Növénytermesztés

A takarónövények előnyei

Agrofórum Online

A takarónövények használata egyre népszerűbbé válik a fenntartható mezőgazdaság és a talajminőség javítása iránt érdeklődő gazdák körében. Lássuk, miért!

Bár egyre több mezőgazdasági vállalat és termelő használ takarónövényeket, még mindig nem elegen. Az okok zöme jobbára abban keresendő, hogy ezek rövid távon nem hoznak nyereséget, viszont amíg profitálni tudnak belőlük, addig munka- és időigényesek. Igen ám, de ha sorra vesszük, hogy akár már egy-két éven belül mennyi előnye származhat belőle a termőföldnek , a termesztett növényeknek és magának, a gazdálkodónak, jóval árnyaltabbá válik a kép.

A takarónövények használata az alábbi előnyökkel jár: 

  • Talajvédelem: A takarónövények dús lombozata vagy szerteágazó gyökérzete megvédi a talajt az esővíz okozta felázástól, az eróziótól és a túlzott vízveszteségtől. A talaj így esős időben is járhatóvá válik, az ily módon ellenállóvá váló talaj pedig hosszú távon segít a műtrágya-, nitrogén- és öntözési költségek csökkentésében is.
  • Talajszerkezet javítása: A takarónövények (olykor akár egy méter mélyre is lenyúló) gyökerei elősegítik a talaj szerkezetének javítását, ezáltal optimalizálódik a termőföld a talaj víz- és levegőgazdálkodása és kedvezőbb környezet alakul ki a gyökérzónában található hasznos mikroorganizmusok számára. A talaj tömörödése, ha nem találnak rá megoldást, a szabadföldi termények terméshozamának akár 50%-os csökkenéséhez is vezethet – miközben ez a probléma a takarónövényekkel teljes mértékben megszüntethető. 
  • Tápanyagok visszapótlása: Egyes takarónövények (vörös here, fehér here,) képesek a levegőből nitrogént megkötni és a talajba juttatni, ami növényi tápanyagként szolgálhat a későbbi termények számára. A takarónövények lebontódása során értékes tápanyagok szabadítanak fel a talajban, ami szintén jót tesz a termőföldnek.
  • Gyomirtás: A takarónövények segítenek visszaszorítani a gyomnövények terjeszkedését, mivel konkurens növényekként elszívják előlük a vizet, az értékes tápanyagokat és elveszik tőlük a napfényt, tehát gyakorlatilag elfojtják a növekedésüket. Az egynyári gyomnövények mennyisége a téli takarónövények használatával akár 70%-kal csökkenthető. Ennek hosszú távú előnyeként csökkenthető a gyomirtó szerek használata.
  • Kártevők elleni küzdelem mérséklése: Bizonyos takarónövények (Pl.: a szareptai mustár) képesek természetes módon visszaszorítani a kártevőket, ezáltal csökkenthető a vegyszeres kezelések mennyisége.
  • Beporzók odavonzása: A gyorsan fejlődő, erős gyomelnyomó képességű, hamar lebomló növények nem csak a talajt védik, de számos beporzót és olyan hasznos rovarokat vonzzanak a szántóföldekre, amelyek a kártevőkkel táplálkoznak. 
  • Kiegészítő előnyök: A talaj egészségének optimalizálása érdekében érdemes többféle takarónövényfajt használni, hogy az egyes fajok (Fűfélék, Keresztesvirágúak, a Pillangósok és az egyéb egynyáriak) egymást kiegészítő előnyöket nyújtsanak. Pl.: az egyik növény segít a nitrogénmegkötésben, a másik elviseli a fagyot.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Valóban nem ajánlatos a termelés alól ideiglenesen kivont területet növényzet nélkül hagyni?

2023. március 11. 04:36

Rossz szokásom, hogy a veteményeskertemben irtom a szabadon kelő, számomra értéktelen növényzetet. Gyümölcsfáim alatt is "kopasz" a terület. Olvastam, hogy az ilyen helyen a talaj termőképessége leromlik, a termelt kultúrnövénynél nem számíthatok jó termésre. Valóban kerülnöm kell a pillanatnyilag termelés alól kivont területen a vadon kelt növényzet (számomra gaz) irtását?

Az őszi káposztarepce gyomirtásának sarokpontjai

2019. január 27. 08:35

Mint minden kultúrnövény, így a repce esetében is igaz, hogy azok a gyomok okozzák a legnagyobb terméskiesést, melyek együtt kelnek vele. Mindig akkor járunk el helyesen, ha az első adandó alkalommal végrehajtjuk a gyomirtást.

A lencse gyomirtása

2018. november 12. 11:36

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

A szója gyomirtása

2018. december 28. 03:36

A hosszú tenyészidő miatt szükség van a preemergens kezelés után állománykezelés alkalmazására is, különösen akkor indokolt, ha a preemergens kezelések „gyengeségeit”, ki kell egészíteni.