Az Európai Unió fontolóra veszi, hogy engedélyezi a gazdálkodóknak az parlagon lévő területek megművelését, különösen az állati takarmányozásra szánt fehérjenövények termesztését. Ezzel azt akarják megakadályozzák az Ukrajnából származó ellátási zavarok túl nagyok legyenek az orosz inváziót követően – közölték tisztviselők.
Oroszország ukrajnai inváziója rekordmagasságba lökte az európai búzaárakat. Ukrajna és Oroszország a világ két legnagyobb gabonaexportőre. A terménykereskedő cégek az EU gabonáját, búzát és kukoricát keresték az ukrán export pótlására, de az EU az állati takarmányozáshoz használt kukorica- és napraforgómag-importtól is függ.
„Számos tagállam felvetette, hogy a pihentetett területeket fehérjenövények termesztésére használhatnánk fel” – mondta Julien Denormandie francia mezőgazdasági miniszter, miután az EU-tagokkal tárgyalt az ukrajnai háború hatásairól.
Az Európai Bizottság megvizsgálja, hogyan lehet alkalmazni egy ilyen lépést, amely módosítaná a talaj és a biodiverzitás megőrzésére vonatkozó uniós mezőgazdasági politika szabályait, és javaslatokat tesz a következő, március 21-i miniszteri ülésen – mondta újságíróknak.
Az InVivo francia szövetkezeti csoport, Európa egyik legnagyobb mezőgazdasági cége korábban azt mondta, hogy az EU közös agrárpolitikája szerinti területpihentetési szabályok alóli felhagyás 10-15 százalékkal növelheti a megművelt területet, és növelheti az EU búzatermelését.
Az InVivo, amelynek tevékenységi körébe tartozik a mezőgazdasági termékek forgalmazása és a műtrágyagyártás, azt is szerette volna, hogy az EU támogatást nyújtson a gazdálkodóknak a megugró műtrágyaköltségek megsegítésére – mondta Thierry Blandinieres vezérigazgató újságíróknak.
Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa közölte a sajtóval, hogy az EU a műtrágyákra vonatkozó intézkedéseket fontolgat a megugró energiaköltségek hatásaira adott szélesebb körű válaszlépésével kapcsolatban – írta a Reuters.
Az EU tanulmányozni fogja a sertés- és baromfiágazatra vonatkozó segélyintézkedéseket, és megvitatja a nemzetközi szervezetekkel az Ukrajnának nyújtott humanitárius segélyezést, valamint azon országok szükségleteit is megviszgálja, amelyek általában Ukrajnára támaszkodnak élelmiszer-alapanyagok tekintetében – tette hozzá.