Növénytermesztés

Növénytermesztés kevesebb talajvíz felhasználásával

https://www.ucdavis.edu/food/news/growing-crops-less-groundwater

Új technológiák és eszközök a gazdák támogatására – a globális felmelegedés elleni küzdelemben.

Egy meleg februári délutánon Pumphrey, a gazda végigsétál a mandulafái között. Észreveszi, hogy azok már rügyeznek. Ez aggasztja őt. Minél korábban virágoznak a fák, annál valószínűbb, hogy a téli fagy kárt tesz a termésben. A korai virágzás egyre gyakrabban fordul elő, mivel az éghajlatváltozás következtében egyre melegebbek az évszakok. A korai felmelegedés azt is jelenti, hogy a fák egyre szomjasabbak, és egyre jobban függnek a talajvíztől, különösen a szárazság idején.

A legújabb kutatások szerint a gazdaságok tavaly 27%-kal több vizet szivattyúztak ki a víztartó rétegekből, mint 2019-ben. Pumphrey, a szóban forgó gazda azonban 5%-kal kevesebb vizet használt fel ezekből a földalatti vízraktárakból az elmúlt évben. A vizet részben az úgynevezett pulzációs öntözésnek nevezett precíziós adagolással sikerült megtakarítania. Ő ugyanis kifinomult szenzorokkal méri fel, hogy a fáknak mikor van szükségük egy kis vízpótlásra, amely éppen elég ahhoz, hogy pótolja az előző nap a légkörbe leadott vízmennyiséget.

Pumphrey gyümölcsösei a UC Davis Mezőgazdasági Vízügyi Kutatóközpontjának tudósai számára kísérleti tereppé váltak, ahol olyan technológiákat és módszereket tesztelnek, amelyek célja, hogy segítsenek a gazdáknak a talajvíz megőrzésében. A központ célja nemcsak a túlszivattyúzás – a talajvíz gyorsabb kitermelése, mint amilyen gyorsan az újratermelődik – mérséklése

A szárazság talajvízhiányhoz vezet

– A talajvíz rendkívül fontos az élelmiszer-rendszerünk fenntarthatósága szempontjából – mondta Isaya Kisekka, a Mezőgazdasági Vízközpont igazgatója, az UC Davis föld-, levegő- és vízgazdálkodási tanszékének, valamint a biológiai és mezőgazdasági mérnöki tanszékének hidrológia és mezőgazdasági vízgazdálkodás docense. – Ha mindenki, aki öntöz, korlátlanul elkezdene felszín alatti vizet szivattyúzni, akkor ez egyfajta versenyfutást eredményezne. A víz elfogyna, és nem tudnánk élelmiszert termeszteni.

Az állami gazdaságok és közösségek által felhasznált víz közel 40%-át a víztartók adják. Aszály idején közel 60%-át biztosítják. A túlszivattyúzás következtében a földek megsüllyednek, romlik a vízminőség, és a nagyobb mélységben történő szivattyúzásnak köszönhetően magasabbak az energiaköltségek. Egyes kutak elapadnak, így néhány közösség tiszta ivóvíz nélkül maradhat.

Új technológiák a felszín alatti vizek fenntarthatóságának támogatására

Pumphrey, aki a talajvízből gazdálkodik, a heti kétszeri öntözés helyett az új pulzációs öntözési technológiát alkalmazza a 160 hektárnyi mandulaföldjén.

Patrick Brown, a UC Davis Növénytudományi Tanszékének elismert professzora szerint az elképzelés egyszerű: Csak akkor öntözzük a fákat, amikor szükségük van rá.

– Az analógia az, hogy ha lenne egy sertésfarmunk, akkor nem tennénk ki az év elején az összes takarmányt és az összes vizet, és nem reménykednénk abban, hogy mindez az év végén is meglesz. Az állatokat az éhségüknek megfelelően etetnénk. A fák esetében sincs ez másképp – magyarázta Brown.
A fák szomjának oltására létezik egy másik, víz nélküli módszer is. Lágy és kemény mandulahéj keverékéből álló mulccsal fedik be a fák alatti földet. A legtöbb gazda a káliumban gazdag mandulahéjat szarvasmarha-takarmányként adja el. De azáltal, hogy a földre szórják, a gazdák nemcsak a fákat táplálják, hanem ezzel vizet takarítanak meg. A mulcs segít megállítani a felszíni párolgást.

Talajtakaró növények használata

– A másik hatékony módszer a vízspórolásra, a fák közötti téli takarónövények használata. Ezek ugyanis jókora réseket nyitnak a talajban, amelyek lehetővé teszik, hogy az esővíz beszivárogjon a talajba, és segítsen feltölteni a víztartó réteget – mondta Kisekka, a UC Davis munkatársa, aki csúcstechnológiás berendezésekkel, többek között műholdakkal figyeli a talaj nedvességét és a talajvizet a vizsgált gyümölcsösökben. – Ha ilyen takarónövényeket használunk, akkor javul a beszivárgás, javul a talaj szerkezete, ami javítja a víztartó képességet. A talajtakaró növények vonzzák a beporzókat és más hasznos rovarokat, valamint megakadályozzák a gyomok növekedését és a víz elpárolgását. Ahol nem ültetnek talajtakaró növényeket, ott a víz a szántóföld végére folyik, ott tócsába gyűlik, és végül vagy a csatornába folyik, vagy napokig vagy hetekig a szántóföldön marad. Ezzel együtt sok termesztő ódzkodik a takarónövények telepítésétől, mert azok is vízigényesek, és mint minden további kultúra, ezek is több munkaerőt igényelnek.

A takarónövények elősegítik a talaj egészségét és a szén megkötését

A kutatás résztvevői remélik, hogy mielőbb meggyőző adatokkal tudnak szolgálni arról, hogy a takarónövények hosszú távon is megtakarítják-e vizet, és hogy más előnyökkel is járnak-e, például növelik-e a talaj nedvességtartalmát és egészségét, feltöltik-e a talajvizes rétegeket, és megkötik-e a szenet a talajban. Kisekka szerint a kutatásban szereplő gyümölcsösről készített műholdfelvételek ígéretesnek tűnnek és számszerűen bizonyítják a takarónövények szükségességének fontosságát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Belvíz januárban - a láptalajok értékei

2023. január 15. 09:49

A belvíz olyan állóvíz, amely nagyobb esőzések, hirtelen hóolvadás vagy a talajvíz szintjének emelkedése miatt keletkezik.

Belvíz – áldás vagy átok a mezőgazdaságban?

2020. február 27. 04:37

Igaz, hogy a gyakran hetekig vízborította területek korlátozzák a mezőgazdasági művelést. Azonban, ahogy a nagy szárazságok után igazi kincsként kezeljük az esővizet, a földeken viszonylag rövid ideig álló vízfeleslegre is tekinthetnénk értékként.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.