24℃ 12℃
május 1. Fülöp, Jakab, Zsaklin, Jefte, József
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A biztonságosabb szárításért!

KITE Zrt.

A terményszárítás a növénytermesztés befejező művelete, mely nélkül a terményeink java néhány nap alatt tönkremenne. Célja a szemesterményben zajló élettani folyamatok oly mértékű lassítása, hogy az a betakarítástól a felhasználásig jó minőségben tárolható legyen.

A terményszárítás tűzveszélyes technológiai folyamat,
de kordában tartható!

Most egy rendkívüli akció keretein belül a Videokontroll precíziós szárítási megoldását akár 7 év futamidejű, alacsony kamatozású KITE NHP hitel segítségével, a KITE Hiteliroda egy ablakos ügyintézése mellett is megvásárolhatja.

 A terményszárítás ma egyszerre jelent technikai, technológiai és gazdaságossági kérdést, aminek az optimalizálása összetett feladat. A KITE Zrt. 2017 júniusától partnerhálózatában értékesíti – az RS Bt.-vel kötött stratégiai megállapodás alapján – a szemestermény-szárítók biztonságát és hatékonyságát javító innovációt, a Videokontroll elnevezésű technológiát. A KITE Zrt. fontosnak tartja a precíziós gazdálkodást komplexen vizsgálni, a növénytermesztés folyamata ugyanis nem zárul le a betakarítással. Ennek a komplexitásnak elhagyhatatlan része a Videokontrollra alapozott terményszárítás, mely által biztosítva van a KITE Zrt. partnerei számára a növénytermesztés teljes vertikumára a precíziós megoldás. Magyarországon jelenleg már több mint 70 üzem működik ezzel a rendszerrel.

A rendszer modern informatikai eszközökre, adatfeldolgozási eljárásokra épül.

Precíziós szárításnak nevezzük, amikor a szárítási folyamat szoros kontrollja mellett fokozatosan és kíméletesen csak annyi vizet veszünk el a terményből, amennyi a biztonságos raktározáshoz szükséges, miközben a termény lokális túlhevülését és a túlszárítást kizárjuk.

A Videokontroll a gravitációs rendszerű, keresztáramú aknás szárítók esetén – a tornyon lévő kilépőnyílások számától függően akár több száz mérési ponttalnyújt megoldást a távfelügyeletre. A rendszer segítségével optimalizálható a szemestermény-szárítók működése, illetve ezen felül a szárítótüzek megelőzése is lehetővé vált.

A szárító minden egyes kilépőablakát hőmérsékletérzékelővel látjuk el, helyspecifikus hőmérsékleti információt kapunk a teljes toronyról egy hőtérkép formájában. A berendezés ezzel a terménytömegen áthaladó forró levegő hőmérsékletét méri a teljes felületen a kilépés pillanatában, ezáltal ellenőrizhetővé téve a szárítási folyamatot.

Ez a termény beltartalmi értékét maximálisan óvja, a szárításhoz szükséges energia mennyiségét pedig minimalizálja. A precíziós szárítás legfontosabb sarokköve, hogy a termény minőségének a megőrzését helyezzük a középpontba. Az eljárás a tűz elleni védelem mellett, az energiafelhasználást is optimalizálja. A Videokontroll a korosabb szárítókkal és a legújabb technológiákkal is megvalósítható.

A rendszer a keresztáramú szárítókba utólag is beépíthető, és a szárítási folyamat minden fontos paramétere egy monitoron, sőt akár egy mobil applikáció segítségével interneten keresztül is figyelemmel kísérhető.

Előnyei:

  • Megelőzhetőek a helyi elakadásokból, túlmelegedésből, öngyulladásból keletkező tűzesetek.
  • Jól bevált az egyenetlen szárítást okozó üzemeltetési hibák észlelésére
  • Az elérhető legmodernebb számítástechnikai eszközök alkalmazásával az elakadt terményt rövid időn belül jelzi, jóval a tűz kialakulása előtt, így a kezelő beavatkozhat, mielőtt kár keletkezne.
  • A folyamat szoros kontrollja következtében elkerülhető a túlszárítás, ami energiamegtakarítással és a termény beltartalmi értékének javulásával jár, miközben a termény raktározhatósága is javul.
  • Az összes érzékelő által mért adat egyidejűleg figyelemmel kísérhető a monitoron

A Videokontroll rendszer alkalmazásáról és beüzemeléséről érdeklődjön területileg illetékes precíziós gazdálkodási szaktanácsadó kollegáinknál vagy látogassa meg honlapunkat!

Északkelet-magyarországi régió:         Béres András, +36 30 967 0022

Északnyugat-magyarországi régió:    Boros Roland, +36 30 167 7255

Dél-dunántúli régió:                               Veszelovszki Ádám, +36 30 418 1425

Közép-magyarországi régió:                Goda László, +36 20 354 7494

Déli régió:                                                  Said Dávid Ábrahám, +36 30 175 6772

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Változott a helyzet a terménypiacon! Mi újság a kukorica és a napraforgó témakörében?

2022. október 4. 12:03

Legújabb podcast beszélgetésünkben újra a terménykereskedelemé a főszerep, hiszen számos olyan változás érintette a piacot legutóbbi megjelenésünk óta, melyet érdemes kivesézni.

Racionálisabb kijuttatás, magasabb hozamok - Precíziós gazdálkodás a Búzakalász Kft.-nél

2019. március 6. 18:46

A Fejér megyei Búzakalász Kft. Füle település térségében működik 1400 hektár bérelt területen, ami mellett 700 hektáron teljes integráció is zajlik. Az őszi búza, az őszi árpa, a napraforgó, a repce és a kukorica mellett termesztenek cukorrépát, és zöldborsó vetőmag előállítással is foglalkoznak. Emellett a cég egy sertésteleppel is rendelkezik, ahol korábban tenyésztés, ma azonban csak hizlalás történik.

Gépészet Videó

Az Avaunt® 150 EC kulcsszerepe a repce-fénybogár elleni védekezésben

2022. február 17. 09:39

Az elmúlt néhány évben gyökeresen megváltozott az őszi káposztarepce növényvédelmi technológiája. Ennek oka elsősorban a növényvédőszer hatóanyagok kivezetése (klórpirifosz, tiakloprid), valamint a piretroid rezisztencia kialakulása a repce-fénybogár populációk esetében.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.