6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növénytermesztés

Öntözni vagy nem öntözni? –az űrből érkező segítség

Agrofórum Online

Hamarosan az űrből is segítségre számíthatnak a gazdák az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

A Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolt ECOSTRESS (ECOsystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station) elnevezésű berendezés a növények vízhasználatára vonatkozó adatokat gyűjti a bolygónk felszínérő. Ezek felhasználásával több kérdésre is válasz adható:

  • Hogyan reagálnak a növények az aszályra?
  • Miként változik a nap folyamán a növények vízforgalma?
  • Csökkenthető-e a növények aszállyal szembeni kitettsége a monitoring tevékenység fokozásával?

Az ECOSTRESS program célja a növények hőmérsékletének precíz mérésével e kérdések megválaszolása. Mindennek a biofizikai alapja az, hogy amennyiben a növény számára elegendő víz áll rendelkezésre, úgy bizonyos mértékig szabályozni tudja a hőmérsékletét. Aszály estén – víz hiányában – a hőmérsékletemelkedést nem tudja ellensúlyozni. Az ECOSTRESS rendszere ezt méri. A kapott adatokból az űrből valaha készült legrészletesebb földfelszíni hőmérsékleti térkép készül, ami arra is alkalmas, hogy akár egyes szántóföldi egységekre szabottan lehet értékes információkhoz jutni. A NASA ECOSTRESS munkacsoportja a mérési eredmények alapján képezi az ESI indexet (Evaporative Stress Index), azt az aszálymutatót, amely a gazdálkodókat segíti az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

De hogyan is működik ez a berendezés? Az ECOSTRESS alapvetően a felszíni hőmérsékletet méri, ami a növények hőstresszével áll szoros összefüggésben, hiszen ezekből az adatokból meg lehet határozni azt, hogy a növény mennyi vizet használt fel. Tegyük fel, hogy két növényt vizsgálunk. Az egyiket öntözik a másikat nem. A vízzel ellátott egyed alacsonyabb hőmérsékletű lesz. Ha elegendő mennyiségű víz áll a növények rendelkezésére, kinyitják gázcserenyílásaikat, amelyeken keresztül felveszik a fotoszintézishez szükséges szén-dioxidot. Ez azzal jár, hogy a növény vizet veszít. A víz szűkében lévő növény a teljes kiszáradás megelőzése érdekében zárja a sztómáit, így próbálja megőrizni a maradék vizet. A vízvisszatartás idején a növény kevésbé képes lehűlni.

A rendszer a nap folyamán a Nemzetközi Űrállomás sajátos keringési pályájának köszönhetően többször, különböző időpontokban végez méréseket. Ez azért fontos, mert a növények életfolyamatai a nap folyamán változást mutatnak.

Az ECOSTRESS által gyűjtött hőmérsékleti adatok elemzéséből az evapotranszspiráció értéke (az a vízmennyiség, amely a Föld felszínéről és a növényekből párolog el) határozható meg. Ez az az adat, amely segíti a gazdákat az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában. Az evapotranszspiráció alapján meghatározható, hogy mennyi vízre van szükségük a növényeknek, illetve, következtetni lehet a várható aszályos periódusok kialakulására.

A mért adatok alapján megállapítható, hogy mennyi víz került a légkörbe, és ehhez mennyi energiára volt szükség. Világosan kirajzolódik, hogy mely növények hatékonyak a vízfelhasználásban, és melyek az aszálystressz által sújtottak. A kis méretű adatvételi egységek (kb. 21 m2) részletes megfigyelésre adnak lehetőséget. A témában információ a https://www.agronomy.org/science-news/houston-were-here-to-help-the-farmers és https://ecostress.jpl.nasa.gov/ weboldalon található.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Kukoricatermesztés – várható veszélyek és potenciális lehetőségek a klímaváltozás kapcsán

2018. január 23. 20:19

Szigorúan okszerű öntözés segítségével (helytől függően: 60-100 mm) az előrevetített terméskiesések elkerülhetők.

Öntözésfejlesztési bemutató gazdaságot adtak át

2023. január 17. 13:02

Átadták kedden a 800 millió forintból megvalósított Öntözésfejlesztési bemutató gazdaság és képzési központot a Békés vármegyei Szarvason.

Legyen saját fűszerkertünk - 2. rész

2019. május 14. 07:37

Hogyan nevelhetünk egészséges fűszernövényeket a saját kertünkben vagy konyhánkban? Mit kívánnak a gyönyörű virágokat hozó fűszernövények? Íme a zsálya, a borsikafű és a levendula!

Az amarillisz hagymájának most kell földbe kerülnie a virágzáshoz

2022. december 22. 06:36

Ha ajándékba szánjuk az amarilliszt, és az átadáskor nagy virágtölcséreket is akarunk látni rajta, akkor könnyen programozhatjuk a virágzását.