Növénytermesztés

1500-2000 hektáron termelnek karácsonyfát Magyarországon

Agrofórum Online

Néhány 20-25 hektáron termelő gazdaság mellett több száz kistermelő, családi gazdaság neveli a fákat 1-2 hektáron.

Karácsonyfát Magyarországon mintegy 1500-2000 hektáron, elsősorban az ország dél-nyugati részén, Zala, Vas és Somogy megyében termesztenek – válaszolta a Magyar Díszkertészek Szövetsége az MTI kérdésére.

A tájékoztatás szerint néhány 20-25 hektáron termelő gazdaság mellett több száz kistermelő, családi gazdaság neveli a fákat 1-2 hektáron, a telepítéstől számítva fajtól és mérettől függően 5-10 évig. A minőségi áru előállítása ugyanis sok kézi munkát igényel. A termesztéshez szükséges speciális gépek drágák, beszerzésük nehézkes.

Magyarországon évente 1,5-1,8 millió család állít az ünnepekre karácsonyfát. A lucfenyőt illatáért és kedvező áráért kedvelik, az ezüstfenyő iránti kereslet az utóbbi évek csökkenése után ismét nő. A nordmann fenyő ára bár a fenyőfák közül a legmagasabb, a vásárlók kedvelik, mert tűleveleit hosszan megtartja.

Az export és az import ezen a területen kiegyenlíti egymást, mintegy 200 ezer darabra tehető. Importból a nagyobb 1,8-2,0 méter magas nordmann fenyő érkezik, főleg Dániából, kisebb része Németországból. A gyökeres magyar lucfenyőre pedig Olaszországban van nagy kereslet.

A termelői árak az utóbbi években 10-15 százalékkal csökkentek, nagyrészt az önköltség szintjén mozognak. A kereskedelmi árak az elmúlt évekhez hasonlóan alakulnak az idén is. Így a lucfenyőért általában 1500-2000 forintot, az ezüstfenyőért 3000-4000 forintot, míg a nordmann 6000-7000 forintot kérnek az árusok folyóméterenként. A nagyobb méretű, 2,2-2,5 méter feletti fák esetében darabárakat alkalmaznak a kereskedők – közölte a Magyar Díszkertészek Szövetsége.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Adhatjuk-e az elaggott karácsonyfát a lovaknak?

2025. január 8. 11:10

Eljött az ideje, hogy a karácsonyfákról leszedjük a díszeket. A lótulajdonosoknak esetleg eszükbe juthat kedvencüknek adni a fát. Nem jó ötlet.

Így lesz kreatív karácsonyfád néhány gally segítségével

2020. december 9. 16:50

Csupán néhány, főként a kertből összegyűjthető alapanyag, valamint egy barkácseszköz kell ahhoz, hogy minden kreativitásunkat latba vetve egy teljes mértékben fenntartható és igazán látványos karácsonyi dekorációt készítsünk.

Van, ahol már öntözni kell a fenyőültetvényeket

2020. december 22. 08:30

Hegedűs Attila erdőmérnök, közgazdász - ahogy ő fogalmaz -, tizenöt éve foglalkozik professzionális szinten karácsonyfa termeléssel és nagykereskedelmi értékesítéssel. A borsodgeszti karácsonyfa-telepen, ahol ő dolgozik, nem ritka, hogy a vásárlók már júliusban előre megjelölik a megvásárolni kívánt fenyőket.

Vízkereszt után: mi legyen a gyökeres fenyőfával?

2022. január 7. 05:37

A gyökeres fenyőfa minden évben nagy kérdés, amint vízkereszt után lekerülnek róla a díszek. Vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy túl is élje a telet? Ki lehet-e ültetni rögtön? Erre hozom a mi bevált megoldásainkat, mert elég sok tévhit kering az interneten a témában.