Növénytermesztés

A takarónövények előnyei

Agrofórum Online

A takarónövények használata egyre népszerűbbé válik a fenntartható mezőgazdaság és a talajminőség javítása iránt érdeklődő gazdák körében. Lássuk, miért!

Bár egyre több mezőgazdasági vállalat és termelő használ takarónövényeket, még mindig nem elegen. Az okok zöme jobbára abban keresendő, hogy ezek rövid távon nem hoznak nyereséget, viszont amíg profitálni tudnak belőlük, addig munka- és időigényesek. Igen ám, de ha sorra vesszük, hogy akár már egy-két éven belül mennyi előnye származhat belőle a termőföldnek , a termesztett növényeknek és magának, a gazdálkodónak, jóval árnyaltabbá válik a kép.

A takarónövények használata az alábbi előnyökkel jár: 

  • Talajvédelem: A takarónövények dús lombozata vagy szerteágazó gyökérzete megvédi a talajt az esővíz okozta felázástól, az eróziótól és a túlzott vízveszteségtől. A talaj így esős időben is járhatóvá válik, az ily módon ellenállóvá váló talaj pedig hosszú távon segít a műtrágya-, nitrogén- és öntözési költségek csökkentésében is.
  • Talajszerkezet javítása: A takarónövények (olykor akár egy méter mélyre is lenyúló) gyökerei elősegítik a talaj szerkezetének javítását, ezáltal optimalizálódik a termőföld a talaj víz- és levegőgazdálkodása és kedvezőbb környezet alakul ki a gyökérzónában található hasznos mikroorganizmusok számára. A talaj tömörödése, ha nem találnak rá megoldást, a szabadföldi termények terméshozamának akár 50%-os csökkenéséhez is vezethet – miközben ez a probléma a takarónövényekkel teljes mértékben megszüntethető. 
  • Tápanyagok visszapótlása: Egyes takarónövények (vörös here, fehér here,) képesek a levegőből nitrogént megkötni és a talajba juttatni, ami növényi tápanyagként szolgálhat a későbbi termények számára. A takarónövények lebontódása során értékes tápanyagok szabadítanak fel a talajban, ami szintén jót tesz a termőföldnek.
  • Gyomirtás: A takarónövények segítenek visszaszorítani a gyomnövények terjeszkedését, mivel konkurens növényekként elszívják előlük a vizet, az értékes tápanyagokat és elveszik tőlük a napfényt, tehát gyakorlatilag elfojtják a növekedésüket. Az egynyári gyomnövények mennyisége a téli takarónövények használatával akár 70%-kal csökkenthető. Ennek hosszú távú előnyeként csökkenthető a gyomirtó szerek használata.
  • Kártevők elleni küzdelem mérséklése: Bizonyos takarónövények (Pl.: a szareptai mustár) képesek természetes módon visszaszorítani a kártevőket, ezáltal csökkenthető a vegyszeres kezelések mennyisége.
  • Beporzók odavonzása: A gyorsan fejlődő, erős gyomelnyomó képességű, hamar lebomló növények nem csak a talajt védik, de számos beporzót és olyan hasznos rovarokat vonzzanak a szántóföldekre, amelyek a kártevőkkel táplálkoznak. 
  • Kiegészítő előnyök: A talaj egészségének optimalizálása érdekében érdemes többféle takarónövényfajt használni, hogy az egyes fajok (Fűfélék, Keresztesvirágúak, a Pillangósok és az egyéb egynyáriak) egymást kiegészítő előnyöket nyújtsanak. Pl.: az egyik növény segít a nitrogénmegkötésben, a másik elviseli a fagyot.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

A palánták kiültetése előtt lehet vegyszeresen gyomirtani házikertben?

2021. március 31. 10:48

Lényeges a kezelés időpontja, a gyomnövény fejlettségi állapota, illetve az is, hogy milyen gyomnövények vannak az adott területen.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

2023. április 19. 09:38

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.

Beszéljünk a gabona árvakelésről!

2023. október 16. 10:10

Vegyes képet mutatnak az idei évben a repcevetések. Attól függően, hogy a táblák mikor kapták meg a csapadékot, némelyeken már szép állomány növekedik, másokon még csak kelőfélben van a repce. Egy dolog azonban mindegyikre igaz, ha gabona után került a vetésforgóban a repce, megjelent a gabona árvakelés.

Hogyan lehetne egy legelőt mentesíteni a csattanó maszlagtól?

2022. december 6. 04:38

Egyik ismerősöm lovakat tart egy 2-3 hektáros területen, ahol nagyon sok a csattanó maszlag. A lovak karámja egy füves terület. Idén már több száz magtermő növény is volt rajta. Hogyan lehetne a területet mentesíteni, mivel a lovakra mérgező ez a növény. Gondolkodtam gyomirtó szeres kezelésen és „gyomláláson" is. Mit tanácsolnak?