Növénytermesztés

Az EU engedélyezheti a parlagon fekvő földek használatát

Agrofórum Online

Az Európai Unió fontolóra veszi, hogy engedélyezi a gazdálkodóknak az parlagon lévő területek megművelését, különösen az állati takarmányozásra szánt fehérjenövények termesztését. Ezzel azt akarják megakadályozzák az Ukrajnából származó ellátási zavarok túl nagyok legyenek az orosz inváziót követően – közölték tisztviselők.

Oroszország ukrajnai inváziója rekordmagasságba lökte az európai búzaárakat. Ukrajna és Oroszország a világ két legnagyobb gabonaexportőre. A terménykereskedő cégek az EU gabonáját, búzát és kukoricát keresték az ukrán export pótlására, de az EU az állati takarmányozáshoz használt kukorica- és napraforgómag-importtól is függ.

„Számos tagállam felvetette, hogy a pihentetett területeket fehérjenövények termesztésére használhatnánk fel” – mondta Julien Denormandie francia mezőgazdasági miniszter, miután az EU-tagokkal tárgyalt az ukrajnai háború hatásairól.

Az Európai Bizottság megvizsgálja, hogyan lehet alkalmazni egy ilyen lépést, amely módosítaná a talaj és a biodiverzitás megőrzésére vonatkozó uniós mezőgazdasági politika szabályait, és javaslatokat tesz a következő, március 21-i miniszteri ülésen – mondta újságíróknak.

Az InVivo francia szövetkezeti csoport, Európa egyik legnagyobb mezőgazdasági cége korábban azt mondta, hogy az EU közös agrárpolitikája szerinti területpihentetési szabályok alóli felhagyás 10-15 százalékkal növelheti a megművelt területet, és növelheti az EU búzatermelését.

Az InVivo, amelynek tevékenységi körébe tartozik a mezőgazdasági termékek forgalmazása és a műtrágyagyártás, azt is szerette volna, hogy az EU támogatást nyújtson a gazdálkodóknak a megugró műtrágyaköltségek megsegítésére – mondta Thierry Blandinieres vezérigazgató újságíróknak.

Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa közölte a sajtóval, hogy az EU a műtrágyákra vonatkozó intézkedéseket fontolgat a megugró energiaköltségek hatásaira adott szélesebb körű válaszlépésével kapcsolatban – írta a Reuters.

Az EU tanulmányozni fogja a sertés- és baromfiágazatra vonatkozó segélyintézkedéseket, és megvitatja a nemzetközi szervezetekkel az Ukrajnának nyújtott humanitárius segélyezést, valamint azon országok szükségleteit is megviszgálja, amelyek általában Ukrajnára támaszkodnak élelmiszer-alapanyagok tekintetében – tette hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

A történelmi szegedi fűszerpaprika-tájkörzet kialakulása és megszűnése

2018. november 29. 09:36

Az írás áttekintést nyújt a szegedi fűszerpaprika-tájkörzet kialakulásáról, majd lassú ellehetetlenüléséről. Egy gondolatkísérletet nyomon követve megtudhatjuk, hogy az uniós földrajzi eredetvédelem adta lehetőségek kihasználhatók lennének egy esetleges határon átnyúló „térelméleti újraegyesítésre”.

Negyedével emelkedhet a napraforgómag-termés az EU-ban

2022. december 6. 08:07

A repce termőterülete kismértékben emelkedne a főbb nyugati EU-termelő országokban, míg Észak-Európában, Magyarországon és Bulgáriában várhatóan csökkenne.

EU-s számmisztika: reálértéken akár 15 százalék is lehet az agrártámogatások kurtítása

2018. május 16. 10:21

Az uniós tagállamok kétharmada nem ért egyet azzal a javaslattal, ami 2020 után szerintük aránytalany mértékben megnyirbálná a közös agrárpolitika költségvetését.

Az EU búzaexportja 6 százalékkal növekedett

2023. január 18. 07:36

Az EU-adatok bontása azt mutatta, hogy ebben a szezonban Franciaország maradt a legnagyobb EU búza-exportőr 7,50 millió tonnával.