Növénytermesztés

Műtrágyahiány : máshol is nagy a baj

via foter.ro

Keserves év elé néznek a gazdák Romániában, és emiatt mindenki más is: a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem bejelentette, hogy péntektől meghatározatlan ideig nem gyárt műtrágyát – ami azért nagy baj, mert ez a legnagyobb gyártó a szomszédos országban.

Az ok: az egekbe szökött földgázár, a műtrágyagyártáshoz ugyanis elengedhetetlen a nagy mennyiségű energiahordozó. A cég nem hiteget senkit: mint közölte, akkor folytatja a műtrágya gyártását, amikor a körülmények lehetővé teszik – írja a Főtér.ro.

Az Azomureș még december 6-án lebegtette meg, hogy a magas gázárak miatt leállíthatja a termelést, és a jelek szerint mostanra jutottak arra a következtetésre, hogy ilyen körülmények között tényleg nem érdemes folytatni. A cég szemléletes példát is közölt: míg 6-án még megawattóránként 90 euróba került a 2022 januárjában leszállítandó földgáz, addig ez 15-én már 132 euróba került.

Ráadásul Romániában még az átlag európai árhoz képest is jobban drágult az energiahordozó. Az év elejéhez képest még szembe tűnőbb a növekedés: míg 2021 első felében Romániában az európai referenciaárhoz képest 3 euróval olcsóbb volt a gáz, az utóbbi egy hónapban 9 euróval meghaladja azt.

Ha pedig mindez nem lenne elég, a széndioxid-kvóta ára is durván megdrágult: míg az év elején tonnánként 30 euró volt, ma már több mint 80 eurót kell érte a kibocsátó cégeknek fizetniük.

Ha ezt a gyár beépítené az áraiba, az azt jelentené, hogy Románia azon országok közé kerülne, ahol a legdrágább a műtrágya – márpedig a romániai gazdák egyszerűen képtelenek lennének kifizetni a valós árat.

Ezért aztán az Azomureș inkább leállítja a termelést. A cég nem kertel: előrevetíti, hogy a tavaszi mezőgazdasági munkálatok durván megsínylik majd a műtrágyahiányt, de a következmények igazán majd jövő év nyarán ütnek be.

A román mezőgazdasági tárca mindennek nyomán borús jövőt jósol, a minisztérium becslései szerint a műtrágya hiányában jövőre 30 százalékkal csökkenhet a mezőgazdasági termelés, ami súlyos érvágást jelent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Hogyan csökkentheti nitrogén veszteségét? Stabilizált műtrágyákkal!

2018. október 23. 09:37

A nitrogén rendkívül mobilis tápelem, nagy része elveszik kimosódással vagy ammóniaként elillanva. Az EuroChem saját fejlesztésű technológiáival csökken a nitrogén kimosódás, gazdaságosan növelhető a terméshozam, a termés minősége, és a bevétel.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.

Az emberek fizetik meg a műtrágyaipar túlzott mértékű profitjának az árát

2023. július 6. 17:10

Miközben a világ lakossága súlyos élelmiszerválsággal küzdött, és a gazdák költségei emelkedtek, a világ legnagyobb műtrágyagyártó vállalatai az elmúlt öt évben megháromszorozták nyereségüket.

Hogyan veszik fel a növények a tápanyagokat?

2024. szeptember 20. 16:10

Bár a műtrágyákról, tápoldatokról sokat hallunk, talán nem mindenki tudja, hogy mit és hogyan „esznek” a növények. Pedig akár éhen is halhatnak!