Az AgWeb, egy amerikai szakportál nemrégiben végzett felmérésében arról kérdezték a gazdákat, hogy mely területeken terveznek költségcsökkentést 2025-ben. Bár nyilván nagyon más adottságú ország, a magyar listán is valószínűleg hasonló tételek szerepelnének.
Az élen a gépvásárlások állnak, de a gazdálkodók tervezik a műtrágyák mennyiségének csökkentését, több generikus, tehát utángyártott termék használatát, valamint a tápanyag-utánpótlásban is megpróbálják az inputokat csökkenteni. Lássuk tehát a listát!
Az egyértelmű első helyezett: a gépek
A költségcsökkentési stratégiákra vonatkozó online felmérésre válaszoló több mint 1300 gazdálkodó közül a legtöbb a mezőgazdasági gépekre szavazott. A gazdák közel 80 százaléka mondta, hogy valószínűleg ezen a területen fog csökkenteni. Sőt, már 2024-ben is visszafogták a gépes kiadásokat: az Egyesült Államokban az összes mezőgazdasági traktor értékesítése 13 százalékkal csökkent az előző évhez képest, a kombájnoké pedig 24 százalékkal esett vissza.
Ahelyett, hogy a gazdálkodók új vetőgépet vagy traktort vásárolnának, egyre többen döntenek úgy, hogy csak felújítják a meglévőket. Ezeket lényegesen kevesebb pénzért újszerűvé lehet alakítani, mintha egy vadonatúj permetezőgépet, vetőgépet vagy bármi mást vásárolnának.
Lassuló technológiai fejlesztések
A gazdák 60 százaléka szerint a technológiai fejlesztések lassítása is valószínű, 9 százalék szerint viszont ez a döntés valószínűtlen.
Bár a technológia fejlődése az elmúlt években repülőrajtot vett, egyike azoknak a dolgoknak, ahol sokan még mindig próbálnak rájönni, hogy mit is tudnak a már meglévő új holmik, illetve próbálják megérteni, hogy ami a tulajdonukban van, azt hogyan lehet hatékonyabban kiaknázni. Ezért egyelőre sokan úgy gondolják, még nem igazán van szükségük idén új kütyükre.
Több generikus terméket használnak
Több gazdálkodó módosítja agronómiai döntéseit, 61 százalékuk pedig azt mondta, hogy valószínűleg generikus termékeket fog használni. Vannak drágább, de eredeti hatóanyagok, és vannak olyanok, amelyek utángyártottak, ezért olcsóbbak. Esetleg olyan termékek, melyek, bár régebb óta használatban vannak, a hatékonyságuk nem csökkent, ezért inkább azt veszik meg, mint az új és ezért drága szereket. Persze ehhez szükség van egy alapos háttérmunkára: mi rejtőzik a terméknév mögött, és mennyi hatóanyagot tartalmaz.
Az amerikai gazdálkodók egyébként a növényvédő szereken kevésbé spórolnának. A rovarölő szerekből tervezik a legkevésbé a költségek visszafogását (a megkérdezettek 22%-a), és a gombaölő szerekből is csak 34% juttatna ki kevesebbet.
A gyomirtó szerek árának változása 2025-ben
A legfontosabb gyomirtó szerek, például a glifozát ára tavaly meredeken zuhant. A piacot ugyanis túlkínálat jellemezte. Ez a gyomirtó szerekben használt hatóanyagok árának csökkenését okozta. Hogy mi várható idén? Nem lehet tudni, mindenesetre ami olcsó, abból a lehetőségekhez mérten érdemes betárazni.
Kevesebb, illetve okosabban használt műtrágya
A növényvédő szereké tehát nem feltétlenül az a terület, ahol a gazdák csökkentik a felhasznált termék mennyiségét. Az AgWeb felmérése szerint viszont az amerikai gazdák 40 százaléka tervezi a kijuttatott műtrágya mennyiségének csökkentését. Ám ezzel a megoldással csínján kell bánni. Elő kell venni a talajvizsgálatok eredményét és megkeresni azokat a területeket, ahol ez megtehető. Egy másik lehetőség a műtrágya esetében a sávos kijuttatás lenne, mivel lényegesen nagyobb hatékonyságú, mint a szórás.
Ha már talajművelés: többen térnének át a kevesebb talajműveléssel járó megoldásokra (38%), viszont kevesebben változtatnának a jól bevált vetésforgón (30%).
A szakértők összefoglaló tanácsa, hogy nagyon pontosan számoljuk ki előre, hogy adott input átlagosan mennyi hasznot eredményez. Mert lehet, hogy például a még nagyobb termés eléréséhez már aránytalanul több inputra van szükség. Ha pedig valamihez kedvező áron tudunk hozzájutni, akkor arra érdemes lecsapni és nagyobb mennyiséget vásárolni.
Fotó: Pixabay