Növénytermesztés

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

Agrofórum Online

A mikroműanyagok mindenütt jelen vannak, de különösen a talajban. A tudósok szerint a talajok akár 23-szor szennyezettebbek, mint az óceánok, és a talaj tulajdonságaira gyakorolt következményeik óriásiak. Ezért kerül ez a probléma is a tudományos figyelem középpontjába.

A természetbe kerülő műanyagmaradványok egyre nagyobb problémát jelentenek. Ennek oka, hogy csak lassan bomlanak le, és megváltoztatják a talaj tulajdonságait. A tudósok jelenlegi becslése szerint a talajok 4-23-szor erősebben szennyezettek műanyaggal, mint az óceánok.

Melyek a fő talajszennyezési források?

Amire nem is gondolnánk: a közúti közlekedésből, járművekből, ezen belül is a gumiabroncsok kopásából származik a legtöbb mikroműanyag. Közép-Európában ez teszi ki a mikroműanyagok jelentős részét, valószínűleg jóval több mint a felét.

Egy tanulmány alapján a gumiabroncsok kopásának mintegy 40 százaléka a talajban rakódik le. A jelenlegi ismeretek alapján tehát a gumiabroncsok kopása a másodlagos mikroműanyagok okozta talajszennyezés fő forrása a környezetben. Évente 130 000-160 000 tonnányi gumiabroncs kerül a kopás miatt a környezetbe csak a Németország útjain, a tudósok ezért azt vizsgálják, hogy az apró műanyagrészecskék hogyan változtatják meg a talaj tulajdonságait.

A másik fő forrás a szennyvíziszap és a komposzt, valamint a fólia használata a zöldség- és gyümölcstermesztésben, amelyek leginkább a mezőgazdasági talajokat szennyezik. A kozmetikumokból, tisztítószerekből és a mosásból származó szálak koptatásából származó mikroműanyagok ugyanis bekerülnek a szennyvízbe. A szennyvíztisztító telepeken történő kezelés során ezeknek a részecskéknek mintegy 95%-a a szennyvíziszapba jut.

Megváltoznak a talajtulajdonságok

Arról is készült kutatás, hogy a mikroműanyagok hogyan befolyásolják a felső talajréteg tulajdonságait. Kiderült, hogy amikor mikroműanyagokat keverünk a talajba, akkor a víz áramlása megváltozik, de a változás a talaj típusától is függ. A polietilén részecskék az agyagos talajban például növelik a vízveszteséget, míg a homokos talajban a vízveszteség csökken, vagyis a víz nem tud olyan gyorsan elfolyni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Milyen dísznövényeket ültessünk homokos talajba?

2023. június 21. 05:38

A homoktalajok nehézségein érdemes túllendülni, és ha elkezdjük megérteni, hogyan működik a dinamikája, akkor egészen szép kertet tudunk kialakítani majd.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.