Növénytermesztés

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

Agrofórum Online

A mikroműanyagok mindenütt jelen vannak, de különösen a talajban. A tudósok szerint a talajok akár 23-szor szennyezettebbek, mint az óceánok, és a talaj tulajdonságaira gyakorolt következményeik óriásiak. Ezért kerül ez a probléma is a tudományos figyelem középpontjába.

A természetbe kerülő műanyagmaradványok egyre nagyobb problémát jelentenek. Ennek oka, hogy csak lassan bomlanak le, és megváltoztatják a talaj tulajdonságait. A tudósok jelenlegi becslése szerint a talajok 4-23-szor erősebben szennyezettek műanyaggal, mint az óceánok.

Melyek a fő talajszennyezési források?

Amire nem is gondolnánk: a közúti közlekedésből, járművekből, ezen belül is a gumiabroncsok kopásából származik a legtöbb mikroműanyag. Közép-Európában ez teszi ki a mikroműanyagok jelentős részét, valószínűleg jóval több mint a felét.

Egy tanulmány alapján a gumiabroncsok kopásának mintegy 40 százaléka a talajban rakódik le. A jelenlegi ismeretek alapján tehát a gumiabroncsok kopása a másodlagos mikroműanyagok okozta talajszennyezés fő forrása a környezetben. Évente 130 000-160 000 tonnányi gumiabroncs kerül a kopás miatt a környezetbe csak a Németország útjain, a tudósok ezért azt vizsgálják, hogy az apró műanyagrészecskék hogyan változtatják meg a talaj tulajdonságait.

A másik fő forrás a szennyvíziszap és a komposzt, valamint a fólia használata a zöldség- és gyümölcstermesztésben, amelyek leginkább a mezőgazdasági talajokat szennyezik. A kozmetikumokból, tisztítószerekből és a mosásból származó szálak koptatásából származó mikroműanyagok ugyanis bekerülnek a szennyvízbe. A szennyvíztisztító telepeken történő kezelés során ezeknek a részecskéknek mintegy 95%-a a szennyvíziszapba jut.

Megváltoznak a talajtulajdonságok

Arról is készült kutatás, hogy a mikroműanyagok hogyan befolyásolják a felső talajréteg tulajdonságait. Kiderült, hogy amikor mikroműanyagokat keverünk a talajba, akkor a víz áramlása megváltozik, de a változás a talaj típusától is függ. A polietilén részecskék az agyagos talajban például növelik a vízveszteséget, míg a homokos talajban a vízveszteség csökken, vagyis a víz nem tud olyan gyorsan elfolyni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Fontos a megfelelő talajvédelmi szakértő kiválasztása

2019. május 7. 13:33

A talajvédelmi szakértői tevékenység folytatásának részletes feltételeiről szóló rendelet értelmében a talajvédelmi szakértőnek legalább 3 évente elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtó szakmai továbbképzésen kell részt vennie.

Így „lélegzik” az erdő

2024. május 30. 12:10

Horrorfilmbe illő jelenetnek lehetünk tanúi, hiszen a TikTok növényes videói között felbukkanó, az erdő „légzését” bemutató képsorokban úgy tűnhet, az erdő, akárcsak egy ent, életre kelt.

Mik lehetnek a zöldes, kocsonyás telepek a talaj felszínén?

2023. augusztus 22. 04:38

Amióta gyakran esik az eső, eddig még nem látott, zöldes színű, kocsonyás telepek nőttek a föld felszínén. Egyre szaporodnak. Mik ezek, tudok-e ellenük védekezni?

Hagymás dísznövények vásárlása és ültetése

2019. október 29. 04:36

Hol és mikor érdemes beszereznünk a hagymás dísznövények hagymáit? Mire figyeljünk a hagymák vásárlásakor? Milyen mélyre helyezzük a földbe az egyes fajok esetében a hagymákat?