Növénytermesztés

Konkrét megoldások kellenek a fehérjenövény-termesztés megerősítéséhez

Corteva Agriscience

A fenntarthatóságnak és a termelékenységnek a fehérjenövény-termesztésben is kéz a kézben kell járni, és nem zárhatják ki egymást.

A mezőgazdasági ágazat érdekelt feleinek egyesíteniük kell erőfeszítéseiket a teljesítmény javítása és egy fenntarthatóbb uniós fehérjetermelési terv megvalósítása érdekében, új lehetőségeket kínálva az európai gazdáknak, hogy a kínálatot a változó kereslethez igazítsák

– mondta Andre Negreiros, a Corteva Agriscience közép- és kelet-európai vezetője a május utolsó napján Brüsszelben tartott, az Európai Takarmánygyártók Szövetsége (FEFAC) 68. nyilvános éves találkozóján tartott „Az EU fehérjenövényeinek növekedési potenciálja és a gazdák eszközkészlete” című panelbeszélgetésen.

A rendezvény során az Európai Bizottság és az értékláncban részt vevő partnerek iparági szakértői tartalmas vitát és megbeszéléseket kezdeményeztek az uniós állattenyésztési és takarmányipar jövőbeni irányáról, az uniós állattenyésztési ágazat fenntartható és nyereséges zöld átállásának elősegítése érdekében.

A panelbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a fehérjenövények termesztése kulcsfontosságú a fenntarthatóság szempontjából, mivel jelentősen csökkenti a szállítással járó szén-dioxid-kibocsátást, és mérsékli a tengerentúli importtól való függőséget.

A helyi mezőgazdaság előmozdításával növeljük stratégiai függetlenségünket és támogatjuk a vidéki gazdaságokat. Ez a helyi megközelítés összhangban van az EU fenntartható, körforgásos gazdaság iránti elkötelezettségével, és az ellátási láncban az üvegházhatású gázok kibocsátásának minimalizálásával hozzájárul az éghajlatvédelmi célok eléréséhez

– mondta Andre Negreiros, kiemelve, hogy az európai növényfehérje-ágazatnak versenyképesnek, kiváló minőségűnek és a számos gazdasági, környezeti, éghajlati és technológiai kihívással szemben rugalmasnak kell lennie.

Következetes európai és tagállami politikákra van szükségünk, amelyeket egy olyan intézkedéscsomagba kell foglalni, amelynek célja a hazai fehérjetermelés élénkítése és ösztönzése, a növénytermesztés sokszínűségének növelése és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése mellett

– tette hozzá Andre.

Megemlítette, hogy olyan következetes uniós keretrendszerre van szükség, amely lehetővé teszi az európai fehérje-értékláncok versenyképességét, beleértve a megfelelő eszközöket és a kitűzött célokat, valamint az érintett felek számára érdemi és hosszú távú ösztönzőket. Elengedhetetlen továbbá egy olyan egyensúly kialakítása, amely nyomon követi az élelmiszer-növényi fehérje előállítását és felhasználását, valamint a versenyképes kutatás és fejlesztés innovációbarát keretének kialakítása, amely lehetővé teszi a legkorszerűbb nemesítési módszerek, többek között az új génszerkesztési technikák (NGT-k) alkalmazását. Emellett az érdekelt feleknek össze kell fogniuk, hogy támogassák a fogyasztóknak szóló, az EU fenntartható mezőgazdasági termelési gyakorlatairól és a sokoldalú és kiegyensúlyozott étrend előnyeiről szóló, növényi fehérjealapú élelmiszereket is tartalmazó edukációs kommunikációt.

A Corteva, mint globális tisztán mezőgazdasági vállalat, segít a gazdáknak abban, hogy földjeiken maximalizálják a termelékenységet és reagáljanak a változó körülményekre. A vállalat olyan gazdag termékportfólióval rendelkezik, amelyet stratégiailag az élelmiszer-biztonság erősítésére és a megújuló üzemanyagokra való áttérés támogatására terveztek. A vállalat naponta közel 4 millió dollárt fektet kutatás-fejlesztésbe, növelve a gazdálkodók hozzáférését a tudományos alapú eszközökhöz és technológiákhoz világszerte.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Fehérjenövények jövője az EU-ban

2022. július 4. 15:22

Felkérik az Európai Bizottságot arra, hogy vállaljon vezető szerepet a növényi alapú fehérjék előállításának előremozdításában.

Lencsetermesztés: új őszi fajtákkal, kiszámítható piaci viszonyok nélkül

2019. július 16. 08:08

A hazai növénytermesztési szerkezetben – elsősorban nagyfokú ökológiai érzékenységük miatt – a magfehérje pillangósok termesztése háttérbe szorult, az értékesítés biztonsága is alacsony.

Ambiciózus terv: önellátók lennénk szójából, ötszörös termelésnövelésre volna szükség hozzá

2023. szeptember 6. 11:10

Magyarország szója önellátottsága mindössze 15–20 százalékos, amelyen nagyon fontos lenne változtatni az Agrárminisztérium szerint. Távlati cél az önellátás lehet, ám ehhez még nagyon az út elején járunk.

Mekkora potenciál rejlik a maghüvelyesekben?

2023. június 16. 12:03

A ,,Kelet-Magyarországi ökológiai gazdálkodási rendezvénysorozat” részeként májusban a ,,Fehérjenövény és szálastakarmány tanácskozás és szántóföldi bemutatón” a maghüvelyesek nemesítéséről, a bennük rejlő potenciálról, valamint a hazai és nemzetközi termesztési trendekről hallhattunk.