Növénytermesztés

5 centisre nőtt a búza, majd kiszáradt a példátlan aszályban Szicíliában

Agrofórum Online

Lassan lehetetlenné teszi a mezőgazdasági termelést a példátlan és évek óta tartó aszály a mediterrán térség legnagyobb szigetén, Szicíliában.

Bár bizonyos tájakon (például a Brit-szigeten) a kelleténél nagyobb mennyiségű téli-tavaszi csapadék okoz gondot, de összességében Európának inkább az egyre elviselhetetlenebb forrósággal és aszállyal kell megküzdenie. A sokasodó civil tüntetések pedig arra figyelmeztetik a kormányzatokat, hogy a turizmus előtérbe helyezése helyett/mellett időszerű lenne a mezőgazdaság – benne az öntözés – problémáival is foglalkozni.

A népszerű vakációs célpontnak számító Szicília például a szemünk előtt válik lassan sivataggá. Miközben a turisták elözönlik az olasz szigetet, az ott élő vidéki népességnek immár komoly vízhiánnyal kell megküzdenie – olvasható a brit The Guardian című lapban is.

Az egyik megszólaló termesztőnek idén 650 tonna búzája veszett oda a perzselő napsütésben és végtelennek tűnő aszályban. Mint említette, ő már januárban tudta, hogy katasztrofális év elé néz, aztán amikor az általában 80 centisre növő búzái 5 centinél megálltak, és kiszáradtak, ez a sejtése sajnos beigazolódott.

Szicília, a mediterrán térség legnagyobb és legnépesebb (4,8 millió lakosú) szigete története egyik legsúlyosabb krízisével küzd. 2021-ben már 48,8 Celsius-fokos hőmérsékletet is mértek, és ha ez még gyakoribbá válik, valóban az elsivatagosodás vár a Magyarországnál csupán 3,5-szer kisebb területre.

Ezt támasztja alá, hogy már 2023 második félévében is csak 150 mm csapadék hullott, és idén sem kényeztették el az égiek a szigetlakókat. Egyre inkább kénytelenek tehát a helyiek a turizmusra támaszkodni, ami viszont szintén erősen apasztja a véges erőforrásaikat, köztük az édesvizet.

Az olasz hatóságok szerint Szicíliának immár a 70 százalékát fenyegeti az elsivatagosodás. A tavak nagy része mára kiszáradt, a mesterséges Fanaco tó például egykor 20 millió köbméter vizet tárolt, míg manapság 300 ezret.

A növénytermesztés mellett az állattenyésztés is megsínyli a kialakult helyzetet, a szarvasmarha-állományok vészesen csökkennek, és nem ritka a szomjúságtól elpusztult jószágok látványa sem. A kilátástalanság a fiatal gazdákat elüldözi a szigetről, Szicília agrárjövője tehát meglehetősen ingataggá és bizonytalanná vált.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Pocsék volt a tavalyi gabonatermés Finnországban

2019. április 13. 06:19

A délnyugati régió Finnország kenyereskosara, amely rendszerint az országos gabonatermés jó 20 százalékát adja, tavaly azonban a szokásosnál nagyjából 30 százalékkal kevesebbet takaríthattak be.

Az aszály miatt drágulhat a cukor

2018. szeptember 29. 09:30

A legnagyobb európai termelőket – Franciaország, Németország, Lengyelország és Nagy-Britannia – sújtó aszályos időjárás miatt jelentősen csökkenhet a cukorgyártás volumene.

Tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezték – lehet öntözni!

2024. április 16. 13:10

Az elmúlt időszak rendkívül csapadékszegény időjárása és a gazdálkodói visszajelzések alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége kezdeményezte a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.

Mesterséges vízpótlás segíthet az aszály elkerülésén

2019. április 18. 06:03

Január és március között lehullott csapadék mennyisége 24 és 94 milliméter között alakult, az országos területi átlagérték 54 milliméter volt, ami az időszakos átlagnál 41 százalékkal kevesebb.