Növénytermesztés

A „hidrogél” talaj képes vízzel ellátni és táplálni önmagát

Agrofórum Online

Egy újonnan kifejlesztett termesztőközeg képes a levegőből vizet gyűjteni, hogy a növények hidratáltságát fenntartsa, és a műtrágyát fokozatosan bocsátja ki a folyamatos tápanyagellátás érdekében.

Ennek a különleges, „intelligens” talajrendszernek az alapját egy újfajta hidrogél anyag képezi, amelyet az austini Texasi Egyetem kutatói fejlesztettek ki. Kísérletek során a hidrogéllel töltött talajban a hagyományos talajhoz képest nagyobb és egészségesebb növények fejlődtek, miközben kevesebb vizet és műtrágyát használtak.

Mi a hidrogél?

A hidrogélek nagy mennyiségű víz megkötésére alkalmas, zselészerű polimerek, melyek a környezet nedvességtartalmától, pH-jától és hőmérsékletétől függően zsugorodnak vagy tágulnak, és közben mit sem veszítenek flexibilitásukból. A hidrogél egyszerű módon működik. Részecskéi vízzel érintkezve többszörös méretre duzzadnak, aszályos időszakokban pedig leadják a tárolt vizet. Így a víz 95%-a rendelkezésre áll a növények számára. A hidrogél ráadásul többször, évekig ismétlődően képes megduzzadni, majd a víztartalmát leadni, aztán pedig lebomlik.

„Ez az új géltechnológia mérsékelheti a gazdák terheit azáltal, hogy csökkenthető az öntözés és műtrágyázás gyakorisága – mondta a kutatás vezetője. – A technológia emellett elég sokoldalú ahhoz, hogy többféle éghajlaton, a száraz régióktól a mérsékelt égövi területekig alkalmazható legyen.”

Fenntartható megoldás

Globálisan az édesvíz 70%-át, egyes fejlődő országokban pedig akár 95%-át is a mezőgazdaság használja fel, mivel a világ népessége folyamatosan növekszik. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete hangsúlyozza az öntözési hatékonyság javításának, a víztakarékos technológiák alkalmazásának és az alacsonyabb vízigényű növények népszerűsítésének fontosságát a fenntartható élelmiszer-termelés és vízkészlet-gazdálkodás biztosítása érdekében.

Eközben a hagyományos gazdálkodási módszerek, különösen az öntözés és a műtrágyázás, jelentős kihívásokat okoznak, beleértve a nem hatékony vízhasználatot és a talajállapot romlását. Az éghajlatváltozás fokozódásával és a vízkészletek egyre szűkösebbé válásával a hatékonyabb és fenntarthatóbb öntözési gyakorlatok iránti igény egyre nagyobb.

Ezenkívül a hagyományos műtrágyázási technikákkal gyakran túlzott mennyiségű tápanyag jut a talajba, ami csökkenti a tápanyagfelvétel hatékonyságát, valamint környezetszennyezést, a művelhető talaj degradációját okozza.

Meggyőző kísérleti eredmények

A kísérletek során a hidrogél talajban gyökerező növények szárhossza 138%-kal nőtt a normál talajban fejlődő kontrollcsoporthoz képest. A módosított talajjal pedig megközelítőleg 40%-os vízmegtakarítást értek el, jelentősen csökkentve a gyakori öntözés szükségességét, és erőteljes termésnövekedést biztosítva.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Műtrágyázás hatékonyságának növelése digitális eszközökkel?

2022. január 12. 13:27

A műtrágyák kulcsfontosságú alapanyagok a hatékony növénytermesztéshez. Azonban a magas műtrágya árak mellett fontossá vált a minél hatékonyabb tápanyag-utánpótlás.

Karrier a mezőgazdaságban: alakítsuk a hobbinkat megélhetéssé!

2023. július 27. 05:40

Akár a pálinkakészítés, akár a zöldség- és gyümölcstermesztés vagy épp a méhészet tűnik vonzónak, a DEKRA Akademie számos kertészeti és mezőgazdasági képzést kínál azok számára, akik most vágnának bele valami újba, és azoknak is, akik meglévő ismereteiket szeretnék gyarapítani.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

Az urban-gro szabályozott környezettechnológiával ellátott rendszereket tervez Európába

2021. május 30. 07:36

A társaság kifejezetten az európai piaci környezet számára fejlesztett komplex rendszerek tervezésével állt elő, melyet egyik kereskedelmi partnerével karöltve kivitelez.