Növénytermesztés

Az üvegházas kertészetek vízgazdálkodási problémái – és azok megoldásai

Agrofórum Online

Korábban nem sokat beszéltek az öntözővizekről, hiszen elsősorban tápanyaghordozóként tekintettek rájuk. Most azonban a víz, beleértve az öntözővizet is, egyre több üvegházas kertészettel foglalkozó vállalat napirendi pontjai közé került. Számos tényező van hatással a vízre, így ez mára nem csak gyakorlati, de stratégiai kérdéssé is vált. Rengeteg fórumon veszik górcső alá a vízminőséget, a hozzáférhetőséget és az áradásokat, nem beszélve arról, hogy a víz a növény- és állatvilág számára egyaránt létfontosságú szükséglet.

Egy üvegházas kertészeti vállalat sosem csak egyféle vízzel dolgozik: a víz többféle formában létezik, amelyek mindegyike az öntözővízhez kapcsolódik. Ez az oka annak is, hogy egy vállalat vízgazdálkodásában ilyen sokféle tényező játszik szerepet. E különböző típusú vizek miatt az integrált vízgazdálkodás ma már elengedhetetlenül szükséges. Ez a teljes láncolatot magában foglalja, a bevezetett víztől kezdve egészen az elvezetett víz kezeléséig. Az optimális vízgazdálkodás biztosítása érdekében a Van der Ende Group kidolgozott egy olyan kertészeti vízlánc-modellt, amely egy rendelkezésre állási stratégiából, egy keringtetési stratégiából és egy vízelvezetési (kiürítési) stratégiából áll.

STRATÉGIÁK

Rendelkezésre állási stratégia

Az öntözővízként felhasználható víz legegyszerűbb és legolcsóbb beviteli formája az esővíz. Ennek következtében sok kertészeti vállalat számára az esővíz az elsődleges vízforrás. Ennek a rendelkezésre állása viszont számos tényezőtől függ, és nem áll rendelkezésre egész évben azonos mennyiségben. Az egyik ilyen tényező az éghajlatváltozás: az időjárás ingadozásai azt eredményezik, hogy rövidebb időszakokban nagy mennyiségű eső esik, míg hosszabb időszakokban egyáltalán nem áll rendelkezésre csapadékvíz az elhúzódó szárazság miatt.

A legtöbb kertészeti vállalatnak nincsen végtelen esővíztároló kapacitása az aszályos időszakok fedezésére. Ezért másodlagos vízforrásra van szükségük ahhoz, hogy mindig elegendő öntözővíz álljon rendelkezésükre. Többféle másodlagos vízforrás létezik, mint például a városi víz, a talajvíz, a felszíni víz és az egyéb termelési folyamatokból származó. Ezek a források egytől egyig kisebb-nagyobb mértékben kezelést igényelnek, mielőtt öntözővízként felhasználhatók lennének. Ezt a lépést a modellben „rendelkezésre állásnak” nevezzük.

Keringtetési stratégia

Az öntözővíz egy üvegházas kertészeti vállalaton belül részben a növények felvétele, részben pedig a párolgás révén vész el. Az öntözővíz tényleges felvétele és elpárolgása a termesztési körülményektől és a vállalat stratégiájától függ, de átlagosan mintegy a 70%-ot teszi ki. Az öntözővíz fennmaradó 30%-a lefolyóvízzé válik. A vállalatoknak maximalizálniuk kell a lefolyóvíz visszavezetését; ez nemcsak vizet takarít meg, hanem a lefolyóvízben még mindig jelen lévő tápanyagokat is. A lefolyóvíz visszaforgatásakor fontos szempont a higiénia, ami azt jelenti, hogy a fel nem oldott részecskéket, vírusokat, baktériumokat és gombákat el kell távolítani a vízből. Ezt a lépést a modellben „fenntarthatóságnak” nevezzük.

Vízelvezetési (kiürítési) stratégia

A modell utolsó lépését „Jogszabályok” néven említjük, amely a víz elvezetésére vonatkozik. A csatornavíz folyamatos visszaforgatása különböző elemek, köztük nátrium felhalmozódását eredményezi. Ha a szennyvíz minősége túl gyenge a visszaforgatáshoz, akkor azt gyakran el kell engedni. Sok esetben azonban vannak olyan helyi jogszabályok, amelyek korlátozzák a víz elvezetését. Egyes országok például teljesen megtiltották a növényvédő szerek kibocsátását. Korlátozások vonatkozhatnak a tápanyagok mennyiségére vagy az elvezethető vízmennyiségre is.

A vonatkozó korlátozások azon országtól vagy régiótól függenek, ahol a vállalat található. Az általános tendencia az, hogy világszerte egyre szigorúbbak a vállalatok által kibocsátható anyagokra vonatkozó törvények, az éghajlatváltozás és a vízhiány okainak és következményeinek leküzdése érdekében. A leeresztett víz kezelésére különböző módok léteznek, amelyek lehetővé teszik nemcsak a helyi törvényeknek való megfelelést, hanem az üvegházas kertészeti vállalat igényeinek kielégítését is: például a növényvédő szerek vagy a ki nem üríthető tápanyagok újrafelhasználásával.

Forrás: https://www.vanderendegroup.com/greenhouse-horticulture-water-management-and-it-s-challenges/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

A kertészeti ágazat legaktuálisabb kérdéseiről tanácskoznak márciusban

2023. február 16. 11:32

Március 2-án, csütörtökön rendezik meg a Zsendülés VIII. Kertészeti Konferenciát a Kert-Ész Klub Magyarország Egyesület szervezésében.

Nemcsak az édesanyák ünnepelnek, a virágboltosok is

2019. május 3. 07:46

Az anyák napja az egyik legfontosabb nap a virágkereskedelemben, azonban a középiskolai ballagások miatt megoszlik a forgalom.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felerősödött a peronoszpórás fertőzés a szőlőültetvényekben

2023. június 21. 08:40

Június utolsó dekádjára a nyárias meleg, fülledt idő a jellemző. A nappalok kifejezetten melegek, 30 °C körüliek, éjszakánként sem hűl le a hőmérséklet 15 fok alá. A jelentős hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés, de reggelente gyors a felszáradás. A jelenlegi nyári meleg, megfelelő vízellátás mellett gyors fejlődést biztosít a melegigényes növények számára. A kórokozók terjedése kissé lelassult, viszont a kártevők aktivitása megnőtt.

Határszemle-sorozatot tartottak kertészek és szőlészek számára

2023. április 24. 18:37

Nyolc időpontban és helyszínen rendezték meg a Lucza Kertész Praktikum szőlő-gyümölcs továbbképzést és határszemle-sorozatot.