Nagyvilág

Nem jó a méret? Nem tetszik? Hihetetlen, mi történik az általunk visszaküldött termékekkel

Agrofórum Online

Az internetről gyakorlatilag bármit meg lehet már rendelni, amire az életünkhöz feltétlenül szükség van, és azt is, amiről csak gondoljuk, hogy szükségünk van rá. Ha aztán rájövünk, hogy a vásárlás elhamarkodott volt, az árut jogszabály szerint 14 napon belül visszaküldhetjük. De mi történik a felbontott, ám nem használt és visszaküldött tárgyakkal?

Ugyan a rendelkezés a vevők védelmére született, de sok visszaélésre is lehetőséget ad. Az emberek jelentős részét ugyanakkor nem a rossz szándék vezérli, hiszen a boltok maguk is az esztelen fogyasztást segítik elő a vásárlást élménnyé szépítő pszichológiai eszközökkel vagy éppen az ingyenes visszaküldés lehetőségének hangsúlyozásával.

Vissza – a szemétdombra

Ne ringassuk magunkat naiv álmokba. Ha a termék visszakerül a kereskedőhöz, nem „nullázódik le” a rendelésünk. Ugyanis a felbontott holmi már nem adható el újként, így vagy – jó esetben – leárazva próbálnak neki gazdát találni, vagy egyszerűen kidobják, mégpedig azért, mert az ellenőrzésük és újracsomagolásuk több munkát igényel, mint egy új termék előállítása – olvasható a kiszamolo.hu oldalon.

Óriási erőforrás-pazarlás ez, és olyan környezetszennyező és -romboló eljárás, amelynek nem vagyunk tudatában, hogy mi magunk okozzuk. A befektetett energia és a felhasznált anyagok mennek a levesbe, illetve a szemétdombra, és akkor a szállítás költségéről és az elpöfögtetett energiáról még nem is beszéltünk.

Rengeteg áruról van szó

Különösen a koronavírus-járvány időszakában ugrott meg az online vásárlások aránya, és azóta évről évre nő, ezzel együtt pedig nő a visszaküldött termékek mennyisége is: az Egyesült Államokban az elmúlt években a visszáruk összértékét százezer milliárd dollárra becsülték.

Az átlagos visszaküldési arány 20% körül van, tehát 5-ből 1 termék mégsem kell, míg a ruhaféléknél minden második-harmadik darab megy vissza a feladóhoz – ráadásul a ruházati termékek kerülnek a visszaküldést követően a legnagyobb eséllyel a szemétbe.

Amerikában egyébként egy egész iparág létesült a visszaküldött termékekre. Óriási dobozokban, raklapokon árulják a nagy kereskedőcégek a visszaküldött árukat, legyen szó konyhagépekről, ruhákról, cipőkről vagy akár meglepetés csomagokról, amelyek teljesen random árucikkekkel vannak megtömve.

Ezekre sok esetben licitálni lehet, majd a nyertesnek házhoz szállítják a gigantikus csomagot – amelyben lehetnek sérült, törött vagy hiányos termékek is, ezt ugyanis senki sem ellenőrzi. Ugyanakkor sokan csináltak már jó üzletet azzal, hogy a kézhez kapott holmikat egyesével eladták valamelyik használt cikkekre szakosodott oldalon.

Mi a megoldás?

Univerzális megoldással egyelőre nem tudunk szolgálni. Az átgondolt vásárlás, a minőségi, tartós termékek preferálása, a túlfogyasztás kerülése – ezek mind az egyén önkontrollján és a nagyobb jó, a Földünk védelme iránti elkötelezettségén múlnak.

Be kell látnunk, hogy a bajt is mi idézzük elő és a megoldást is a mi kezünkben van, és csak az egyéni kezdeményezések összessége vezethet el a túlfogyasztás megállításához.

(Fotó: PublicDomainPictures/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Háromezer kilométeres traktorútra indult egy farmer

2025. január 23. 15:10

A kezdeményezés lenyűgöző célja 100 ezer dollár összegyűjtése volt, ennyi pénzt akart összeszedni magánszemélyektől és kisvállalkozásoktól.

„Szellemalmák” csillognak a fákon

2025. január 21. 11:10

A legtöbb alma egyszerűen lepottyant, jéggel együtt, de sok olyan is volt, amiből csak az alma esett ki, a jég azonban fent maradt.

40 napja éhségsztrájkol egy gazdatüntetés vezetője Indiában

2025. január 13. 10:10

Az indiai gazdák követeléseit rendre nem teljesíti az állam, ami miatt egyre csökken a jövedelmük, és sokan az öngyilkosságba menekülnek.

Trump nem zárja ki, hogy erővel foglalja el a Panama-csatornát

2025. január 12. 08:10

A megválasztott elnök nem zárja ki a hadsereg bevetését a Panama-csatorna elfoglalására, amely létfontosságú az amerikai mezőgazdaság számára.

Jelentkezzünk! A Nébih újra meghirdette a háztartási élelmiszerhulladék-felmérését!

2023. november 15. 05:40

Bár sikerült javítani az elmúlt évek szomorú statisztikáin, mégis a legfrissebb felmérések szerint még mindig minden ötödik kg élelmiszer a szemetesben landol. Vajon a mi háztartásunk hogyan járul hozzá ehhez a mennyiséghez?

A műanyag hulladék problémájának kezelése a kertészeti ágazatban

2022. november 14. 15:40

Nem kizárólag a termesztők feladata, hogy minél környezettudatosabbak legyenek. Ezúttal a beszállítók is összefogtak a termesztés zöldebbé tétele érdekében. A Netafim már 2010-ben is tett lépéseket ebbe az irányba, amikor megnyitotta az első hulladékhasznosító üzemét a kaliforniai Fresnóban. Most, 2022-ben ismét sikerrel jártak: a Netafim új hulladékhasznosító üzemet nyitott Mexikóban.

Magyar innováció: begyűjtik a hazai folyókon úszó hulladékokat

2022. december 13. 13:09

Automata folyótakarító hajót és a hulladék begyűjtését segítő kamerarendszert fejlesztett ki a Future Plastik Kft., a Robo-Collect elnevezésű vízi jármű és a hozzá kapcsolódó műszaki infrastruktúra magyar innováció keretében valósult meg - tájékoztatta a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ).

A tudósok a műanyaghulladékot értékes talajjavító anyaggá alakítják át

2023. április 4. 17:29

Egy nemrégiben készült tanulmány részletesen ismertet egy olyan módszert, amellyel a műanyaghulladékot a faszén nagy porozitású, nagy felületű, grammonként körülbelül 400 négyzetméteres tömegű formájává alakítják át.