Növénytermesztés

Megindult a szója „gőzhenger”

Agrofórum Online

Talán egyetlen növényből sem tartanak annyi fajta és/vagy technológiai bemutatót az idén ősszel, mint a szójából.

Talán egyetlen növényből sem tartanak annyi fajta és/vagy technológiai bemutatót az idén ősszel, mint a szójából. Ezek közül csak egy néhányról tudunk beszámolni. Elsőként a szója „őshazájából” a Bóly-Sátorhelyen a Bonafarmnál tartott kettős bemutatóról. Hogy miért kettős? Azért mert a két rendező szervezet mindegyike bemutatta a maga fajtasorát. Elsőként a Szója Nonprofit Kft. 20 fajtából álló sorozatát nézhette végig a mintegy 70 főnyi résztvevő, majd a Bonafarm által termesztett és ajánlott fajtákat.

Esőáztatta ragadós talaj fogadott bennünket Sátorhelyen.

Dr. Balikó Sándor nyitotta meg a fedélnélküli szakmai tanácskozást, a szójatábla szélén. Néhány technológiai kérdésre, illetve megoldásra hívta fel a figyelmet és ismertette a bemutató programját.


Dr. Balikó Sándor, Dr. Nagy István, Novák László

Vadász Attila a Bonafarm növénytermesztési ágazatvezetője tájékoztatást adott a szója kísérletekről – úgy általánosságban – és a Bólyban alkalmazott szójatermesztési technológiáról, amelynek lényege: A vetésnél lényeges az egyenletes magelosztás, az azonos vetésmélység és az optimális vetésidő. Ez 45 cm-es sortávolság mellett 3-5 cm-es vetésmélységet jelent, 14-16 oC talajhőmérséklet optimumot figyelembe véve.

Legkritikusabb a gyomirtás, amelyre ma már jó hatékonysággal alkalmazható növényvédő szereink vannak. A kórokozók, kártevők fellépése nem gyakori, a megfelelő vetésváltás betartása esetén.

A szója – még zölden

A betakarításkor általában megvárható a természetes beérés, késői fajták esetén szükség lehet a deszikkálásra. Figyelni kell az aratás időpontjának megválasztására (14-18%-os víztartalom) a kombájn beállítására és a vágóasztal a szója alsóhüvely magasságától függő beállítására.

*

A rendezvényt megtisztelte Dr. Nagy István parlamenti államtitkár is; aki tőbb témakört is érintett előadása során. A résztvevők gyűrűjében tartott előadását azzal kezdte, hogy a felmérések szerint 2050-re 9 milliárd ember él majd a földön, akiket élelmezni kell. Ez a hústermelésben 40%-os növekedést igényel.


A szója – már éretten

Ez a két sarokszám határozza meg a hazai agrárium feladatait is.

Szójabemutatón vagyunk – mondta –, ahol a szójáról kell beszélni, amely egyik legfontosabb takarmánynövényünk. Valamennyien tudjuk, hogy hazánk jelentős szójaimportra szorul, évi 600-700 ezer tonna mennyiségben, amely zömében GM szója. Célunk, hogy ezt minél előbb kiváltsuk részben hazai GMO mentes szójával, illetve a szóját helyettesítő, egyéb, nagy biológiai értékű fehérjetakarmánnyal. Erre jó esélyünk van, – fejtette ki – mivel extrahált repce és napraforgó felhasználásával lehet ilyen takarmányféleségeket előállítani.

Megemlítette, hogy az élelmiszeripar által előállított termékeken a GMO tartalmat, illetve mentességet jelölni kell. Várható, hogy ez a hazai tejfogyasztást fogja növelni, az import tejjel szemben.

Az élelmiszeripar fejlesztését célzó pályázati lehetőségekre hívta fel a figyelmet, illetve az un. GINOP pályázatokra, ahol az 1 Ft-os önerőhöz 2 Ft-ot lehet a pályázat keretében elnyerni.

Az állattenyésztés fejlesztését célzó pályázatok továbbra is segítik a gazdákat – mondta. Végül a szakképzés fontosságáról és átalakításáról beszélt. Egyetlen tiszta profilu egyetemünk van a SZIE Gödöllőn. A többiek valahova betagozódva nincsenek előnyös helyzetben. A középfokú képzést korszerűsíteni kell, az újabb ismeretek oktatásával.

*

Novák László a Szója Nonprofit Kft. soros ügyvezetője azzal kezdte előadását, hogy a szója tudásigényes növény. Ezért a Kft. egyik feladata, hogy a tagjai számára minél több ismertet adjon át. Ezt szolgálják ezek a bemutatók is. A Szója Nonprofit Kft. szervezésében több helyszínen 18 fajta (Bólyban 20) kerül bemutatásra, az ország egy-egy jellemző tájegységein szeptember hónapban.

*

Következtek a bemutatók: A Szója Nonprofit Kft. fajtasorát Mayerné Nemere Vera mutatta be. A bólyi fajtasor fajtáit, amely egyben egy tíz fajtás vetőmag-szaporítás is, Fülöpné Kuszák Katalin ismertette. (Az eredményekről a későbbiekben fogunk beszámolni).

*

Legközelebb a Héderváron rendezett fajtabemutatóról fogunk jelentkezni. Tudják, ahol a burgonyabogár szobra (még) áll.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

A szójaoltás jelentősége és várható hozadékai

2019. március 24. 09:14

A növénytermesztésben az egyik leggyakoribb limitáló tényező a nitrogénellátottság. A pillangós virágú növények – így a szója is – fajspecifikus Rhizobium baktériumokkal szimbiózist alakítanak ki.

A kedvezőtlen időjárás miatt drágulnak a gabonák

2019. július 4. 07:58

A búza 2,4, a szója 1,1, a kukorica pedig 4,1 százalékkal drágult, ennek oka főként a kedvezőtlen időjárás.

Új módszerrel akarják növelni a terméshozamot

2020. június 28. 07:46

Hitelcsomagokat kínálnak, amelyet vetőmag és/vagy műtrágya vásárlásra, illetve képzésre használhatnak fel az igénylők.

Robbanás előtt a magyarországi szója-vetésterület

2024. április 10. 12:40

Érdemes lesz idén szóját vetni? Minden bizonnyal igen, és ha így gondolkodik a magyar gazdák többsége, akkor akár harmadával is megugorhat 2024-ben az értékes fehérjenövény termőterülete Magyarországon.