Növénytermesztés

Kizöldült a Szigetköz

Agrofórum Online

Ragyogó októberi napsütésben, kászálódtunk le az autóbuszról, hogy végigjárjuk a Lajtamag Kft. zöldtrágyázási demo parcelláit.

Ragyogó októberi napsütésben, kászálódtunk le az autóbuszról, hogy végigjárjuk a Lajtamag Kft. zöldtrágyázási demo parcelláit. Hédervár határában, október másodikán.

A magyar gazdák még csak most kezdik ízlelgetni, hogy mit is jelent a zöldítés, és milyen kötelezettségekkel jár. Arra kevesen gondolnak, hogy az újonnan felfedezett, de már – vagy hatvan éve – a Grábner „Kézikönyvben” megírt technológia, milyen többlettermés lehetőségeit alapozhatja meg.

Erről beszélt Seiwerth Gábor ügyvezető igazgató, aki a szójatermesztés felkarolása mellett újabb „fába vágta a fejszéjét”.

– Ha jól csináljuk, akár 10%-kal is többet hozhat az utónövény – mondta, amikor együtt gondolkodásra, illetve számolásra kérte a jelenlévőket.

A meghívottak, – közel harmincan – pedig azok voltak, akiken sok múlik, hogy lesz-e foganatja a kezdeményezésnek. (Mi meg azért voltunk ott, hogy visszhangja is legyen az eseménynek.) Megjelentek a jogalkotó, az irányító hatóság, a minősítő és ellenőrző hatóság, az érdekképviseleti szervezet, a kifizető ügynökség képviselői és a szomszédos Ausztriából a Saatbau Linz munkatársa.

Számoltunk. A lényeg: a zöldtrágyázás egyértelműen többletterméssel honorálja – ha jól csinálják – az utána vetett növény hozamát. Ha rosszul, akkor a többlet elmarad, ami még csak elviselhető lenne, de a zöldtrágya vetésével járó költségek egyértelműen az utónövényt terhelik. (Eszembe jut feleségem unokáinknak szóló mondása: „vagy jól, vagy sehogy”. Elnézést a személyes jellegű citációért!)

Mándi Lajosné dr. a zöldtrágyázás jelentőségéről és technológiájáról beszélt, amelyet Aranyi Nikolett – aki ugyancsak részese volt a kísérletek beállításának – az egyes zöldtrágya növények ismertetésével egészítette ki az előadást.

Christian Dorninger, a Saatbau Linz képviseletében arról beszélt, hogy Ausztriában húsz évvel ezelőtt kezdődött ez a munka, és mostanára jutottak oda, hogy a gazdák nem csak azért vetnek zöldtrágya növényeket, hogy az ezután járó támogatáshoz hozzájussanak, hanem azért is, mert rájöttek, hogy megéri.

Hatféle variáns – lehetőség – van a zöldtrágyázásra, amelyhez különböző vetőmagkeverékeket ajánlanak. Az első, amelyet júliusban kell elvetni és októberben aláforgatni. Ezután őszi gabonát kell vetni. A támogatás 200 €/ha. Az ötödiket és a hatodikat októberben kell elvetni, amelyek áttelelnek, és márciusban kell aláforgatni azokat. Ezért 120 € támogatás jár. Utána tavaszi növényt kell vetni.

Volt még egy érdekessége a beszámolójának. Ausztriában, ha a betakarított és az elvetésre tervezett növény betakarítása, illetve a vetése között 50 napnál több van, akkor a kettő közé kötelező zöldtrágyanövényt vetni.

*

Mit láttunk a demo parcellákon?

Különböző vetőmagkeverékekkel beállított parcellákat, legalább tizenhármat. A vetőmagkeverékek komponensei általában három összetevőt tartalmaztak, különböző variációkban. A kísérletben részvevő növények: olajretek, mustár, facélia, bíborhere, pohánka, alexandriai here, mungó, csillagfürt, zab, rozs.

(Lehet, hogy a zöldítési kötelezettség fogja meghozni ezeknek az eddig félresöpört növényeknek a reneszánszát?)

*

A bemutató, ahogy a csatolt képek is igazolják, meggyőző volt.

*

Átrándultunk Ausztriába is, hogy megtekintsünk három zöldtrágyavetést. Ha lettek volna kétségeink, biztos eloszlatja egy fiatal agilis falugazdász, aki professzori tudással, de kézzelfoghatóan – egy-egy növényt kiásva – magyarázta, el, hogy melyik növény, milyen életfeltételek mellett mire képes a zöldtrágya keverékekben. Két munkaeszköze volt: egy ásó és egy talajszonda-pálca.

*

Ismét elindult valami. Gratulálunk a kezdeményezőknek és a kivitelezőknek, a Lajtamag munkatársainak, közülük is kiemelve Bányai Tibort, aki anyanyelvi szinten tolmácsolta az osztrák kollégák által elmondottakat.
Reméljük, sok követőre talál majd a bezöldült Szigetköz.

Ui: 2016-ban újra jelenkezünk a témával, valamelyik tavaszi vagy kora nyári lapszámunkban!

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Több mint 100 ezer euró egy hektár földért

2024. október 30. 13:10

Hollandiában 2024 3. negyedévére tovább emelkedtek a termőföldárak, és meghaladják a 100 ezer eurót (400 millió forint).

A pohánka és termesztése

2016. február 11. 16:12

A pohánkát rövid tenyészideje alkalmassá teszi másodvetésű növénynek, de fővetésben is termeszthető.

Sávos művelés másodvetésű silókukorica esetében John Deere és Orthman gépekkel (+KÉPEK)

2014. november 28. 13:52

A másodvetésű silókukoricára alapozott takarmánytermesztés és tartósítás komplett géprendszere és technológiája a KITE Zrt.-től.