Nagyvilág

Saját testük melegével mentették meg az őzet a tűzoltók

Agrofórum Online

Az eset egy fagyos téli napon történt, amikor egy őzgidát a jeges víz fogságából kellett kimenteni.

Az állat beszorult egy patak jeges részébe, és képtelen volt kiszabadulni. A tűzoltók azonnal a helyszínre érkeztek, hogy megmentsék a reszkető állatot, amely addigra már annyira kihűlt, hogy alig volt esélye a túlélésre. 

A mentőakció részletei

A norvég tűzoltók óvatosan emelték ki az őzet a jeges vízből, majd száraz helyre vitték. Azonban itt nem ért véget a feladatuk a német Spiegel hírmagazin beszámolója szerint. Tudták, hogy az állat testhőmérséklete kritikus szintre esett, és ha nem cselekszenek gyorsan, akkor az őz elpusztulhat a kihűlés következtében. Mivel nem volt elérhető az ilyenkor szükséges speciális eszköz a helyszínen, a tűzoltók a legtermészetesebb módszerhez folyamodtak: meleg öleléssel próbálták felmelegíteni az állatot.

A tűzoltók váltották egymást, hogy biztosítsák az állat folyamatos melegítését, miközben száraz takarókkal és kabátokkal is betakarták. Az őz lassan kezdett megnyugodni és visszanyerni erejét a gondoskodás hatására. 

A reakciók

Az eset híre gyorsan elterjedt a közösségi médiában, és a tűzoltócsapat rengeteg dicséretet kapott. Sok kommentelő meghatódva dicsérte a tűzoltókat, amiért nemcsak emberek, hanem a vadon élő állatok életének megmentésére is ilyen elhivatottan figyelnek.

Sokan kiemelték, hogy a történet emlékeztet arra, milyen fontos az emberség és az empátia minden élőlénnyel szemben. „Nemcsak tűzoltók, hanem hősök is” – írta az egyik hozzászóló. 

Az állatvédő szervezetek is méltatták a mentést. Hangsúlyozták, hogy a vadon élő állatok megmentése során a gyors és megfelelő beavatkozás kulcsfontosságú. Az ilyen példák rámutatnak arra, hogy a civil és szakmai összefogás mennyire hatékony lehet az állatok védelmében. 

A természet kihívásai

Norvégia hideg telei nemcsak az emberek, hanem az állatok számára is komoly kihívást jelentenek. Az őzek, szarvasok és más vadállatok gyakran kerülnek veszélybe, beleesnek a jeges vízbe a hóolvadás és a befagyott tavak, patakok miatt. A tűzoltók és más mentőcsapatok rendszeresen végeznek hasonló akciókat, de az ilyen különösen megható mentések ritkán kerülnek reflektorfénybe.

Kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Figyeljünk az utakon! Kezdődik az őzek párzási időszaka

2019. július 18. 08:32

Július közepétől augusztus közepéig tart az őz, hazánk legnagyobb egyedszámban és szinte mindenhol előforduló nagyvadfajának párzási időszaka.

230-400 forintért veszik át a vaddisznót - jelenleg csúcsszezon van

2019. november 19. 05:38

Az összes vadfajra és annak minden fő húsrészére van az évnek ebben a szakaszában igény, azonban az őszi-téli hónapokban jellemzően a vaddisznóra a legmagasabb.

Egy őz alszik minden este a családi nappaliban

2024. december 14. 14:10

Pedig a tenyésztés mindig azt a célt szolgálja, hogy ne alakuljon ki szoros kapcsolat a vadon élő állatokkal.

Tömeges őzelhullástól tartanak a vadászok a rágcsálóirtó szer engedélyezése miatt

2018. október 26. 10:36

A rágcsálóirtó szer leginkább az őzre és a mezei nyúlra jelent veszélyt ezen fajok táplálkozásbiológiája miatt.