Növénytermesztés

Új rizsfajták a fókuszban

Agrofórum Online

Egy új, a Rice folyóiratban publikált kutatás eredményei szerint olyan rizsfajtákat fedeztek fel Vietnamban, amelyek hozzájárulhatnak klímaadaptív rizsfajták nemesítéséhez. A munka jelenleg olyan fajták azonosítására irányul, amelyek nagyfokú vitalitásuk révén képesek lehetnek átvészelni a – klimatikus értelemben – kiszámíthatatlan jövőt.

Az Earlham Intézet kutatói részt vesznek a vietnami génbankokkal és rizstermelőkkel folytatott nemzetközi együttműködésben. A Nemzetközi Rizskutató Intézet (IRRI) által támogatott kutatás célja az egyre szeszélyesebb éghajlatot túlélő fajták azonosítása.

A távol-keleti ország sajátos történelmi múltja és geográfiai tulajdonságai, az ökoszisztémák sokféleségével összefonódva rizsföldek páratlan sokféleségét erdményezték. Vietnám rizstermesztése elengedhetetlen a megközelítőleg 96 millió fős lakosságának táplálásában, és a termény, mint exportcikk is nagy jelentőséggel bír, azonban hozzáférhetősége az ország födrajzi jellege és a klímaváltozás következtében veszélyben forog.

Kiaknázandó a növényfajták genomjában rejlő potenciált, egy a Vietnámon átívelő kutatás során meghatározták 672 rizsfajta genomját, amelyek közül 616 újnak bizonyult. Felfedeztek többek között egy olyan, az ország egyes régióiban kiterjedt szubpopulációkban megtalálható rizsfajtát (I5 Indica) is, melyet az előzetes feltérképezések figyelmen kívül hagytak.  Ezek az újonnan azonosított helyi rizsfajták olyan genetikai tulajdonságokat hordoznak, amelyek a jövőbeni nemesítések gerincét képezhetik azáltal, hogy értékes agronómiai hasznosíthatóságú tulajdonságokat kódolnak.

Annak megértéséhez, hogy a vietnami rizsfajták sokfélesége miként viszonyul a világ rizsfajtáinak diverzitásához, az eredményeket összevetették egy előzetes, egész Ázsiára (89 ország) kiterjedő genomkutatás adataival (3000 Rice Genom Project). Dr. Janet Higgins, a publikáció első szerzője szerint a só és az aszálytűrés olyan kritikus növényi tulajdonságok, amelyekkel foglalkozni kell a jövőbeni rizstermesztés biztosítása érdekében.

Fantasztikus lenne, ha az IRRI be tudna építeni néhány, a tanulmányunkban leírt Indica I5 fajtát a jövőbeni termesztési programjaiba. Hisszük, hogy az új adatok hozzásegíthetik a világot a fenntartható rizstermeléshez.” – tette hozzá a kutató.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi teheti ,,klímaellenállóvá” a növényeket?

2022. július 19. 12:39

A növények bizonyos stresszhelyzetekben, kártevő rovarok jelenlétében, aszály, vagy magas hőmérséklet esetén szalicilsav termelésével képesek védekezni, ami a klímaváltozással összefüggő kedvezőtlen környezeti hatások túlélését is elősegítheti.

Mi várható az árstop kivezetése után? Erről is szól a kamarai podcast

2023. július 21. 11:10

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) újrainduló podcast sorozatában olyan, mindannyiunk életét befolyásoló témákról esik szó, mint az orosz-ukrán háború élelmiszertermelésre gyakorolt hatása, az élelmiszer árstop, vagy épp az éghajlatváltozás.

Az új támogatás célja a fenntarthatóbb mezőgazdasági termelés ösztönzése

2022. augusztus 29. 09:40

Az Agrárminisztérium a 2023-tól induló Közös Agrárpolitika (KAP) keretében a környezeti, klímavédelmi és biodiverzitás szempontjából értékes területeknél is elérhetővé teszi a mezőgazdasági területek után fizetendő alaptámogatást.

A klímaváltozás és az özönnövények II.

2023. február 24. 06:38

Mi a titka azoknak az idegenhonos fajoknak, amelyek özönnövényként képesek megbolygatni nemcsak a szántóföldi és kertészeti mezőgazdasági tevékenységet, de gondot okozhatnak a kertben és a természetes vegetáció egyensúlyában is? Miért olyan sikeres a parlagfű, a szerbtövis-fajok és a különböző kölesfajok hazai terjedése?