Növénytermesztés

Egyre több műtrágyát juttatnak ki a földekre

Agrofórum Online

Idén az első három negyedévben közel 20 százalékkal több nitrogén-foszfor-kálium hatóanyag-tartalmú műtrágyát szórtak ki a földekre a gazdálkodók, mint egy évvel korábban. A forgalomnövekedést az árcsökkenés is segítette.

A műtrágya-forgalmazók 1,3 millió tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül mezőgazdasági termelők részére 2017 első három negyedévében – áll az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) jelentésében. Az így eladott mennyiség 17,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A műtrágyaárak átlagosan 9,5 százalékkal csökkentek, a műtrágya-értékesítés nettó árbevétele 100 milliárd forint volt, ami 3 százalékkal magasabb a 2016. első három negyedévi értéknél. A mezőgazdasági termelők által 2017. első három negyedévében vásárolt műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyag-tartalma 474 ezer tonna volt, 76 ezer tonnával, vagyis 19,2 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A nitrogénhatóanyag-tartalom 17, a foszfor- 31, a kálium- pedig 18 százalékkal haladta meg az előző évit.

Közvetlenül a mezőgazdasági termelőknek 1 millió 321 ezer tonna műtrágyát értékesítettek, amelyből 956 ezer tonna egykomponensű, 365 ezer tonna pedig összetett műtrágya volt. Az egykomponensű, illetve az összetett műtrágyák aránya 72-28 volt 2017 első három negyedévében, míg egy évvel korábban 76-24 volt ez az arány. Az elmúlt négy év első három negyedévi értékesítésének átlagához viszonyítva a teljes műtrágya-értékesítés 3 százalékkal nőtt. Az egykomponensű nitrogén- 6, az egykomponensű foszforműtrágyák forgalma pedig 59 százalékkal csökkent. Az egykomponensű kálium értékesítése ugyanakkor 1 százalékkal, az összetett műtrágyák forgalma pedig 17 százalékkal emelkedett 2017 első három negyedévében a 2013–2016-os évek átlagához mérten.

Az év harmadik negyedévében az összetett műtrágyák értékesítése pörgött fel, míg az első és második negyedévben a forgalom alakulását az egykomponensű műtrágyák, azon belül az egyszerű nitrogénműtrágyák forgalma határozza meg. Az idei első fél évben az értékesített összes műtrágya 81 százaléka volt egyszerű nitrogénműtrágya és csak 18 százaléka összetett műtrágya. A harmadik negyedévben az értékesítés 44 százalékát adták az összetett műtrágyák, az egyszerű foszfor-, valamint az egyszerű káliumműtrágyák iránti kereslet is élénkebb volt, részesedésük 0,1, illetve 6 százalékot ért el. Az egyszerű nitrogénműtrágyák részesedése 50 százalék volt.

A műtrágya-felhasználás számára kedvező környezetet teremtett, hogy a KSH adatai szerint a mezőgazdasági termelői árak szintje 3,4 százalékkal növekedett, miközben a termelés ráfordításainak árszintje 0,7 százalékkal mérséklődött 2017 első három negyedévében. A termeléshez közvetlenül használt anyagok körében az energia és a kenőanyagok ára 6,4 százalékkal nőtt, míg a műtrágya ára 9,5 százalékkal, a takarmányárak pedig 5,1 százalékkal csökkentek. A növényvédő szerek ára változatlan maradt az előző évihez képest.

A műtrágyaárak a 2017 első félévi növekedés után újra mérséklődni kezdtek, és elérték a 2010. évi árszintet. A 2017. év harmadik negyedévében legerősebben a mészammon-salétrom átlagára esett, és 18 százalékkal lett alacsonyabb, mint a második negyedévben. A szuperfoszfát átlagára 4 százalékkal mérséklődött, a kálium-klorid ára 2,1, az NPK 15-15-15 ára 2,8 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Ilyen hatással vannak a különböző trágyázási módok a talajra

2023. november 16. 11:10

A rangos PLOS ONE folyóiratban közölték magyar kutatók egy több mint 60 éves trágyázási tartamkísérletben végzett mikrobiológiai vizsgálataik eredményeit. A kutatás célja a trágyázás hosszú távú hatásának felmérése a talaj-mikrobióta funkcionális diverzitására.

Precíziós szolgáltatásokkal díjazzuk, ha most rendeli meg a tavaszi komplex műtrágyákat!

2020. december 16. 08:46

A talajmintavétel és a tápanyag-gazdálkodás képezik a növénytermesztés alappilléreit, és nem csak a talaj, hanem a növény igényeit is középpontba helyezik. Itt is igaz a szükséges és elégséges elv betartása. A szükségtelenül kijuttatott műtrágya pazarlás, a kevés tápanyag pedig limitálja a termést.

A magas repce terméshozam az őszi alaptrágyázással kezdődik

2021. augusztus 13. 13:56

A repce tápanyag-utánpótlást megelőző legfontosabb művelet a tervezés. A kijuttatandó tápanyagmennyiség meghatározásához a Borealis L.A.T digitális eszközei kiváló segítséget nyújtanak.

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

2020. március 26. 10:56

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.