Növénytermesztés

Hogyan váltak a növények különböző formájúvá és méretűvé?

Agrofórum Online

Avagy a növények egymilliárd éves története – dióhéjban.

A paleontológusok régóta vitatkoznak arról, pontosan hogyan alakult ki a növényvilágra jellemző változatos formavilág, és hogy a növények vajon az algákból egy fokozatos fejlődési folyamat vagy egy nagy bumm révén váltak-e többsejtű és háromdimenziós formákká. A kérdés megválaszolásához a tudósok a fosszilis leletekhez nyúltak.

Az olyan épen fennmaradt példányokból, mint például a trilobiták (háromkaréjú ősrákok), az ammoniteszek (kihalt tengeri állatok) és a tengeri sünök, arra a következtetésre jutottak, hogy egy adott csoport evolúciójának legkorábbi időszakaiban valósul meg a biológiai minták széles választéka.

Ebből viszont olyan hipotézisek születtek, amelyek szerint az evolúciós vonalak a korai időszakban nagyobb innovációs képességgel bírtak, és a túlburjánzás ezen első szakasza után megmaradtak az általuk ismert formáknál. A tudósok összesen több mint 400 élő és fosszilis növényről gyűjtöttek adatokat 548 tulajdonságról, ami több mint 130 000 egyedi megfigyelést jelentett.

Ezt követően elemezték ezeket az adatokat, és a növényeket általános hasonlóságaik és különbségeik alapján csoportosították, mindezt egy olyan térben ábrázolva, amelyet „formatervezési térnek” neveztek el. Mivel jól ismerik a fajok közötti evolúciós kapcsolatokat, megjósolhatják a kihalt közös őseik tulajdonságait is, és ezeket a hipotetikus ősöket is beilleszthetik a tervezési térbe.

Arra számítottak, hogy a virágos növények uralják a tervezési teret, mivel ezek teszik ki a növényfajok több mint 80%-át, de nem így történt. Valójában az élő bryophyták – a mohák, májmohák és becősmohák – csaknem ugyanilyen változatos testfelépítést érnek el.

Hogyan alakult ki a növényi szervezet felépítésének változatossága? Általánosságban elmondható, hogy az új formák kialakulása olyan tényezők fejlődése eredményeként történt, amelyek általában a szaporodáshoz kapcsolódnak, ilyen például az embrió, a spóra, a mag és a virág.

Ezek a növények a környezeti kihívásokra adott evolúciós megoldásokat képviselik, amelyekkel a szárazföld felszínén az egyre szűkülő és egyre nagyobb kihívást jelentő területek fokozatos elfoglalása során szembesültek. 

A magvak fejlődése például lehetővé tette, hogy az őket termő növények víz hiányában is szaporodni tudjanak. Úgy tűnik tehát, hogy a növények anatómiai fejlődésének mozgatórugói a genomikus adottságok és a környezeti feltételek kombinációjából adódnak, és a növények alapvető formái hierarchikusan alakultak ki az evolúciós történelem során, az őseiktől örökölt anatómiai vázak továbbfejlesztése révén. 

Az állatokon és gombákon végzett összehasonlítható vizsgálatok azt mutatják, hogy ha ezeket a fajokat a maguk teljességében vizsgáljuk, akkor mindegyikben az epizodikusan növekvő anatómiai változatosság mintázata figyelhető meg. Az egyes vonalak ugyan hamar kimeríthetik önmagukat, de összességében a nemzetségek folyamatosan megújulnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

2024. szeptember 9. 14:40

Romániában is óriási károkat szenvedtek a gazdák. A kormány biztosítással és garanciával segítené őket a jövőben.

Évente egy „Balatont" kiengedünk az országból, pedig meg is tarthatnánk a vizet

2024. szeptember 7. 14:10

A magyarországi talajvízszint átlagban 2 centiméterrel került lejjebb 1986 és 2010 között, de az Alföldön ez a 10 centimétert is elérte.

„A jövő mezőgazdasága - fókuszban a hatékonyság” - A precíziós gazdálkodás gépesítési kérdései

2018. november 30. 15:22

Az elmúlt tíz évben, Európában a Precíziós Mezőgazdaság (PM) jó tudományból, jó gyakorlattá változott. Jelenleg az eladott gépek 70-80%-a tartalmaz valamilyen PM elemet

Tavaszi jó szomszédság a kertben

2022. április 25. 04:37

A növények kémiai úton kommunikálnak (elsősorban) és így egymásra nagy hatást gyakorolnak.

El kell távolítani a szamóca leveleit ősszel?

2023. november 10. 04:36

Folyton termő szamócám van cserépben. Kérdésem, le kell csonkig vágni most ősszel?

„A fejlődés hagyománya” - az OMÉK margójára

2019. október 4. 10:29

A következő 2-3 évben annyit fog változni a mezőgazdasági ágazat, amennyit ezelőtt 30 év alatt összesen.