18℃ 14℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növénytermesztés

Rendszert fejlesztettek ki üvegházak légköri szén-dioxidjának megkötésére

Agrofórum Online

Egy norvég cég olyan, a légköri szén-dioxid (CO2) megkötésére alkalmas rendszert fejlesztett, amely az üvegházban termesztett növények fejlődését támogatja.

Jarle Skjæveland, a GreenCap Solutions ügyvezetője szerint az új technológia használata során nem történik a környezet tekintetében káros anyagok kibocsátása. A új termék értékesítése jelenleg Norvégiában és külföldön egyaránt történik. Mint azt Skjæveland elmondta, a végső cél az üvegházak fosszilis energiahordozóktól való függetlenítése és ezzel párhuzamosan a terméshozam növelése. A rendszer emellett lehetővé teszi a képződő kondenzvíz újrahasznosítását, amelynek további költségcsökkentő vonzata is van.

A GreenCap Solutions csapata a fosszilis energiahordozó-iparral kapcsolatos több évtizedes tapasztalatát jelenleg az üvegházak fejlesztésébe csatornázza.

A CO2 molekulák légkörből történő megkötéséhez iparilag előállított (de a természeteben is megtalálható) zeolitot használnak (amely valójában nem új a nap alatt: már az 1960-as évek óta ismeretes az anyag ipari felhasználhatósága). A zeolit, porozitásának köszönhetően nagy mennyiségű gáz megkötésére alkalmas (a zeolitcsoport tagjai víztartalmú nátrium-kalcium-aluminoszilikátok).

A szén-dioxid folyamatosan, 10 percenként ismétlődő keringetés útján áramlik az üvegház belterében. Mivel a keringető rendszernek köszönhetően a magas kültéri hőmérséklet ellenére is fenntartható az alacsonyabb beltéri, a növények számára is kedvező hőfok, ezért a rendszer déli, Egyenlítő-környéki területekre történő telepítésében nagy potenciál rejlik. Az ilyen régiókba történő kihelyezések további előnye, hogy a nagy mennyiségben rendelkezésre álló besugárzás a napenergia magasabb fokú hasznosítását is megengedi.

A vállalat ismerve a szén-dioxid alapú ipari technológiákat, jelenleg a technológia kiterjeszthetőségén dolgozik az egyes vállalatok által termelt CO2 megkötésének lehetőségeit illetően.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9327520/we-store-co2-from-the-outside-air-to-make-plants-grow-faster/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Ismét hibridbúzák végeztek az élen

2020. szeptember 2. 13:44

Itt vannak a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérlet friss eredményei.

125 éves a New Holland Agriculture

2020. június 18. 04:36

A New Holland alapítóinak szándéka szerint a 125 év során arra törekedtek, hogy a farmereket kiváló termékkel, technológiával és szolgáltatással lássák el, ami által a termelés hatékony, fenntartható és profitábilis lesz.

A Rabewerk cég ismét gazdát cserélt

2020. október 11. 06:37

A Bad Essen-i Rabe gyárban ismét folyik a termelés. A cég május eleje óta része a Zoomlion csoportnak, amely Kína egyik legnagyobb építőipari gépgyártója.

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

2019. március 17. 10:34

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett.