Növénytermesztés

Tőzegmentes komposzt mint a műtrágyák alternatívája

Agrofórum Online

A Wormganix tőzegmentes komposztja új lehetőséget kínál a műtrágyák helyett a fenntartható növénytermesztés és a talaj biológiai aktivitásának növelése érdekében.

A Wormganix a CHAP-pal (az Agri-Tech Centres egyik központja) partnerségre lépett az Innovate UK EDGE által finanszírozott projekt megvalósítása érdekében, amelynek keretében műszaki teszteket végeznek vermikomposztjuk – a gilisztaürülékből készült többcélú műtrágya – teljesítményére vonatkozóan, amely új szabványt állít fel a biokertészet és a mezőgazdaság számára egyaránt.

Mivel a termék már most is sikeres faiskolai kísérletekkel büszkélkedhet a legnagyobb kereskedelmi termesztők körében, a termék a műtrágyák alternatívájának bizonyul.

A Wormganix egy egyedülálló biokonzerválási módszerrel 100%-ban ökológiai minősítéssel rendelkező műtrágyát állít elő egy West Yorkshire-i professzionális gilisztagyárban.

A hasonló létesítményekkel ellentétben, amelyek vagy a halászati iparnak adják el a gilisztákat, vagy tőzeget használnak a komposzt gyártásához, a gilisztagyár nemcsak tőzegmentes, de magukat a gilisztákat is mini élő feldolgozóüzemként tartják, amelyek a hulladékokból kiváló minőségű komposztot készítenek.

Figyelemre méltó, hogy a végtermék egy „élő” termék, amely hemzseg a hasznos mikrobáktól, gombáktól és baktériumoktól, amelyek mind elengedhetetlenek az egészséges talajökoszisztémához.

Gilisztákat táplálnak

A kiváló minőségű komposztált erdei kéreg és az újrahasznosított papírpép a gilisztákat táplálja, amelyek ezt az anyagot gazdag, földszerű vermikomposzttá alakítják. Az így kapott termék ezután egy aprólékos, kettős rostálási folyamaton megy keresztül.

Talajkondicionáló-szerként működik, amelynek az a feladata, hogy felélénkítse a meglévő komposztot, és nyomelemekben gazdag „élő talajt” hozzon létre. A kezdeti vizsgálatok a növények növekedését, a talaj szellőzésének javulását, fokozott nedvességmegtartást, természetes kártevő-ellenállást és betegségek elleni jobb ellenálló képességet mutattak ki.

A Stockbridge Technológiai Központ (STC) egyik selby-i üvegházában jelenleg is tesztelik a bazsalikom magról és a paradicsom palántáról történő növekedését különböző termesztőközegekben – tőzegalapú komposztban, tőzegmentes komposztban és Wormganix műtrágyában. A növényeket tíz különböző paraméter, többek között a méret, a szín, az életerő és a súly szempontjából értékelik.

A jövőre nézve a Wormganix innovatív módszereket keres arra, hogy újrahasznosított anyagokat – például a Veolia (UK) Ltd-től származó papírpépet és a Starbucks kávézaccot – integráljon a gilisztakomposztálóba, fokozva ezzel a vermikomposztálási folyamat fenntarthatóságát.

Ez a törekvés az Egyesült Királyság legnagyobb komposztgyártóival és a Royal Horticultural Society (RHS) tőzegmentes átállási projektjével közös nagyobb léptékű kísérletek részét képezi, ami megmutatja a vállalat szerepvállalását a jövő környezettudatos mezőgazdaságának kialakításában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Magyarország talajtípusai: mohaláp, rétláp, lecsapolt és telkesített rétláp talajok

2022. március 12. 04:36

A láptalajok művelése során nagy hangsúlyt kell fektetni a szél munkájára, ajánlatos ezeket a talajokat minél kevesebbszer mozgatni.

2024 kertészeti trendjei

2024. január 2. 11:10

A Kew Gardens egy világhírű növénykert és botanikai kutatóállomás London délnyugati részén. Céljuk, hogy véget vessenek a kihalási válságnak, segítsenek egy olyan világ megteremtésében, ahol a természetet védik, értékelik és fenntartható módon kezelik. Lássuk, ők milyen trendeket jósolnak 2024-re!

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

A tőzeg arányának csökkentése a termesztőközegben

2024. január 6. 13:40

A tőzeg felhasználása a különféle termesztőközegekben igen elterjedt előnyös tulajdonságinak köszönhetően, ugyanakkor ennek arányát mindenképpen csökkenteni szükséges.