A Wormganix tőzegmentes komposztja új lehetőséget kínál a műtrágyák helyett a fenntartható növénytermesztés és a talaj biológiai aktivitásának növelése érdekében.
A Wormganix a CHAP-pal (az Agri-Tech Centres egyik központja) partnerségre lépett az Innovate UK EDGE által finanszírozott projekt megvalósítása érdekében, amelynek keretében műszaki teszteket végeznek vermikomposztjuk – a gilisztaürülékből készült többcélú műtrágya – teljesítményére vonatkozóan, amely új szabványt állít fel a biokertészet és a mezőgazdaság számára egyaránt.
Mivel a termék már most is sikeres faiskolai kísérletekkel büszkélkedhet a legnagyobb kereskedelmi termesztők körében, a termék a műtrágyák alternatívájának bizonyul.
A Wormganix egy egyedülálló biokonzerválási módszerrel 100%-ban ökológiai minősítéssel rendelkező műtrágyát állít elő egy West Yorkshire-i professzionális gilisztagyárban.
A hasonló létesítményekkel ellentétben, amelyek vagy a halászati iparnak adják el a gilisztákat, vagy tőzeget használnak a komposzt gyártásához, a gilisztagyár nemcsak tőzegmentes, de magukat a gilisztákat is mini élő feldolgozóüzemként tartják, amelyek a hulladékokból kiváló minőségű komposztot készítenek.
Figyelemre méltó, hogy a végtermék egy „élő” termék, amely hemzseg a hasznos mikrobáktól, gombáktól és baktériumoktól, amelyek mind elengedhetetlenek az egészséges talajökoszisztémához.
Gilisztákat táplálnak
A kiváló minőségű komposztált erdei kéreg és az újrahasznosított papírpép a gilisztákat táplálja, amelyek ezt az anyagot gazdag, földszerű vermikomposzttá alakítják. Az így kapott termék ezután egy aprólékos, kettős rostálási folyamaton megy keresztül.
Talajkondicionáló-szerként működik, amelynek az a feladata, hogy felélénkítse a meglévő komposztot, és nyomelemekben gazdag „élő talajt” hozzon létre. A kezdeti vizsgálatok a növények növekedését, a talaj szellőzésének javulását, fokozott nedvességmegtartást, természetes kártevő-ellenállást és betegségek elleni jobb ellenálló képességet mutattak ki.
A Stockbridge Technológiai Központ (STC) egyik selby-i üvegházában jelenleg is tesztelik a bazsalikom magról és a paradicsom palántáról történő növekedését különböző termesztőközegekben – tőzegalapú komposztban, tőzegmentes komposztban és Wormganix műtrágyában. A növényeket tíz különböző paraméter, többek között a méret, a szín, az életerő és a súly szempontjából értékelik.
A jövőre nézve a Wormganix innovatív módszereket keres arra, hogy újrahasznosított anyagokat – például a Veolia (UK) Ltd-től származó papírpépet és a Starbucks kávézaccot – integráljon a gilisztakomposztálóba, fokozva ezzel a vermikomposztálási folyamat fenntarthatóságát.
Ez a törekvés az Egyesült Királyság legnagyobb komposztgyártóival és a Royal Horticultural Society (RHS) tőzegmentes átállási projektjével közös nagyobb léptékű kísérletek részét képezi, ami megmutatja a vállalat szerepvállalását a jövő környezettudatos mezőgazdaságának kialakításában.