Egy norvég cég olyan, a légköri szén-dioxid (CO2) megkötésére alkalmas rendszert fejlesztett, amely az üvegházban termesztett növények fejlődését támogatja.
Jarle Skjæveland, a GreenCap Solutions ügyvezetője szerint az új technológia használata során nem történik a környezet tekintetében káros anyagok kibocsátása. A új termék értékesítése jelenleg Norvégiában és külföldön egyaránt történik. Mint azt Skjæveland elmondta, a végső cél az üvegházak fosszilis energiahordozóktól való függetlenítése és ezzel párhuzamosan a terméshozam növelése. A rendszer emellett lehetővé teszi a képződő kondenzvíz újrahasznosítását, amelynek további költségcsökkentő vonzata is van.
A GreenCap Solutions csapata a fosszilis energiahordozó-iparral kapcsolatos több évtizedes tapasztalatát jelenleg az üvegházak fejlesztésébe csatornázza.
A CO2 molekulák légkörből történő megkötéséhez iparilag előállított (de a természeteben is megtalálható) zeolitot használnak (amely valójában nem új a nap alatt: már az 1960-as évek óta ismeretes az anyag ipari felhasználhatósága). A zeolit, porozitásának köszönhetően nagy mennyiségű gáz megkötésére alkalmas (a zeolitcsoport tagjai víztartalmú nátrium-kalcium-aluminoszilikátok).
A szén-dioxid folyamatosan, 10 percenként ismétlődő keringetés útján áramlik az üvegház belterében. Mivel a keringető rendszernek köszönhetően a magas kültéri hőmérséklet ellenére is fenntartható az alacsonyabb beltéri, a növények számára is kedvező hőfok, ezért a rendszer déli, Egyenlítő-környéki területekre történő telepítésében nagy potenciál rejlik. Az ilyen régiókba történő kihelyezések további előnye, hogy a nagy mennyiségben rendelkezésre álló besugárzás a napenergia magasabb fokú hasznosítását is megengedi.
A vállalat ismerve a szén-dioxid alapú ipari technológiákat, jelenleg a technológia kiterjeszthetőségén dolgozik az egyes vállalatok által termelt CO2 megkötésének lehetőségeit illetően.