Növénytermesztés

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

Agrofórum Online

A mikroműanyagok mindenütt jelen vannak, de különösen a talajban. A tudósok szerint a talajok akár 23-szor szennyezettebbek, mint az óceánok, és a talaj tulajdonságaira gyakorolt következményeik óriásiak. Ezért kerül ez a probléma is a tudományos figyelem középpontjába.

A természetbe kerülő műanyagmaradványok egyre nagyobb problémát jelentenek. Ennek oka, hogy csak lassan bomlanak le, és megváltoztatják a talaj tulajdonságait. A tudósok jelenlegi becslése szerint a talajok 4-23-szor erősebben szennyezettek műanyaggal, mint az óceánok.

Melyek a fő talajszennyezési források?

Amire nem is gondolnánk: a közúti közlekedésből, járművekből, ezen belül is a gumiabroncsok kopásából származik a legtöbb mikroműanyag. Közép-Európában ez teszi ki a mikroműanyagok jelentős részét, valószínűleg jóval több mint a felét.

Egy tanulmány alapján a gumiabroncsok kopásának mintegy 40 százaléka a talajban rakódik le. A jelenlegi ismeretek alapján tehát a gumiabroncsok kopása a másodlagos mikroműanyagok okozta talajszennyezés fő forrása a környezetben. Évente 130 000-160 000 tonnányi gumiabroncs kerül a kopás miatt a környezetbe csak a Németország útjain, a tudósok ezért azt vizsgálják, hogy az apró műanyagrészecskék hogyan változtatják meg a talaj tulajdonságait.

A másik fő forrás a szennyvíziszap és a komposzt, valamint a fólia használata a zöldség- és gyümölcstermesztésben, amelyek leginkább a mezőgazdasági talajokat szennyezik. A kozmetikumokból, tisztítószerekből és a mosásból származó szálak koptatásából származó mikroműanyagok ugyanis bekerülnek a szennyvízbe. A szennyvíztisztító telepeken történő kezelés során ezeknek a részecskéknek mintegy 95%-a a szennyvíziszapba jut.

Megváltoznak a talajtulajdonságok

Arról is készült kutatás, hogy a mikroműanyagok hogyan befolyásolják a felső talajréteg tulajdonságait. Kiderült, hogy amikor mikroműanyagokat keverünk a talajba, akkor a víz áramlása megváltozik, de a változás a talaj típusától is függ. A polietilén részecskék az agyagos talajban például növelik a vízveszteséget, míg a homokos talajban a vízveszteség csökken, vagyis a víz nem tud olyan gyorsan elfolyni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Miből legyen sövény? I. rész – lombhullató, pompásan virágzó sövénynövények

2019. június 22. 04:36

Milyen lombhullató, feltűnő virágzatot nevelő növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez is? Melyek a legnépszerűbbek közülük? Hogyan gondozzuk az egyes sövénynövény-fajokat?

Hogyan ültessük és ápoljuk a hóvirágot?

2023. február 4. 04:36

Szeretném megtudni, hogy kell-e a hóvirágot valahogy ápolni a házikertben? Hogy végezzük az ültetését?

Fontos a talaj egészségesen tartása

2019. április 30. 06:47

A termőtalajban háromszor több szén van, mint a légkörben, az erdők kivágása és a helytelen gazdálkodás hatására azonban felszabadul ez a szén is, ami táplálja a klímaváltozást.

Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?

2019. január 31. 09:37

É. Zoltán kérdése: A tél beálltával egyre feltűnőbbé, láthatóvá válnak az elpusztult (kiszáradt) fenyők a környékünkön. Különösen a lucfenyőknél gyakori. Mi okozza a fenyők tömeges pusztulását?