Növénytermesztés

5 centisre nőtt a búza, majd kiszáradt a példátlan aszályban Szicíliában

Agrofórum Online

Lassan lehetetlenné teszi a mezőgazdasági termelést a példátlan és évek óta tartó aszály a mediterrán térség legnagyobb szigetén, Szicíliában.

Bár bizonyos tájakon (például a Brit-szigeten) a kelleténél nagyobb mennyiségű téli-tavaszi csapadék okoz gondot, de összességében Európának inkább az egyre elviselhetetlenebb forrósággal és aszállyal kell megküzdenie. A sokasodó civil tüntetések pedig arra figyelmeztetik a kormányzatokat, hogy a turizmus előtérbe helyezése helyett/mellett időszerű lenne a mezőgazdaság – benne az öntözés – problémáival is foglalkozni.

A népszerű vakációs célpontnak számító Szicília például a szemünk előtt válik lassan sivataggá. Miközben a turisták elözönlik az olasz szigetet, az ott élő vidéki népességnek immár komoly vízhiánnyal kell megküzdenie – olvasható a brit The Guardian című lapban is.

Az egyik megszólaló termesztőnek idén 650 tonna búzája veszett oda a perzselő napsütésben és végtelennek tűnő aszályban. Mint említette, ő már januárban tudta, hogy katasztrofális év elé néz, aztán amikor az általában 80 centisre növő búzái 5 centinél megálltak, és kiszáradtak, ez a sejtése sajnos beigazolódott.

Szicília, a mediterrán térség legnagyobb és legnépesebb (4,8 millió lakosú) szigete története egyik legsúlyosabb krízisével küzd. 2021-ben már 48,8 Celsius-fokos hőmérsékletet is mértek, és ha ez még gyakoribbá válik, valóban az elsivatagosodás vár a Magyarországnál csupán 3,5-szer kisebb területre.

Ezt támasztja alá, hogy már 2023 második félévében is csak 150 mm csapadék hullott, és idén sem kényeztették el az égiek a szigetlakókat. Egyre inkább kénytelenek tehát a helyiek a turizmusra támaszkodni, ami viszont szintén erősen apasztja a véges erőforrásaikat, köztük az édesvizet.

Az olasz hatóságok szerint Szicíliának immár a 70 százalékát fenyegeti az elsivatagosodás. A tavak nagy része mára kiszáradt, a mesterséges Fanaco tó például egykor 20 millió köbméter vizet tárolt, míg manapság 300 ezret.

A növénytermesztés mellett az állattenyésztés is megsínyli a kialakult helyzetet, a szarvasmarha-állományok vészesen csökkennek, és nem ritka a szomjúságtól elpusztult jószágok látványa sem. A kilátástalanság a fiatal gazdákat elüldözi a szigetről, Szicília agrárjövője tehát meglehetősen ingataggá és bizonytalanná vált.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Corteva: fókuszban a fenntartható megoldások

2023. szeptember 12. 05:40

A Corteva továbbra is elkötelezett, hogy termékeivel és megoldásaival választ adjon a termelők kihívásaira.

Új magyar módszer az aszály előrejelzésére

2024. február 9. 13:40

A mezőgazdasági és hidrológiai aszálytrendek megfigyelésén, valamint monitorozó- és előrejelző rendszer kidolgozásán dolgoznak a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság kutatói.

Sárgul a babérmeggy? Ez lehet az oka!

2023. augusztus 7. 05:40

A babérmeggy eredeti élőhelyét kell megismerni ahhoz, hogy jól döntsünk: a mi kertünkbe való vagy sem?

Határon átívelő, a vízgazdálkodást segítő monitoringrendszert alakítottak ki

2019. szeptember 21. 13:16

A vízgazdálkodást és a szélsőséges időjárási jelenségek okozta kockázatok mérséklését segítő monitoringrendszert alakítottak ki uniós támogatással a Dél-Alföldön és Vajdaságban.