Növénytermesztés

Rendszert fejlesztettek ki üvegházak légköri szén-dioxidjának megkötésére

Agrofórum Online

Egy norvég cég olyan, a légköri szén-dioxid (CO2) megkötésére alkalmas rendszert fejlesztett, amely az üvegházban termesztett növények fejlődését támogatja.

Jarle Skjæveland, a GreenCap Solutions ügyvezetője szerint az új technológia használata során nem történik a környezet tekintetében káros anyagok kibocsátása. A új termék értékesítése jelenleg Norvégiában és külföldön egyaránt történik. Mint azt Skjæveland elmondta, a végső cél az üvegházak fosszilis energiahordozóktól való függetlenítése és ezzel párhuzamosan a terméshozam növelése. A rendszer emellett lehetővé teszi a képződő kondenzvíz újrahasznosítását, amelynek további költségcsökkentő vonzata is van.

A GreenCap Solutions csapata a fosszilis energiahordozó-iparral kapcsolatos több évtizedes tapasztalatát jelenleg az üvegházak fejlesztésébe csatornázza.

A CO2 molekulák légkörből történő megkötéséhez iparilag előállított (de a természeteben is megtalálható) zeolitot használnak (amely valójában nem új a nap alatt: már az 1960-as évek óta ismeretes az anyag ipari felhasználhatósága). A zeolit, porozitásának köszönhetően nagy mennyiségű gáz megkötésére alkalmas (a zeolitcsoport tagjai víztartalmú nátrium-kalcium-aluminoszilikátok).

A szén-dioxid folyamatosan, 10 percenként ismétlődő keringetés útján áramlik az üvegház belterében. Mivel a keringető rendszernek köszönhetően a magas kültéri hőmérséklet ellenére is fenntartható az alacsonyabb beltéri, a növények számára is kedvező hőfok, ezért a rendszer déli, Egyenlítő-környéki területekre történő telepítésében nagy potenciál rejlik. Az ilyen régiókba történő kihelyezések további előnye, hogy a nagy mennyiségben rendelkezésre álló besugárzás a napenergia magasabb fokú hasznosítását is megengedi.

A vállalat ismerve a szén-dioxid alapú ipari technológiákat, jelenleg a technológia kiterjeszthetőségén dolgozik az egyes vállalatok által termelt CO2 megkötésének lehetőségeit illetően.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9327520/we-store-co2-from-the-outside-air-to-make-plants-grow-faster/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.

Corteva Agriscience és Bejo megállapodás a precíziós növénynemesítés jegyében

2021. május 18. 09:38

A megállapodásnak köszönhetően a Bejo hozzáférést kap a CRISPR-Cas9 precíziós növénynemesítési technológiához, hogy mezőgazdasági célokra felhasználhassa azt.

Az Amazone és a Schmotzer új növénytermelési rendszert tesztel

2020. augusztus 19. 04:36

A projektben az Amazone és Schmotzer mérnökeinek feladata a technológia kifejlesztése és tesztelése, míg az Agravis tanácsadói a CRF rendszer megvalósításához alkalmas növényfajták és az input anyagok kiválasztását segítik.

Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022

2022. február 9. 09:42

A Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022 kiadványunkban idén is részletesen bemutatjuk az általunk forgalmazott készítményeket.