Nagyvilág

Takarmánynövényekből műalkotások

Agrofórum Online

A növények gyökerei nagyon sokoldalúan felhasználhatóak – művészeti célokra is. Zena Holloway, a Rootfull biotervezője lélegzetelállító alkotásokkal bizonyítja be, mit lehet például a búzafű gyökereiből készíteni.

A Rootfull egy brit székhelyű innovációs vállalat, amely újszerű textíliát fejleszt. Mégpedig úgy, hogy a növények gyökereit sablonokba rendezi, hogy ezzel egyedi, csipkeszerű szövetet hozzon létre, amelyből aztán kézműves ékszereket, ruhákat és dekorációkat és lakberendezési tárgyakat tervez.

A Rootfull úttörője, Zena víz alatti fotósként dolgozik 25 éve, és az a küldetése, hogy bemutassa a világ vizeiben egyre növekvő szennyeződés hatásait.

Zena idővel ráébredt, hogy egyszerű növényi hulladékokból új anyagokat fejleszthet ki. 2018-ban meg is próbálkozott ezzel: búzafüvet termesztett egy méhviasz sablonon, amelynek teljes mértékben ő irányította a növekedését.

Noha munkája a búzafűre, mint biomassza-forrásra összpontosított, Zena elárulta, hogy szívesen együttműködne olyan termelőkkel, akik más e célra alkalmas növényekkel segítenék a munkáját:

„Ha valakinek nagy mennyiségű gyökérhulladéka van, azt szívesen megvásárolnám. Minden olyan gyökér, amely gyorsan nő, erős és szépen megfakul, alkalmas lehet arra, hogy textilt készítsek belőle” – árulta el.

Takarmányszőnyegtől a művészetig

A méhviaszból készült sablonokra vetett csírákat Zena a nappalijában termeszti, ahol minimális ráfordítással két hétig tartja őket. Amikor betakarítja, az ehető részt a csirkéinek adja, a gyökereket pedig a számos művészeti alkotása valamelyikéhez használja fel. A növényekből Zena kéthetente 8 m2 anyagot termel, de körülbelül 50 m2-t tudna létrehozni, ha minden inputot maximalizálna.

A „textilek” kiszárítása után Zena konyhai alapanyagokból készült bevonatot visz fel, hogy megőrizze a nedvességet és megakadályozza a lepattogzást, ettől az anyag végül olyan szilárd lesz, mint a bőr, amíg készen nem áll arra, hogy műalkotássá alakítsa.

A szőnyegek mellett Zena lapokat is készít, amelyek a bőr alapú anyagokhoz hasonlóak. Jelenleg kutatás-fejlesztési támogatásra és szabadalomra pályázik, hogy továbbfejleszthesse a bevonatát.

A szokatlan műalkotások egyre nagyobb rajongótábort vonzanak

„Az emberek általában szeretik, és gyakran érdeklődnek a műveim iránt – árulta el Zena. – A termékeimben használt színek természetes alapanyagból készülnek. Ez a biodizájn a legegyszerűbb formában.”

Zena szerint számos fogyasztó nincs tisztában a ruhákba beépített nagy mennyiségű műanyaggal, például a poliészterrel és a nejlonnal, és mivel ezek káros hatással vannak a környezetre, ezért különösen fontos, hogy a lakberendezési és divatipar a fenntartható alternatívák felé forduljon.

A szokatlan műalkotások egyre nagyobb rajongótábort vonzanak

„El kell távolodnunk a szintetikus anyagoktól. A ruháinkban található szintetikus szálak miatt minden mikroműanyag a folyóinkba és a tengereinkbe kerül. A mikroműanyagok károsítják az emberi sejteket, és az emberi vérminták 80%-ában megtalálták azokat.

A divatipar érdeklődik az új lehetőség iránt, ami nagyszerű alternatívát kínál, ráadásul sokoldalú és könnyen előállítható. Körülbelül 1100 fűfajta létezik, amelyekben rengeteg lehetőség rejlik – akár ilyen célú felhasználásra is.”

A belsőépítészetben, például a bútorok kárpitozásában, a szőnyegekben és a függönyökben jelenlévő mesterséges anyagok szintén károsak a környezetre. A termékeken gyakran szerepel a fenntarthatósági címke, de ha közelebbről megnézzük ezeket az anyagokat, hamar kiderül, hogy a többségük környezetkárosító.

A Zena által használt gyökerek 100%-ban természetesek, és tökéletesen alkalmasak a belsőépítészet számára. Zena szívesen együttműködne olyan belsőépítészekkel, akik fenntartható alternatívákat szeretnének beépíteni kínálatukba.

„A Rootfull aktívan keresi azokat a befektetőket, akik érdeklődnek az organikus textíliák előállításában való együttműködés, és a hulladék újrahasznosításának megtalálása iránt. A szintetikus textíliáktól való elszakadással a Rootfull fenntartható megoldást kínál olyan anyagok felhasználásával, amelyek egyébként a hulladéklerakókban végeznék.”

(Fotók: Rootfull)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A klímaváltozás átírja a szlovák mezőgazdaság szabályait

2025. április 27. 16:10

A szlovák mezőgazdaság példája világosan mutatja, milyen drasztikusan befolyásolja a klímaváltozás a termelést.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Műanyag hulladékok lebomlása

2021. szeptember 30. 05:39

A tudósok csak becsülni tudják, hogy mikor bomlik le például egy műanyag zacskó. Azt tudják, hogy biológiailag nem bomlik le, viszont a fény hatására igen.

Így kell majd januártól gyűjtenünk a műanyag palackokat – megvannak a részletek

2023. november 12. 17:10

Új év, új remények. Ebben az esetben az, hogy 2024. január 1-től kevesebb műanyag flakonba botlunk nap, mint nap. Ugyanis ekkortól kezdődik el az ún. kötelező visszaváltási rendszer, amely az 0,1–3,0 literes űrtartalmú műanyag, fém vagy üveg csomagolású italtermékeket érinti.

Hogyan zöldülhetnek az ásványvizes cégek?

2019. október 21. 13:17

Csökkentették a PET palackok súlyát, így 2017-hez képest 10-12 százalékkal kevesebb műanyagot használnak fel az idén, a palackok 10 százaléka pedig újrafelhasznált alapanyagból készül.

Óvatosan a műanyag vágódeszkákkal

2023. augusztus 6. 10:10

A kutatók önkéntesek bevonásával vizsgálták azt, hogy a hétköznapi használat során milyen mértékű mikroműanyag-szennyezés keletkezik ezekben az esetekben.