Növénytermesztés

A nitrogénkötés folyamatának újabb láncszemére derült fény

Agrofórum Online

A nitrogén a levegő legnagyobb arányú alkotórésze. A pillangós virágú növények a velük szimbiózisban élő talajbaktériumok segítségével képesek e gáz levegőből történő megkötésére.

A nitrogén a levegő legnagyobb arányú alkotórésze. A pillangós virágú növények a velük szimbiózisban élő talajbaktériumok segítségével képesek e gáz levegőből történő megkötésére. A gyökérgümőkben található baktériumokat a növények tápanyaggal látják el, cserébe nitrogénhez jutnak, így a pillangósvirágú növények kevesebb nitrogén műtrágya felhasználásával termeszthetők.

A John Innes Központ egyik csoportja kutatásának középpontjába azt állította, hogy miként lehetne más, nem pillangós virágú növényeknél, például búza és árpa esetében ezt a szimbionta kapcsolatot kialakítani – olvasható a https://www.jic.ac.uk/news/2016/05/john-innes-centre-scientists-discover-missing-link-plant-nitrogen-fixation-process/ címen a világhálón. Ha ez sikerülne, növekvő termésmennyiséggel lehetne számolni, ami különösen a fejlődő országokban lenne hatalmas jelentőségű, ahol a farmerek nitrogén műtrágyához való hozzájutásának lehetősége korlátozott.

A cél elérése érdekében a nitrogénkötés folyamatának minél alaposabb, minden részletre kiterjedő megismerésére van szükség. E téren értek el a kutatóközpont munkatársai jelentős eredményt.
Régóta köztudott, hogy a növény és a talajbaktérium közötti kapcsolatot a kalcium gyökérsejtekben történő mozgása határozza meg. Az új kutatás során arra derült fény, hogy a folyamatban egy sor fontos fehérje vesz részt, melyek jelenléte meghatározza a kalcium sejtmagba történő bejutását. Ennek hatására kerül tovább az az információ, hogy a gyökér közelében talajbaktérium jelent meg. Ezt követően indulnak be a növényben azok a folyamatok, melyek a talajbaktérium befogadására alkalmas gyökérgümők képződését teszik lehetővé. Ugyan a kalcium sejtmagokba történő bejutása korlátozott mértékű, nagy hatást gyakorol az egész növény fejlődésére.

A kalcium jelátviteli rendszer létezése ugyan ismert volt, a sejtmag kalciumcsatornájának pontos azonosítására azonban csak most került sor. A sejtmagba vezető kalciumcsatorna nem csupán a nitrogénkötés folyamatában játszik fontos szerepet, hanem a különböző környezeti hatásokra adott válaszok kialakításában is.
E lépéssel a pillangósvirágúak nitrogénkötési folyamatának alaposabb megismeréséhez kerültünk közelebb, mely reményt ad arra, hogy a más családokba tartozó növényfajoknál is egyszer létrehozható a nitrogénkötő talajbaktériumokkal való együttélés.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

A szármaradványban rejlő értékek

2019. augusztus 14. 08:38

A talajművelés sikere az időzítésen, az agrotechnikai eljárásokon és a megfelelő talajéleten múlik. Ahhoz, hogy jelentősebb mennyiségű szerves anyag kerüljön a termőföldbe, a tarlómaradványokat is a talajba kell forgatni, de a szármaradványok csak mikrobák segítségével képesek lebomlani.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A savanyú, a normál és a lúgos

2018. március 8. 09:36

A Terragro Kft. termékei nemcsak a növény, hanem a talaj szempontjából is jótékony hatásúak.

Talajélet Videó

"Egyre jobbak a talajaim" - Villáminterjú Szécsi Zoltán vízilabdázóval

2018. március 14. 13:47

Szécsi Zoltán háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázónk négy éve gazdálkodik, hatvan tehene van és foglalkozik szántóföldi növénytermesztéssel is.

Talajélet Videó