Növénytermesztés

Öntözéssel sem bírja a kánikulát a csemegekukorica, baj lehet belőle

Agrofórum Online

Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a hűvösebb időjárást és a rendszeresebb csapadékeloszlást mesterségesen nem lehet pótolni.

A csemegekukorica-termesztés hazánk egyik sikerágazata lehetne, ám számos ok miatt mégsem nevezhető annak. Pedig Magyarország Európa legnagyobb termelője ezen a téren, és a csemegekukorica (a zöldborsóval együtt) a hűtőiparnak az egynegyedét, a konzerviparnak pedig a háromnegyedét szolgáltatja.

A csemegekukoricát nagyjából 30 ezer hektáron termesztik idehaza, és feldolgozása és felhasználása miatt a zöldségnövények közé soroljuk, miközben a termesztésénél ugyanolyan problémákkal szembesülnek a gazdák, mint a szántóföldi növényeknél.

Itt pedig évek óta az aszály, a csapadékhiány, az extrém magas hőmérsékleti csúcsok jelentik rá a legnagyobb veszélyt. Öntözés nélküli termesztése kockázatos, de szerencsére Magyarországon az ültetvények 90 százaléka öntözött, ami nagy termésbiztonságot garantál.

Vagy legalábbis garantált eddig, az egyik termesztő ugyanis nemrég az InfoRádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy a nagy meleget és az óriási UV-sugárzást már ezek a növények sem tudják tolerálni.

Pásztor Tamás őstermelő, a Tímári Csemege Szövetkezet igazgatósági tagja szerint az idei termés a tavalyinál alacsonyabbnak ígérkezik. A tartós 35-40 fok közötti hőhullámok olyan szintű légköri aszályt okoznak, hogy hiába öntöznek folyamatosan, képtelenek segíteni vele a növényeken. Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a hűvösebb időjárást és a rendszeresebb csapadékeloszlást mesterségesen lehetetlen pótolni.

Most abban bíznak a magyar termesztők, hogy legalább a 17-18 tonnás átlagos terméshozam meglesz a földeken. Ez azért is fontos, mert a hazai csemegekukorica-vásárlók 99 százalékban magyar áruhoz jutnak hozzá, vagyis ezen a téren valóban önellátók vagyunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globális felmelegedés: veszélyben az élelmiszernövények

2025. május 12. 08:10

A felmelegedés miatt a legfontosabb élelmiszernövények fele veszélybe kerülhet világszerte, főleg az alacsonyabb övezeteken.

Erősödik az RAGT: felvásárolta a Deleplanque Csoportot

2025. május 3. 16:10

A francia RAGT lezárta a Deleplanque Csoport felvásárlását, ezzel tovább bővíti vetőmag-portfólióját és megerősíti európai jelenlétét.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Még június végén is vethető zöldségek

2023. június 28. 05:36

Ebben a cikkben összeszedtem pár növényt, amit még nyáron is ráérünk vetni.

Ha csemegekukorica, akkor Magyarország!

2024. november 4. 09:10

Kevesen tudják, de hazánk nagyban hozzájárul a nemzetközi csemegekukorica-forgalomhoz, hiszen igen előkelő mennyiségű termést állítunk elő itthon. A csemegekukorica termesztéséről, növényvédelméről, nehézségekről, és kilátásokról készült riport.

Csemegekukorica: ehetik a házi kedvenceink is?

2024. szeptember 3. 09:40

Nekik másképp működik az emésztőrendszerük, mint a miénk, így ami nekünk finom nassolnivaló, nekik akár méreg is lehet.

Eladhatatlan a csemegekukorica, mi segíthet?

F. Zoltán kérdése: Eladhatatlan a csemegekukoricám a csövek végén található barnás-zöldes lárváktól. Melyik kártevőről van szó és hogyan tudok védekezni ellene?