Növénytermesztés

A napraforgó ötöde odaveszhetett, nincs jó évük a termesztőknek

Agrofórum Online

Hamarabb indult idén Magyarországon a napraforgó betakarítása, de sok öröm nincs benne. A hozam 20 százalékkal lehet kisebb a tavalyinál, ami viszont felfelé húzza a felvásárlási árakat.

Már július közepén látszott, hogy baj lehet idén a napraforgóval Magyarországon. A búza aratása még rendben lezajlott, ahhoz jól is jött a száraz, meleg idő, ám a virágzás vége felé járó napraforgó igényelte volna a nedvességet.

Az viszont utána csak elvétve érkezett, az ideálisnak mondható havi 100 mm eső helyett csak néhány nagyobb felhőszakadásban részesült az ország, de azzal is csak foltokban. Augusztusra elértünk oda, hogy az ország számottevő területén már csak a mélyebb talajrétegekben találtak nedvességet az állományok.

A forróság és az aszály lerövidítették a virágzás időszakát, és már a nyár közepén nyilvánvalóvá vált, hogy ez a termésátlagokban is meg fog mutatkozni. Ennek isszuk meg a levét most, amikor a napraforgó betakarítása elkezdődött – legalább két-három héttel korábban a szokásosnál, hiszen szeptember 10. és 20. között lenne ideális.

Legelőször talán Baranyában indulhattak meg a kombájnok, ahol az évszázad aszályát hozó 2022-es évhez képest is hosszabb hőhullámmal kellett (volna) megbirkózni. A napi átlaghőmérséklet meghaladta a 29 fokot, elmaradt a hajnali páraképződés, és a talaj legfelső 5 centiméteres része akár 50-55 fokra is felmelegedett. Pár hete úgy kalkuláltak, hogy a napraforgó aratásával már augusztusban végeznek, és utána fordulhatnak is rá a kukoricára.

A mennyiség napraforgóban kevesebb lesz a szokásosnál (tavaly 2,9 tonna volt a hektáronkénti hozam), a minőségét pedig egyelőre nem lehet megítélni, hiszen ott az olajtartalom a legfontosabb.

Somogyban sincsenek illúzióik a gazdáknak, szemmel látható ugyanis, hogy kisebbek a tányérok (bár kiteltek magokkal), kiemelkedő termésre senki sem számít. Néhány helyen már látszik, hogy 20 százalékkal esett vissza a hozam, és ez lehet az országos átlag is. Mindez a felvásárlási árak emelkedését hozhatja magával, jelenleg 175 ezer forintot fizetnek a napraforgó tonnájáért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

Első – közös - lépések a 6 tonna felé vezető úton – avagy a napraforgó nitrogén hasznosítása

2021. december 7. 10:15

Magyarország, köszönhetően a genetikának valamint a magyar gazdák szakértelmének és technológiai fegyelmének a világ napraforgó termesztésének élvonalába tartozik.

Felkészítettük napraforgóját az új helyzetekre

2020. február 15. 09:47

A SAATEN-UNION már évek óta stabil piaci pozícióval, 5 százalék körüli részesedéssel rendelkezik a magyarországi napraforgóvetőmag-piacon.

Agrometeorológia: országos áztató eső nem valószínű – terméskiesés lehet a következmény

2018. május 22. 14:00

Péntekig meleg, záporos, zivataros időre számíthatunk, ugyanis délies áramlással viszonylag nedves, labilis rétegződésű léghullámok érkeznek fölénk, de országos áztató eső nem valószínű.

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.