Növénytermesztés

Tűzveszély a tarlón: így tároljuk a szalmabálát biztonságosan

Agrofórum Online

A kazaltüzek jellemzője, hogy a tűz terjedése gyors, amit az erős szél és a száraz időjárás tovább fokozhat. A tűz következtében a bálakötözők veszítenek szakítószilárdságukból, megolvadnak és elpattannak, a bálák szétesnek, ezzel növelve az oltás során a balesetveszélyt.

Az ilyen jellegű tűzeseteket sok esetben a bálák magasabb nedvességtartalma következtében kialakuló öngyulladás okozza. A megelőzés szempontjából kulcsfontosságú, hogy mindig száraz állapotban és csapadéktól védetten tároljuk a szalma- és szénabálákat, továbbá hogy rendszeresen győződjünk meg arról, nem-e alakult ki magasabb hőmérséklet a kazlak belsejében. Ehhez megfelelő támpontot nyújthat a kazal belsejéből kinyúló, jó hővezető fémrúd hőmérséklete. 

Ellenőrizni kell a kazal hőmérsékletét

A hőmérséklet-ellenőrzés a kazlak elhelyezésekor kezdődik. Ettől kezdve két héten keresztül érdemes naponta megmérni. A 35 °C és az alatti hőmérséklet ideális, a 35,1 °C és 40,0 °C közötti hőmérséklet már veszélyes lehet. A 65,1°C és afeletti hőmérséklet esetén akut tűzveszély áll fenn, és azonnal riasztani kell a tűzoltóságot.

A nedvességtartalom alacsonyan tartása azért is fontos, mert a szalma eltarthatóságának legfontosabb feltétele, hogy a nedvességtartalma legfeljebb 16 százalék legyen.

A kazaltüzek egy kisebb részét nyílt láng használata okozza, ami mögött némely esetben szándékosság, némely esetben gondatlanság húzódik meg a háttérben. Nagyon fontos, hogy nyílt lánggal járó tevékenységet a tárolóépületekben és s szabadtéren tárolt kazlak közelében ne végezzünk.

Mit ír a tűzvédelmi szabályzat?

A fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagok előállítására, feldolgozására, használatára, tárolására vagy forgalmazására szolgáló építményektől legalább 200 méter, egyéb építményektől legalább 100 méter távolságot kell tartani. A vasúti vágányoktól – a rostnövénytároló ipari vágányát kivéve – legalább 100 méterre, közúttól, erdőtől, lábon álló gabonától legalább 25 méterre szabad a kazlakat elhelyezni. A nagyfeszültségű, föld feletti villamos vezetéktől a legfelső villamos vezeték és talaj közötti távolság háromszorosa, de legalább 20 méter tűztávolságot kell tartani.

Az állattartó telepeken a legfeljebb egy évre elegendő alomszalma- és szálastakarmány-szükségletet üzemi tárolásnak kell tekinteni. A kazlakat úgy kell elhelyezni, hogy a második sorban levő kazal az előző sorban levő két kazal közé kerüljön.

A kazlak, valamint a sorok között a nagyobb kazalmagasság háromszorosát, de legalább 20 méter távolságot kell biztosítani.

A mezőn összerakott szálastakarmány-, szalma-, rostnövénykazlak körül legalább 3 méter széles védősávot kell kialakítani szántással vagy tárcsázással.

A közterületektől és közlekedési útvonalaktól, a szabadon álló folyadékgáztartályoktól vagy a nagyfeszültségű távvezetékek oldalától legalább 25 méteres távolságot kell tartani. A gyúlékony falú épületektől, puha tetőszerkezetű épületektől, erdő-, mocsár- és pusztaterületektől, valamint vasúti pályáktól 50 méter, másik szalmatároló területtől legalább 100 méter távolságot kell tartani. Ellenkező esetben a biztosítás nem fedezi a károkat – de ne csak a biztosító kedvéért tartsuk be az előírásokat, hanem mert a tűz emberre, állatra és környezetre egyaránt veszélyes.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Több mint 100 ezer euró egy hektár földért

2024. október 30. 13:10

Hollandiában 2024 3. negyedévére tovább emelkedtek a termőföldárak, és meghaladják a 100 ezer eurót (400 millió forint).

Praktikus megoldások a bálák elhelyezéséhez - Innovatív bálagyűjtők

2018. május 28. 06:37

A Krone a hasáb nagybálák, a John Deere a hengeres nagybálák rendezésére mutatott be berendezéseket.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (III. rész)

2020. június 13. 04:36

Korábbi cikkeinkben tájékoztatást adtunk a gabonanövények, a rizs betakarításának gépesítési törekvéseiről. A főbb növények közül most a gyapot gépesített betakarításáról számolunk be.

Kukorica-szármaradvány fennhagyása ősszel és a bálák

2022. november 22. 07:37

A mezőgazdasági melléktermékek (mint biomassza) iránti mennyiségi- és minőségi igények folyamatosan növekednek. Ennek egyik oka, hogy a biomasszából előállított energia egyre nagyobb szerepet kaphat a megújuló energiatermelésben.

Világrekord: 24 óra alatt 1587 darab szilázsbála készült

2024. október 13. 08:10

2024 nyarán Svédországban új világrekordot állítottak fel a Kverneland bálázó-csomagoló kombinációval, amely 24 órán át bálázott szünet nélkül.