Növénytermesztés

Az új, csökkentett méhtoxicitású rovarölő szerek továbbra is hatékonyak a kártevőkkel szemben

Agrofórum Online

A Dél-Kínai Mezőgazdasági Egyetem kutatói olyan új rovarölő vegyületeket fejlesztettek ki, amelyek jelentősen csökkentett méhtoxicitást mutattak anélkül, hogy a célkártevők – jelen esetben a káposztamoly és a vörös tűzhangya – elleni hatékonyságuk csökkenne.

Az olyan arilpirazol rovarölő szerek, mint a fipronil, széles spektrumú rovarölő hatást fejtenek ki a kártevőkkel szemben, de a mézelő méhekre gyakorolt magas toxicitásuk miatt nem használhatók mezőgazdasági célokra. A Pest Management Science című tudományos folyóiratban február 7-én megjelent tanulmányban a kutatók új spiro-pyrazolo-kinazolin-származékok sorozatát dolgozták ki és állították elő, amelyek célja az arilpiriazol-analógok méhekre gyakorolt toxicitásának csökkentése volt.

A spirok olyan vegyületek, amelyek legalább két molekulagyűrűvel rendelkeznek, amelyeknek csak egy közös atomuk van. Mindenütt jelen vannak a természetes anyagokban és a bioaktív molekulákban, de annak ellenére, hogy más területeken is széles körben alkalmazzák őket, 2010 és 2021 között kevesebb mint 140 jelentés született a növényvédő hatásukról. Az SCI-nek nyilatkozva Hanhong Xu professzor, Chen Zhao professzor és Dr. Guankai Yao kifejtette:

A nagy specificitással és a szerkezeti változatossággal rendelkező spiró molekulákat széles körben használják a gyógyszeriparban, az aszimmetrikus katalizátorokban, optikai anyagokban, lángálló anyagokban, polimer ragasztókban stb. Jelenleg azonban csak néhány spiro-tartalmú vegyület került kereskedelmi forgalomba, mint például a Bayer által gyártott spirodiklofen és a spirotetramat. Az okok között megtalálható a szintetizálás nehézsége és a viszonylag korlátozott számú kártevőfaj, amelyek ellen hatásosak, ami a termelés és a szántóföldi alkalmazás magas költségeit eredményezi. Eközben számos spirovegyület királis izomerizmussal rendelkezik. Így hatékonyságuk és biztonságosságuk értékelésekor teljes mértékben figyelembe kell venni az izomerek eltérő bioaktivitását, toxicitását és környezeti viselkedését, ami hosszú kutatás-fejlesztési ciklusokhoz vezet.

A csapat a scaffold hopping technikákat alkalmazta – ez egy olyan agrokémiai kutatási stratégia, amelyet széles körben használnak új hatóanyagok felkutatására, hogy javítsák az aktivitási szintet és/vagy elkerüljék a káros toxicitást. Ezt a technikát sikeresen alkalmazták a gyomirtószerek kutatásában, ami például a cellulóz-bioszintézis gátló indaziflam felfedezéséhez vezetett.

Arra a kérdésre, hogy a tanulmányban a káposztamoly (P. xylostella) és a vörös tűzhangya (S. invicta) volt-e a célzott kártevő, a kutatók megjegyezték:

A káposztamoly a világ tíz legjelentősebb kártevője között van, amelyek súlyosan károsítják a káposztafélék családjába tartozó növényeket és csökkentik a terméshozamot. A vörös tűzhangya a világ egyik legsúlyosabb invazív idegen fajaként veszélyezteti az emberek egészségét és az ökoszisztémát. Mivel a káposztamoly és a vörös tűzhangya a Lepidoptera és Hymenoptera típusú kártevők reprezentatív képviselői, a velük szemben mutatott rovarölő hatás általában hasonló eredményeket jelez előre más, hasonló fajú kártevők esetében is. Sőt, a laboratóriumunkban végzett további kísérletek kimutatták a vegyületeink kiváló rovarölő aktivitását az őszi sereghernyó és a Diaphorina citri (poloskafaj) ellen.

Az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb vegyület a célzott kártevőkkel szemben jó rovarölő hatást mutatott – némelyikük a fiproniléhoz hasonlót –, így ígéretes rovarölőszer-jelöltekké váltak. Figyelemre méltó, hogy a méhekre való toxicitását vizsgáló tanulmány megerősítette, hogy az egyik új vegyület, az „5f” sokkal alacsonyabb akut orális toxicitást mutatott, hiszen az LD50 érték (1,15 μg méh-1) három-négy nagyságrenddel nagyobb volt, mint a fipronilé (0,0012 μg méh-1).

A fipronil a rovarölő szerek területén mérföldkőnek számító termék, de a nem célszervezetekre, különösen a méhekre gyakorolt magas mérgező hatása miatt betiltották a használatát. Az elmúlt húsz év során kutatócsoportunkban számos vizsgálatot végeztünk a fipronil szerkezeti módosításával kapcsolatban, amelyek célja a fokozott biológiai hozzáférhetőség és a csökkentett toxicitás volt. Az ebben a kutatásban bemutatott spiro-molekulák kombinációja az egyik új kísérletünk, és a méhek toxicitására vonatkozó csökkentésének jelentősége megfelel a várakozásainknak. A vonatkozó mechanizmusra vonatkozóan további eredményeket várunk

– magyarázta Zhao professzor.

Az ipari termelés követelményeinek való megfelelés érdekében a kutatóknak tovább kell javítaniuk a molekulák hozamát és méretezhetőségét. A csoport jelenleg a szintézis folyamatának optimalizálásán és a fokozott bioaktivitású izomerek szűrésén dolgozik a gyártási költségek csökkentése érdekében.

Tovább dolgozunk molekuláink szerkezeti optimalizálásán, valamint egyszerű és hatékony stratégiák kidolgozásán. Reméljük, hogy a jövőben több kiváló növényvédőszer-aktivitással rendelkező vegyületet fedezhetünk fel, és a hasonló spiro-szerkezetek nagyobb részt foglalhatnak el a növényvédőszer-piacon

– közölték a kutatók.

Forrás: https://scitechdaily.com/saving-bees-crops-new-insecticides-with-reduced-bee-toxicity-remain-effective-against-target-pests/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

K&H sajtótájékoztató Hódmezővásárhelyen a 2023-as nagyvállalati- és agrárkilátásokról

2023. május 13. 05:36

2023 várhatóan a támogatott hitelek éve lesz a várakozások szerint, ezzel segítve a beruházási kedvet.

Jótékonyan hat az ultrahang a növények növekedésére?

2022. október 11. 08:07

Mintegy 108 ezer búza gén analízisét végeztük el. Azt vizsgáltuk, hogyan változik az ultrahang hatására a gének átírása, illetve milyen kémiai módosulások történnek a csíranövények DNS-ében.

Pisztáciát Magyarországon? Ez vicc?

2022. szeptember 22. 15:33

Habár még nem vagyunk elég sivatagosak a pisztácia számára, úgy tűnik, hazánkban is vannak lelkes próbálkozók: övék a szerencse?

Kukorica terméshozam-előrejelző modell

2023. május 14. 06:34

A kukoricahozam előrejelzésének képessége előnyös lenne a gazdák számára, amikor terményeik értékesítését tervezik, valamint a bioüzemanyag-ipar számára, amikor megtervezik a tevékenységüket.