Növénytermesztés
Növénytermesztés

A kukoricáról felsőfokon…

A kukoricáról felsőfokon…

Agrofórum Online

Az évente rendszeresen szervezett kukoricabemutatót az idén szeptember 18-án tartották a Magyar Tudományos Akadémia martonvásári Agrártudományi Kutatóközpontjában.

Az évente rendszeresen szervezett kukoricabemutatót az idén szeptember 18-án tartották a Magyar Tudományos Akadémia martonvásári Agrártudományi Kutatóközpontjában.

Megnyitójában az MTA ATK főigazgatója, Balázs Ervin akadémikus a kukoricanemesítés martonvásári eredményeit bemutató országos rendezvényt ünnepnek, a kukorica ünnepének nevezte. Köszöntőjében kiemelte az idei év azon ritka sajátosságát, amikor is a rekordtermést adó búza mellett, a kukorica jelenlegi állapotában szintén kiváló terményeredmény várható.

Komoly szakmai érdeklődés mellett – szlovákiai, ukrajnai vendégek jelenlétében – Papp Gergely, a Nemzeti Agrárkamara szakmai főigazgató helyettese Kihívások és lehetőségek a kukorica ágazatban címmel kezdte meg az előadások sorát. Az agrárközgazdasági vénájú szakember jól felépített szakmai mondanivalójában a termésbecslés, a hazai és globális terméskilátások ismertetése mellett a kukorica alternatív felhasználási lehetőségeivel is behatóan foglalkozott. Előadása végén a terménytároló és szárító pályázatokra hívta fel a figyelmet (21 milliárd összegben).

Papp Gergely megítélése szerint a hazai kereslet élénkítése – az export beszűkülése következtében – fejlesztésekkel, igényteremtéssel (bioetanol-előállítás), fajtaválaszték bővítéssel szükséges és fontos. A diverzifikált termelés hozadéka, hogy a kukorica jövedelmezősége jobb lehet, mint a búzáé. A zöldítésről (7 %) szólva, az életszerűség irányába, a túlszabályozástól, a rugalmasság irányába kell elmozdulni. A termeléshez kötött támogatásoknál a jövőben az olajretek nem szerepel, a burgonya viszont bekerül a támogatott kultúrák közé.

A házigazda és levezető elnök tisztét egy személybe ellátó Marton L. Csaba (/MTA ATK) tudományos osztályvezető, először köszöntötte a megjelenteket, majd Kukoricanemesítési eredmények 2016 címmel, a Kutatóközpont kukoricanemesítési munkájáról adott átfogó képet. Az EU 27-ek kukorica piacáról (25,5 millió tonna termés) elmondta, hogy az nettó exportőr. A kukorica élettani viselkedését (hidegtűrés vizsgálata a fitotronban) részletesen taglalta a genetikai variabilitással összefüggésben. Áttekintésében a magyarországi kukorica termésátlag növekedést (35 év átlagában 12,5 kg/év) szerénynek ítélte a szakember az európai (német, francia példák) és különösen az amerikai eredmények tükrében. Megjegyezte, hogy az északi országoknál 2 millióval (jelenleg 4 millió ha) nőtt a termőterület másfél évtized alatt.

Marton L. Csaba történeti visszatekintést is adott. Az első hibridkukorica előállítás 60 éve történt Martonvásáron (Erdőhát, 1956). Pár év múlva, hallatlanul gyors fejlődés következtében már 100 %-ban hibridkukoricát termeltek Magyarországon. A csapadékviszonyok elemzése, a klímaváltozás hatásai, a stressz-tolerancia további vizsgálatára készteti a nemesítőket.

A Martonvásáron folyó eredményes műhelymunkát jól érzékelteti; az Intézet az elmúlt 3 évben 22 új, állami elismerést elnyert hibridet állított elő (szemes 70 %, siló 30 %). A fajták a korai, szuper korai irányba tolódnak el, a tőszám optimalizálása (65-72 ezer tő/ha) is szempont a kutatási programban. A siló (LFY) típusú fajták előretörése várható.

A martonvásári kukoricafajták területe a Monsanto, Pioneer és a Syngenta után a negyedik helyet foglalja el, őket még húsz vetőmag cég fajtái követik.

Vida Gyula (MTA ATK) tudományos osztályvezető Búza nemesítési eredmények 2016 címmel számolt be az Intézet eredményes búza kutatásairól, a tápanyag-ellátottság (N, P), az önköltség és a gombakárosítók függvényében. Az új fajták (10 fajtát sorolt fel) közül kiemelkedik az Mv Nádor (9 tonna felett, malmi minőségben), amely a jelenleg legnagyobb területen szaporított fajta. A mennyiség és minőség, a versenyképes önköltség alapján az importőrök beárazzák a fajtákat, így erős ráhatással bírnak a termelőkre.

Oross Dénes (Bázismag Kft.) ügyvezető igazgató képet adott a martonvásári kukoricahibridek vetőmagellátásának helyzetéről. Éréscsoportok (igen koraitól) szerint, 31 hibrid áll a gazdálkodók rendelkezésére. A 8 silóhibridből 4 kifejezetten biogáz-előállítására alkalmas.

Néhány piaci és szakmai jellegű részletkérdéssel is foglalkozott az előadó (hidegtűrés, frakcionált vetés, kártevők, károsítók, gyapottok-bagolylepke, fuzárium, öntözés stb.), hangsúlyozva a gazdálkodókkal való élőmunka és információkapcsolat, a fajta ismeret, a piaci bevezetés, termékpozicionálás. stb. fontos szerepét (25 platform az országban).

A tartalmas, magas szakmai színvonalú előadásokat a bemutatótéren szemlézhették a szakemberek.

A szántóföldi fajta bemutatót az agrotechnikai (tápanyag-ellátási) kísérleteket kiváló szakemberek Pintér János (tudományos főmunkatárs), Árendás Tamás (tudományos főmunkatárs), Bónis Péter (tudományos főmunkatárs) és Istvándi László (kereskedelmi képviselő) részletes, lényegre törő kalauzolása mellett ismerhették meg a résztvevők.

 

A látottak, hallottak alapján határozottan kijelenthető; jó úton jár a martonvásári kukoricakutatás, -nemesítés.

A bemutató valóban a kukorica ünnepe volt. Felsőfokon.

(Dr. Oláh István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rejtélyes növényegészségügyi probléma támadja a csicseriborsót

2024. május 5. 10:10

A furcsa tünetek a levélcsúcs klorózistól és hervadástól egészen a növény teljes elhalásáig terjednek a csicseriborsónál.

Elavult, ezért érdemes lenne a nitrát rendeletet felülvizsgálni

2024. május 2. 11:10

A jó mezőgazdasági adottságú nitrátérzékeny területeken számos esetben már az engedélyezett maximális értékeknél jóval nagyobb mennyiségű a növények nitrogénfelvétele.

Magas hozam, aszálytűrés: világszerte nő a megtermelt cirok mennyisége

2024. május 1. 12:10

Gyors ütemben nő a cirok mennyisége és termőterülete a világon. Ennek oka, hogy a cirok jól tűri a szárazságot és magas a hozama.

Csípősebb a mustár? A talajmikrobák hatása is lehet

2024. április 29. 16:10

Kutatók azt vizsgálták, hogy a talajmikroba-összetételnek van-e hatása a termény ízére. A vizsgálat nem egyszerű, de lehet összefüggés.

Jó egyhetes csúcson a kukorica és a szójabab

2021. július 15. 06:34

Chicagóban a búza 3,3 százalékkal, a kukorica 3,4 százalékkal, a szójabab 2,4 százalékkal, a repce pedig 2,9 százalékkal drágult.

Búza: az elmúlt két év legnagyobb heti drágulása felé tartunk

2024. április 26. 07:10

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a kukorica értéke csökkent.

Szójabab: kevesebb export, alacsonyabb ár

2024. április 5. 12:10

Amerikában vegyes összképet, a kontinensünkön pedig egyértelmű eladói nyomást lehetett látni csütörtökön a terménypiacokon.

Különösen jó hetet zártak az agrártőzsdék

2020. szeptember 21. 06:47

A búza kiemelkedő, 6,5 százalékos drágulás után tonnánként 212,05 dollárba került. A kukoricáért 148,98 dollárt adtak tonnánként a 3,7 százalékos pluszt követően.