21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Növénytermesztés

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

Agrofórum Online

A mikroműanyagok mindenütt jelen vannak, de különösen a talajban. A tudósok szerint a talajok akár 23-szor szennyezettebbek, mint az óceánok, és a talaj tulajdonságaira gyakorolt következményeik óriásiak. Ezért kerül ez a probléma is a tudományos figyelem középpontjába.

A természetbe kerülő műanyagmaradványok egyre nagyobb problémát jelentenek. Ennek oka, hogy csak lassan bomlanak le, és megváltoztatják a talaj tulajdonságait. A tudósok jelenlegi becslése szerint a talajok 4-23-szor erősebben szennyezettek műanyaggal, mint az óceánok.

Melyek a fő talajszennyezési források?

Amire nem is gondolnánk: a közúti közlekedésből, járművekből, ezen belül is a gumiabroncsok kopásából származik a legtöbb mikroműanyag. Közép-Európában ez teszi ki a mikroműanyagok jelentős részét, valószínűleg jóval több mint a felét.

Egy tanulmány alapján a gumiabroncsok kopásának mintegy 40 százaléka a talajban rakódik le. A jelenlegi ismeretek alapján tehát a gumiabroncsok kopása a másodlagos mikroműanyagok okozta talajszennyezés fő forrása a környezetben. Évente 130 000-160 000 tonnányi gumiabroncs kerül a kopás miatt a környezetbe csak a Németország útjain, a tudósok ezért azt vizsgálják, hogy az apró műanyagrészecskék hogyan változtatják meg a talaj tulajdonságait.

A másik fő forrás a szennyvíziszap és a komposzt, valamint a fólia használata a zöldség- és gyümölcstermesztésben, amelyek leginkább a mezőgazdasági talajokat szennyezik. A kozmetikumokból, tisztítószerekből és a mosásból származó szálak koptatásából származó mikroműanyagok ugyanis bekerülnek a szennyvízbe. A szennyvíztisztító telepeken történő kezelés során ezeknek a részecskéknek mintegy 95%-a a szennyvíziszapba jut.

Megváltoznak a talajtulajdonságok

Arról is készült kutatás, hogy a mikroműanyagok hogyan befolyásolják a felső talajréteg tulajdonságait. Kiderült, hogy amikor mikroműanyagokat keverünk a talajba, akkor a víz áramlása megváltozik, de a változás a talaj típusától is függ. A polietilén részecskék az agyagos talajban például növelik a vízveszteséget, míg a homokos talajban a vízveszteség csökken, vagyis a víz nem tud olyan gyorsan elfolyni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Hogyan termeszthető a házikertben görögdinnye?

2023. április 7. 04:39

Termeszthető a kertben is görögdinnye? Amennyiben igen, akkor az is érdekelne, hogy hogyan valósítható meg?

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.

Talajlazító ajánlat hazai referenciákkal és videókkal

2019. július 4. 13:51

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.

Gépészet Videó

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.