Növénytermesztés

Több magyar gabonafajtát honosítanának meg Székelyföldön

Agrofórum Online

Kísérleti jelleggel vetettek el jó hozamú magyar gabonaféléket Nyikómalomfalva és Gyergyóditró határában.

Kísérleti jelleggel vetettek el jó hozamú magyar gabonaféléket Nyikómalomfalván, ahol szeretnék meghonosítani a fajtákat. A Gyulafehérvári Caritas és a Debreceni Agrártudományi Egyetem közös kezdeményezésére jött létre a kutatás.

Jó hozamú magyar búzát, árpát, tritikálét és takarmányborsót – összesen kilenc fajtát – vetettek el egy nyikómalomfalvi, valamint egy gyergyóditrói gazda földjén – tájékoztatott a Debreceni Agrártudományi Egyetemmel közösen megszervezett projektjükről Sinka Arnold, a Gyulafehérvári Caritas vidékfejlesztési programjának székelyudvarhelyi vezetője.

Rámutatott, a tanintézet jó eredményekkel kísérletezett az említett növényekkel Karcagon, ahol hasonló talajminőségi viszonyok vannak, mint térségünkben. „Nekünk fontos, akár érzelmileg is, hogy magyar vetőmagfajtákat használjunk ezen a vidéken” – fogalmazott Sinka Arnold. Hozzátette, a Debreceni Agrártudományi Egyetem vállalja, hogy szakmai tanácsokkal látja el a gazdákat, nemcsak a kísérlet idején, hanem a későbbiekben is segítene nekik.

Udvarhelyszéken Sinka Lajos malomfalvi gazda húsz áras területén vetették el a gabonafajtákat. A gazda elmondta, a mezőgazdaságban dolgozóknak egyik legnagyobb gondja, hogy nem tudják, milyen magokat vásárolnak a piacon, mivel gyakoriak az átverések. Ha megfelelően fejlődnek majd a kísérleti jelleggel elültetett fajták, akkor azokat forgalmazni is lehet, így a gazdák biztosan tudnák, mit vásárolnak.

Sinka Arnold elmondta, a debreceni egyetemmel közösen szeretnének létrehozni egy gazdasági technikumot, ami hiánypótló képzés lehetne a térségben. „Azok a gazdák, akik most aktívan dolgoznak a szakmában, eléggé hályogkovács módjára tevékenykednek” – fogalmazott. A projekt megvalósítása érdekében egyeztetni fog Hargita Megye Tanácsával, illetve a helyi önkormányzattal.

(szekelyhon.ro)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Az európai búza elsődleges célországa Marokkó lett

2023. március 26. 10:16

Abban az évben, amelyet a fő gabonaexportőr Ukrajna orosz inváziója jellemez, az EU nagy mennyiségben értékesített a július-júniusi exportkampány elején, mivel az importőrök alternatívákat kerestek a fekete-tengeri gabonára.

A koronavírus mellett az eladások túlsúlyba kerülése miatt estek a jegyzések

2020. március 2. 10:27

Február utolsó hetében továbbra is a gazdasági visszaesés miatti rossz hangulat volt az uralkodó. Erre erősített rá az USA-ban általánossá vált spekulációs eladási hullám.

Olcsóbb lett az orosz búza az időjárási félelmek enyhülésével

2024. június 21. 10:10

Az orosz búza exportára jelentősen csökkent az egy héttel ezelőttihez képest. Az elemzők szerint enyhült a rossz időjárás negatív hatása.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.