Növénytermesztés

Középpontban a kalászosok és a kukorica – Konferencia a Magro szervezésében

Agrofórum Online

A Magro Kft. november 24-én Budapesten, az Erste Bank székházában rendezett konferenciát a kalászosok és kukoricatermesztés témakörben.

A Magro.hu 2016. november 24-én Budapesten, az Erste Bank székházában a kalászosok és kukoricatermesztés témakörben elsősorban gazdálkodók részére konferenciát rendezett abból a célból, hogy megvitassák, vajon nyugaton miért termelnek hektáronként másfélszer annyi kukoricát vagy búzát, mint itthon, mik lehetnek ennek az okai és hogyan lehetne elérni ugyanezt a hatékonyságot. Erről szóltak avatott szakemberek, valamint gyártók és forgalmazók képviselői, amelyben áttekintették a kalászosok és a kukoricatermesztés szinte teljes termesztési ciklusát a fajtaválasztástól a növényvédelem, a tápanyag-visszapótláson keresztül egészen az értékesítésig. Az alábbiakban az elhangzott előadásokból idézünk.

Az előadások az ágazat általános értékelésén túl felölelték a fajtaválasztás, a tápanyag-visszajuttatás, a növényvédelem és növénykondicionálás, az agrotechnika, azon belül is a precíziós gazdálkodás, továbbá a tárolás és értékesítés kérdésköreit.

Hollósi Dávid Erste Bank Hungary Zrt. Agrár Kompetencia Központ vezetője a széles körben értelmezett magyar agrárium (agrobusiness) helyzetét mutatta be és értékelte európai kitekintéssel, a pénzügyi-gazdálkodási fejlődési lehetőségek bemutatásával. Dr. Molnár Zsuzsa, az Agrárgazdasági Kutató Intézet tudományos főmunkatársa a magyarországi búza- és kukoricatermesztés színvonaláról adott pontos, világos és reális képet. Megállapítása szerint Magyarországon a búzatermelő, illetve kukoricatermelő gazdaságok közül 48,6 %, illetve 44,2 % az alacsony, 44,2 %, illetve 47,4 % a közepes és csak 2 %, illetve 8,4 % sorolható a magas hozamot előállító gazdaságok közé. Pedig jövedelmet mindkét ágazatban csak a közepes és a magas hozamot előállító gazdaságok képesek termelni. A nagyobb termés kulcsa a termesztett kultúra igényeihez illeszkedő termőhely megválasztása, a termőhelyre adaptált vetőmagok használata, a racionalizált műtrágya-felhasználás és növényvédelem, valamint a precíz agrotechnika.

A fajtaválasztás jelentőségére hívta fel a figyelmet a RAGT Vetőmag Kft. képviseletében Bukovinszki Károly, aki a saját földhöz legjobban illő fajták kiválasztásának jelentőségét hangsúlyozta. Mint megtudtuk, a termesztési tényezők közül a termésre – egy martonvásári tartamkísérlet szerint – legnagyobb hatása a tápanyag-visszapótlásnak (31 %), a fajtának (30 %) és a növényvédelemnek (20 %) van. Mint mondta, kukoricában az egyik legnagyobb kihívás az egyszikű gyomok elleni védelem, ráadásul ezek teszik ki a termést korlátozó legjelentősebb 20 gyom 40 %-át. Az ellenük folyó küzdelemben a DUO SYSTEM gyomirtási technológiát ajánlotta a gazdálkodók figyelmébe.

Somogyi Bálint az Axereal Hungary Kft. agrárszakértője a búzafajták bemutatásán túl a terméspotenciál kiaknázásának és a megfelelő minőség elérésének lehetőségét taglalta, amelyben a vetési igények kielégítésének, a megfelelő tápanyag-ellátásnak, illetve abban különösen a nitrogéntrágyázásnak kiemelkedő a jentősége. Az előadó egy másik soron következő előadásában a műholdfelvételen alapuló állományfelmérés és precíziós nitrogénkijuttatás lehetőségeit és módszereit mutatta be a cég által kidolgozott és kínált SkyFeert technológia tükrében.

A Cheminova Magyarország Kft. képviseletében Lécz István területi szakmérnök a cég által forgalmazott termékekről, valamint azok gyakorlatban is jól használható integrált megoldásairól szólt. A legszélesebb hatásspektrummal rendelkező készítmények/csomagok sorában figyelmet érdemel búza gyomirtására a Saracen Delta szerük, kukoricában pedig a Vizsla Pack csomagjuk.

A Pro-Feed Kft. biomolekuláris kivonatot tartalmazó készítményeit Túróczki Emese termékmenedzser mutatta be. Használatuk a kalászosokban és kukoricában is a fellépő termesztéstechnológia problémák (megkésett, vagy túl korai vetés, megkésett kezelések) orvoslására, illetve azokban különféle gombabetegségek megelőzésére ígér megoldást.

 

Daoda Zoltán az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatója a cég különböző mikrobiológiai termékeinek önálló és együttes technológiai ajánlásait foglalta össze, melyek fenntartható módon járulhatnak hozzá a termelők rövid- és hosszú távú gazdaságos termelésének megvalósításához. Nagy reményeket fűznek legújabb termékük az Algafix mikrobiológiai biostimulátorhoz, amely többek között serkenti a sejtosztódást, a járulékos hajtásrügyek és hajtások kifejlődését és a hónaljhajtások növekedését.

Zavileiski Vitali, a N-Revival Kft. ügyvezetője a cég új készítményt a bistep nevű komplex bio-organikus növénykondicionáló nanokészítményét mutatta be, amelynek használata jelentős előnyöket ígér: 30-50 %-kal nő a terméshozam, javul a termés minősége, csökken a műtrágyázás költsége, lerövidül a vegetációs időszak, nő a stressztűrő képesség és javul a talaj szerkezete.

A búza és a kukorica tápanyag-utánpótlási gyakorlatában rejlő kihasználatlan lehetőségekre hívta fel a figyelmet Makra Máté a Borealis L.A.T Hungary Kft. agronómiai szakértője. Bemutatta, hogy a tápanyagok pontatlan kijuttatása, a P- és K-tartalmú tápelemek, valamint a mikroelemek elhagyása, a nem megfelelő mennyiségben és megosztásban kijuttatott N-trágyázás következtében az elérhető terméseredmény akár 35-40 %-a is veszendőbe mehet.

A kukorica öntözésének egyik leghatékonyabb módjáról a csepegtető öntözésről, illetve annak technikai megoldásairól szólt Nagy Tamás, a Metra Kft. menedzsere. Előnyei közül többek között a nagy öntözési hatékonyságot, a víztakarékosságot, az egyenletes vízeloszlást és az energiatakarékosságot emelte ki.

A terménytárolás egyik költségtakarékos megoldásaként jöhetnek számításba a Frisomat Kft. különféle acélcsarnokai, amelyet a cég ügyvezető igazgatója, Raport László mutatott be. A csarnokok alkalmazásának előnyei között a jó térkihasználás, a gabona oldalnyomást felvevő támfal, a jó szellőztethetőség, a páralecsapódás elleni védelem és a kedvező ár-érték arány érdemel figyelmet.

A szántóföldön gazdálkodók döntéshozatalában nyújthat segítséget az AGRODAT, kifejezetten szántóföldön gazdálkodók számára kifejlesztett döntéstámogató informatikai termék. Farkas Róbert az Agrodat agrárszakértője által bemutatott rendszer szenzoros mérőeszközökből, az álaluk mért adatokat összesítő és feldolgozó központi számítógépből és egy interneten keresztül elérhető döntéstámogató szoftverből áll, amely alapjául szolgál a termeléshez kapcsolódó döntések, folyamatok támogatásához, terület-specifikus, egyedi figyelmeztetések, javaslatok megtételéhez.

Új szemléletmódot képvisel Videokontroll által kínált precíziós szárítás, amelynek fókuszában a szárítás hatékonysága és a szárított termény minősége áll. Speiser Ferenc ügyvezető által bemutatott és kínált precíziós szárítás modern informatikai eszközökre és adatfeldolgozási eljárásokra épül. Ennek lényege, hogy a szárítási folyamat szoros kontrollja mellett csak a raktározáshoz feltétlenül szükséges mennyiségű vizet veszik ki a terményből. Fő szempont a termény minőségének megőrzése!

Magyar Tibor, a Gordius Solutions Tender Kft. mezőgazdasági pályázatokra specializálódott agrárpályázati tanácsadónak előadásból kiderült, melyek az újdonságok a 2014-2020-as Vidékfejlesztési Programban (1.300 milliárd Ft támogatás, amelyből 49 % az élelmiszer-feldolgozásra és 14 % az állattenyésztésre jut!), továbbá mire számíthatnak a fiatal gazdák (támogatás összege 4.000 euró) és mitől lesz nyertes egy pályázat.

Végezetül, de nem utolsó sorban Németh István közgazdász, a Magro.hu mezőgazdasági piactér egyik alapító-tulajdonosa és ügyvezetője előadásából megtudtuk, hogyan lehet több százezer forintot nyerni az értékesítés körülményeinek megfelelő alakításával és időzítésével. Erről sokkal többet a Magro.hu mezőgazdasági piactér rendszeres látogatása és az illetékesekkel való kapcsolatfelvétel ígér.

A Kukorica és Búza Konferenciasorozat vidéken folytatódik: Kaposváron december 15-én, az Inkubátorházban, Debrecenben pedig 2017. január 18-án, az Agrártudományi Egyetemen.
Részletes program és jelentkezés: www.magro.hu/konferencia

(Dr. Demes György – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

További két génmódosított növény termesztését hagyja jóvá az EU

2024. október 17. 13:40

A géntechnológiával módosított növényekre vonatkozó engedélyek és meghosszabbított engedélyek tíz évig érvényesek.

Hurrikán után kellett betakarítani a kukoricát, ennyi maradt belőle

2024. október 14. 11:10

A talajon fekvő növényeket csak az egyik irányban vághatták, vagyis a tábla végén ismét vissza kellett menniük a kombájnoknak a terület túlsó végére.

20 érdekesség a burgonyáról

2024. október 7. 16:10

Magyarországra német közvetítéssel került a krumpli, így lett Grundbirnéből (földikörte) krumpel, majd krumpli. De mi mást tudunk még a burgonyáról?

Lézerfénnyel riasztják a madarakat, meggyőzőek az eredmények

2024. október 3. 08:10

A lézerpályák összetettsége miatt a madarak a program mintáját nem tudják könnyen megszokni, így a fenyegetés dinamikus jellege hosszú távon fennmarad.

A tél nem viccel

2021. február 16. 13:14

Február közepe van és a tél eddigi legdurvább fagyhullámát éljük át a napokban. Ez nem csak ránk, gazdálkodókra igaz, hanem a szántóföldeken a tél viszontagságainak kitett szántóföldi növénykultúrákra is. A hótakaró elolvadása után több kultúra esetében láthatóak a téli fagy okozta károsodások.

Nem lehet Vita kérdése

2023. május 1. 06:34

A YaraVita lombtrágyák kedvező ár-érték arány mellett biztos hatással járulnak hozzá az eredményes növénytermesztéshez.

Hibridbúza. Őszi búza. Állománymustra, javaslatok a szükséges és ajánlott tavaszi beavatkozásokra

2019. február 8. 12:16

A mezőgazdaságban dolgozók hozzászoktak és kénytelenek elfogadni a tevékenységüket rendszeresen és igen változatosan befolyásoló időjárás okozta problémákat. A termesztési – agroökológiai – környezet dinamikus változásai ennek megfelelően évről évre sok feladatot adnak a gazdálkodóknak.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.