Növénytermesztés

Az EU engedélyezheti a parlagon fekvő földek használatát

Agrofórum Online

Az Európai Unió fontolóra veszi, hogy engedélyezi a gazdálkodóknak az parlagon lévő területek megművelését, különösen az állati takarmányozásra szánt fehérjenövények termesztését. Ezzel azt akarják megakadályozzák az Ukrajnából származó ellátási zavarok túl nagyok legyenek az orosz inváziót követően – közölték tisztviselők.

Oroszország ukrajnai inváziója rekordmagasságba lökte az európai búzaárakat. Ukrajna és Oroszország a világ két legnagyobb gabonaexportőre. A terménykereskedő cégek az EU gabonáját, búzát és kukoricát keresték az ukrán export pótlására, de az EU az állati takarmányozáshoz használt kukorica- és napraforgómag-importtól is függ.

„Számos tagállam felvetette, hogy a pihentetett területeket fehérjenövények termesztésére használhatnánk fel” – mondta Julien Denormandie francia mezőgazdasági miniszter, miután az EU-tagokkal tárgyalt az ukrajnai háború hatásairól.

Az Európai Bizottság megvizsgálja, hogyan lehet alkalmazni egy ilyen lépést, amely módosítaná a talaj és a biodiverzitás megőrzésére vonatkozó uniós mezőgazdasági politika szabályait, és javaslatokat tesz a következő, március 21-i miniszteri ülésen – mondta újságíróknak.

Az InVivo francia szövetkezeti csoport, Európa egyik legnagyobb mezőgazdasági cége korábban azt mondta, hogy az EU közös agrárpolitikája szerinti területpihentetési szabályok alóli felhagyás 10-15 százalékkal növelheti a megművelt területet, és növelheti az EU búzatermelését.

Az InVivo, amelynek tevékenységi körébe tartozik a mezőgazdasági termékek forgalmazása és a műtrágyagyártás, azt is szerette volna, hogy az EU támogatást nyújtson a gazdálkodóknak a megugró műtrágyaköltségek megsegítésére – mondta Thierry Blandinieres vezérigazgató újságíróknak.

Janusz Wojciechowski, az EU mezőgazdasági biztosa közölte a sajtóval, hogy az EU a műtrágyákra vonatkozó intézkedéseket fontolgat a megugró energiaköltségek hatásaira adott szélesebb körű válaszlépésével kapcsolatban – írta a Reuters.

Az EU tanulmányozni fogja a sertés- és baromfiágazatra vonatkozó segélyintézkedéseket, és megvitatja a nemzetközi szervezetekkel az Ukrajnának nyújtott humanitárius segélyezést, valamint azon országok szükségleteit is megviszgálja, amelyek általában Ukrajnára támaszkodnak élelmiszer-alapanyagok tekintetében – tette hozzá.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Az EU segíthet Ukrajnának a gabonatárolásban

2022. június 15. 11:17

Az EU fontolóra veszi Ukrajnának ideiglenes tárolók biztosítását – ennek eredményeképpen ez jelentősen hozzájárulhat a betakarítás megőrzéséhez és a jövőbeli gabonaellátás biztosításához a világpiacokon.

Új szabályokkal szeretné hatékonyabban csökkenteni az élelmiszer-pazarlást az EU

2023. július 23. 08:10

Az EU-ban évente csaknem 59 millió tonna élelmiszer-hulladék keletkezik – fejenként körülbelül 130 kilogramm.

Magyar kezdeményezés segít azonosítani a mézek származását

2023. december 15. 15:10

Célt értek a magyar erőfeszítések, hazánk kezdeményezésére az uniós agrárminiszterek egyetértettek azzal, hogy a jövőben a mézes üvegeken kötelező legyen feltüntetni a méz származási helyét és pontos százalékos arányát – közölte Nagy István tárcavezető.