Növénytermesztés
Növénytermesztés

Növekedhet jövőre az orosz búzatermés

Növekedhet jövőre az orosz búzatermés

Agrofórum Online

Oroszország 80,7 millió tonnára növelheti búzatermését 2022-ben a 2021-es 75,5 millió tonnáról az őszi búza jó időjárási viszonyai miatt - közölte a Sovecon, az egyik vezető moszkvai mezőgazdasági tanácsadó cég feljegyzésében.

Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre, elsősorban a Közel-Keletre és Afrikába szállítanak. Ezeken a piacokon többek között az Európai Unióval és Ukrajnával versenyeznek. „Az orosz gazdálkodóknak számos kihívással kellett szembenézniük az utóbbi időben. A piac állami szabályozása, a költségek emelése és a nyár második felében pedig a száraz időjárás tartozott ide” – mondta Andrej Szizov, a Sovecon vezetője. „Az időjárás elkezdett agrárszempontból kedvezőre fordulni, a kora őszi bőséges esőzések az egész országban növelték a talaj nedvességtartalmát. Átlagosan az őszi búza jelenleg az évek óta látható legjobb formában van” – tette hozzá.

A Sovecon arra számít, hogy Oroszország 2022-es teljes vetésterülete őszi és tavaszi búzából évről évre stabil marad, 28,7 millió hektáron. Az őszi búza, amelyet nyáron betakarítanak, jellemzően az orosz termés 70%-át adja, magasabb hozamot hoz, mint a tavasszal ültetett növény, és kevésbé érzékeny a kedvezőtlen időjárásra – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Az orosz gazdák 15,3 millió hektáron vetettek őszi gabonát a jövő évi terméshez, az egy évvel ezelőtti 16,6 millió hektárhoz képest. Az őszi búzára vonatkozóan nincsenek nyilvánosan elérhető pontos adatok. Az őszi búza mérséklődő vetésterületét várhatóan ellensúlyozza a lényegesen alacsonyabb téli károsodások december-februárban időszakban – hangsúlyozta a Sovecon.

A tavaszi búza vetésterülete azonban csökkenhet a tél utáni kisebb újravetés és az állami exportadó miatt, ami egyes gazdákat arra kényszeríthet, hogy váltsanak más növényekre, vagy ne is vessenek semmit egyes területekre – emelte ki a Sovecon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szántás rohamléptekkel szorul vissza, de vannak olyan térségek, ahol az eke kiszoríthatatlannak tűnik

2024. június 10. 07:10

Évről évre egyre kevesebb német gazdálkodó alkalmaz szántást a földjein, de az államok között óriási eltérések mutatkoznak.

Keresőkutyák találhatják meg az invazív, mérgező növényeket

2024. június 7. 09:10

Izgalmas kísérletben vizsgálják, hogy a kutyák megtalálják-e a termés minőségét veszélyeztető, mérgező gyomnövényeket a szántóföldi kultúrákban.

Sikeresen termesztik a felére csökkentett tenyészidejű rizst

2024. június 6. 14:40

Bár a rizs tenyészideje 120-150 nap, egy új fajta esetében ez az időszak alig a felére zsugorodott – amit üvegházban már termesztenek is.

8 tipp szilázsbálák fóliacsomagolására

2024. június 6. 07:10

A szilázsbálákat védő vékony fólia a kiváló minőségű takarmány hosszú távú megőrzésének biztosítéka. Mire figyeljünk a használatakor?

Az EU búzaexportőreinek borúsak az új szezonnal kapcsolatos kilátásai

2023. július 3. 10:08

Az orosz búza jelenti a fő veszélyt az EU exportértékesítésére a következő hetekben és hónapokban.

Súlyos veszteségeket okoznak az Oroszország elleni szankciók

2019. február 21. 07:03

Az ágazatok közül a legsúlyosabb veszteséget, 3,99 milliárd dollárt a kohászat szenvedte el, amelyet az agrárszektor követ 1,1 milliárd dollárral.

A június 40 százalékos mínuszt hozott eddig az ukrán exportban

2022. június 16. 08:04

Három-négy hónapig tartana a gabonasilók építése a lengyel-ukrán határon, amelyeket Joe Biden amerikai elnök javasolt.

A rubel gyengülésével csökkent az orosz búza ára

2022. január 26. 07:02

Az orosz búzaexport 40%-kal esett vissza a 2021/22-es gazdálkodási szezon július 1-jei kezdete óta a kisebb termés és az exportadó miatt.