,6 százalékos arányt képvisel. Ezzel az aránnyal Ausztria továbbra is élenjárónak tekinthető az organikusan előállított tej tekintetében.

Már 3000 hektáron érte veszteség az osztrák cukorrépát

2023. május 18. 07:36

A kártevő rovarok idén már a cukorrépa-terület mintegy tíz százalékán okoztak teljes kárt. A helyzet ezért továbbra is feszült Ausztriában.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.