Nagyvilág

Fokozott veszélyt jelentenek a madárinfluenza mutációi

Agrofórum Online

A Texas Biomedical Research Institute kutatói kilenc mutációt azonosítottak egy emberi H5N1 madárinfluenza-törzsben, amelyek fokozzák a vírus fertőzőképességét és patogenitását.

A kutatás eredményei rávilágítanak a vírus gyors alkalmazkodóképességére és az emlősök közötti terjedésének veszélyére.

Új mutációk és fokozott kockázat

Az Egyesült Államokban 2024 tavaszán tejhasznú szarvasmarhákban azonosították először a H5N1 madárinfluenzát, amely azóta több állam állományait érintette, és embereknél is fertőzést okozott – elsősorban farmmunkások körében. Az emberi fertőzések eddig főként enyhe tüneteket, például szemgyulladást okoztak, de 2025 januárjában jelentették az első halálesetet is, amely baromfival való közvetlen érintkezéshez köthető.

A kutatók egy tejhasznú szarvasmarhából és egy emberből izolált H5N1 törzset hasonlítottak össze, és kilenc olyan mutációt azonosítottak az emberi változatban, amelyek a szarvasmarha-törzsben nem voltak jelen.

Ezek a mutációk lehetővé teszik, hogy a vírus hatékonyabban replikálódjon emberi sejtekben és súlyosabb betegséget okozzon. Kísérletek igazolták, hogy az emberi törzs különösen nagy mennyiségben található meg az agyszövetben, ami fokozott neurológiai kockázatra utal.

Antivirális kezelések és járványügyi intézkedések

A kutatók több FDA által engedélyezett antivirális szert is teszteltek a vírus mindkét törzsével szemben. Az eredmények szerint ezek a mutációk nem csökkentették az antivirális szerek hatékonyságát.

Ennek jelentősége kiemelkedő, mivel az emberi populáció nem rendelkezik előzetes immunitással a H5N1 ellen, és a szezonális influenza vakcinák csak korlátozott védelmet nyújtanak. A szakemberek szerint az antivirális szerek kulcsszerepet játszhatnak egy esetleges járvány esetén, különösen addig, amíg hatékony vakcina nem áll rendelkezésre.

A kutatás következő lépései között szerepel annak meghatározása, hogy a kilenc mutáció közül melyek felelősek a megnövekedett virulenciáért, illetve milyen mechanizmusok teszik lehetővé a vírus gyors alkalmazkodását különböző emlősök szervezetéhez.

Jövőbeli kilátások és védekezési stratégiák

A H5N1 emberre való terjedésének megelőzéséhez elengedhetetlen a tejhasznú szarvasmarhák állományainak folyamatos monitorozása és a vírus eliminálása.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy minél tovább marad jelen a vírus az állatállományban, annál nagyobb az esélye, hogy újabb mutációkkal jelenik meg, amelyek potenciálisan emberről emberre is terjedhetnek. Ezért azonnali intézkedésekre van szükség a vírus terjedésének korlátozására, a humán fertőzések minimalizálására és a járványügyi védekezés hatékonyságának fokozására.

(Forrás: Avian influenza is mutating, but antivirals still work | The Cattle Site)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Globális mikotoxin-helyzet 2024: trendek és jóslatok

2025. március 7. 11:10

A Nutrition globális adatbázisában elérhető nyersanyagokra és teljes takarmánymintákra vonatkozó mikotoxin-adatok alapján készült az elemzés.

A globális felmelegedés egyre több extrém zivatart hozhat

2021. április 3. 12:13

Egyes régiókban a hőmérséklet-emelkedés jobban befolyásolja a rövid ideig tartó, erős esőzések szélsőségeit, mint a légköri nedvesség növekedése önmagában.

Kukorica és napraforgó vetőmagpiac - 2020

2021. január 9. 04:36

A Kleffmann és Partner Kft. független piackutató cég, mely 1995 óta tevékenykedik Magyarországon. Kizárólag a gazdálkodóktól származó információk alapján méri fel a vetőmag-, műtrágya-, valamint növényvédőszer-piacot.

Új célok a klímaváltozást csökkentő innovációért - jelentős összeget fordít a Syngenta a fenntartható mezőgazdaságra

2019. október 23. 12:33

A Syngenta két milliárd dollárt fektet be az elkövetkezendő öt évben fenntartható mezőgazdasági innovációkba.

Homoki prérifű: futótűzként terjed homokterületeinken az új inváziós fűfaj

2019. október 16. 05:36

A homoki prérifüvet 2017 óta számos helyen találták meg a kiskunsági homokterületeken, ahol korábbi parlagokon és elsődleges homoki gyepekben fordul elő, valamint Debrecen belterületén, fajszegény leromlott gyepekben megtelepedve, gyakorlatilag egynemű, összefüggő foltokat, néhol többhektáros állományokat képez.