21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növénytermesztés

Változik a termésnövelő anyagok engedélyezési rendszere

NÉBIH

2022-től alkalmazandó az Európai Unió új rendelete a termésnövelő anyagok forgalomba hozataláról. A jogszabály a legtöbb országban a jelenleginél szigorúbb, ugyanakkor a magyarországihoz képest kifejezetten lazább követelményeket ír elő. A rendelet által determinált számos változás szükségessé teszi, hogy a tagállamok és a Bizottság már az idén megkezdjék a felkészülést az új helyzetre.

2019 júliusában hatályba lépett, 2022. július 16-tól pedig ténylegesen is alkalmazandó az Európai Parlament és a Tanács új rendelete a termésnövelő anyagok forgalomba hozataláról. Az új szabályozás lényege, hogy minden olyan termék, amely a rendelet követelményeinek megfelel, az EU összes tagállamában forgalomba hozható, amennyiben a termék megfelelőségét egy ún. akkreditált megfelelőség értékelő szervezet (notified body) igazolja. Ez utóbbiakat a tagállamok által kijelölt „Bejelentő hatóság” (notifying authority) felügyeli, ellenőrzi és akkreditálja.

Fontos tudnivaló, hogy párhuzamosan érvényben maradnak a nemzeti engedélyezési eljárások is. Eszerint a kérelmezők választhatnak, hogy az új EU rendelet vagy a nemzeti engedélyezési eljárás alapján hozzák-e forgalomba a terméküket. Mivel a magyar engedélyezési rendszer Európában az egyik legszigorúbb, de szakmailag kellően alapos, várható, hogy egyes gyártók továbbra is a nemzeti eljárás alapján kérnek majd forgalomba hozatali engedélyt, és ezt a jelenlegi gyakorlat szerint, a kölcsönös elismerés elvét alkalmazva fogadtatják majd el a többi tagállammal.

Az új EU rendelet szerinti termékek 2022. július 16-tól kezdve kerülhetnek piacra. Ezzel egy időben megszűnik az EK műtrágyákról szóló 2003/2003/EC rendelet alkalmazása.

A változásokkal kapcsolatos részletes szakmai tájékoztató elérhető a Nébih honlapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Negyedével kevesebb műtrágyát használ fel, milliókat spórolhat a gazdáknak a Kverneland PUDAMA rendszere

2023. szeptember 2. 10:10

Kísérletek bizonyítják, hogy kukoricavetésnél a szükséges starter műtrágya mennyiségét legalább 25 százalékkal csökkenti a Kverneland PUDAMA rendszere, amely többféle vetőgéphez is elérhető lesz.

Csökken a föld foszforkészlete, újrahasznosítás lehet a megoldás

2024. augusztus 22. 09:40

A foszfor széles körben használt nyersanyag. A készletek azonban csökkennek, ezért az újrahasznosítása szükséges, például szennyvíziszapból.

Heti Fórum: Hódít a folyékony műtrágya-felhasználás!

2021. március 31. 09:52

Milyen hatóanyag esetén és milyen időjárási, termesztési körülmények okán ajánlják a termelőknek a folyékony műtrágyák alkalmazását? Szükséges-e a nagyobb körültekintés ezek használatakor? Milyen speciális gépesítési igénye van a kijuttatásnak?

Szélsőségek a kukorica árában: továbbra is nagy a bizonytalanság

2023. november 11. 16:40

Nagyon emlékezetes év lesz 2023 a magyar gazdálkodók számára. Egy év alatt a tények és remények mondhatni megjárták a mennyet és a poklot. A klímaváltozásból adódó időjárási anomáliák, a globális világ gazdasági és politikai hatásai nem kerülték el Magyarországot sem, soha nem látott bizonytalanságot, szélsőséges gazdálkodási környezetet teremtve a mezőgazdasági termelők számára. Ennek eredményei pedig a kukoricatermesztésben is megjelentek.