Növénytermesztés

Műtrágya helyett bioszén?

Agrofórum Online

A hagyományos műtrágya helyettesítésére alkalmas bioszén előállítását szolgáló technológiát fejlesztettek egy magyar szakemberek által vezetett projekt keretében.

A hagyományos műtrágya helyettesítésére alkalmas bioszén előállítását szolgáló technológiát fejlesztettek egy magyar szakemberek által vezetett, európai uniós támogatású projekt keretében.

A kutatásban 14 partner cég és 10 európai uniós ország vett részt, a fejlesztést irányító konzorcium tagja volt a Terra Humana Kft. és a Wessling Hungary Kft.

Szunyogh Gábor, a Wessling Hungary Laboratórium munkatársa az MTI kérdésére elmondta, hogy a Refertil projekt 2011. október elseje és 2015. szeptember 30. között valósult meg az Európai Unió csaknem 3 millió euró értékű támogatásával, a projekt összköltsége több mint 4 millió euró volt.

Edward Someus, a projektet vezető Terra Humana Kft. ügyvezetője az MTI-hez eljuttatott közleményben ismertette: a projekt célja a szerves melléktermékekből újrahasznosított, biztonságos bioszén és biofoszfát technológiák, illetve termékek fejlesztése, tesztelése volt, amelyek az Európai Unió jogszabályainak megfelelő paraméterekkel rendelkeznek.

A Refertil projekt egyik legfontosabb terméke az élelmiszer minőségű állati csontból előállított bioszén, ez  2-5 milliméteres, fekete színű granulátum, amelyet a hagyományos műtrágyákhoz hasonlóan lehet alkalmazni. Az újrahasznosított biofoszfát használata a termés mennyiségét legalább 10, míg a termék értékét akár 20 százalékkal is emeli, emellett növeli a talaj termékenységét, helyreállítva annak természetes egyensúlyát. Előnye a műtrágyákkal szemben, hogy ellenőrzött módon szolgáltatja, adagolja a foszfort – olvasható a közleményben.

A közlemény szerint az új technológia alkalmazásával csökkenthető a hagyományos foszfát műtrágyák használata. Ez megoldást jelenthet az EU nagymértékű foszfátkitettségének költséghatékony és környezetbarát csökkentésére, a mezőgazdasági talajbiztonság és a foszfor-tápanyagellátás növelésére – emelték ki.

A kutatás eredményeit a Wessling Hungary Kft. laboratóriumában végzett akkreditált vizsgálatok is alátámasztották – ismertették a közleményben.

Tájékoztattak arról is, hogy Európában a termésnövelő anyagokra (komposzt, bioszén) elsőként a Wessling Hungary Kft. szerezte meg az akkreditált státuszt, valamint hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az első hatóság, amely kiadta az első bioszén hatósági engedélyt a Terra Humana Kft. részére.

A konzorcium résztvevői szerint Magyarország az Európai Unión belül az újrahasznosított foszfát gyártásának tudományos és ipari tudásközpontjává, illetve rövid időn belül elsődleges nemzetközi mezőgazdasági beszállítóvá válhat.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17. 10:05

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.

Hasznosabb-e a precízen kijuttatott tápanyag?

2018. december 2. 20:57

Beszélgetés Lajos Mihály szaktanácsadóval, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével.

Mikrobiológiai készítmények hatékonysága - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (IV. rész)

2018. március 18. 19:05

A mikrobiológiai készítmények hatékonysága: a nitrogénkötés, a tápanyagok mobilizálása, a szervesanyag-gazdálkodás és a talajszerkezet-javítás.