Május elején az országot járva vegyes kép tárul elénk. Az őszi vetésű növények gyengélkednek, akárcsak a terménypiac. A tavasziak nehezen kelnek ugyan, de a kilátásaik még nem reménytelenek.
Május elején az országot járva vegyes kép tárul elénk. Az őszi vetésű növények gyengélkednek, akárcsak a terménypiac. A tavasziak nehezen kelnek ugyan, de a kilátásaik még nem reménytelenek. A nyomtatott Agrofórum szaklap rendszeresen közöl TERKA információkat. Hogy ez mi fán terem, most megtudhatja.
A TERKA egy tizennyolc éve együtt gondolkodó, elismerten magas szinten gazdálkodó szakemberekből szerveződött gazdafórum. Tagjai havonta egyszer találkoznak – mindig más a házigazda –, hogy kicseréljék gondolataikat a növények állapotáról, az alkalmazott agrotechnikai módszerekről és a terménypiac állásáról. Esetenként meghívnak egy-egy szakmai témában országosan elismert szakembert, kutatót, minisztériumi vezetők, cég képviselőt, hogy ismereteiket ezzel is gyarapítsák, illetve elmondják gondjaikat, amelyekre megoldást várnak a specialistáktól.
A TERKA-n résztvevő Adamások
A lényeg: ez egy interaktív módon működő, önkéntes szakmai szerveződés, 5 dunántúli megyéből verbuválódott, jelentős területen gazdálkodó, zömmel gazdasági társaságokat reprezentáló döntéshozók a résztvevői; mintegy harminc fő.
A szakemberek egy csoportja
Egy évtizede tisztelt meg az ötletgazda, Dr. Csíbor István azzal, hogy rendszeresen meghívott az összejövetelekre. Innen eredeztethető, hogy az utóbbi években beszámol az ott elhangzottakról, valamennyiünk okulására, az Agrofórum hasábjain. Állítom: Az általuk megfogalmazott vélemények legalább olyan hitelesek, mint az a szaklap, amely ezekről tudósít… Ezen tájékoztató után lássuk a lényeget!
Az asztal másik oldala
Az a vegyes kép, amit a határt és az országot járva látunk, milyen terméskilátásokat sejtet? – kérdeztem a gazdákat.
A válasz: gyenge-közepes, közepes, jó-közepes. Ennél vérmesebb reményekre senki nem ragadtatta magát. (Lényegében ezt mondta Czerván György államtitkár úr is, amit a rádióban hallottam 8-dikán estefelé Kecskemétről távozóban. Hogy mi okból voltam ott, arról egy másik tudósításban fogok beszámolni, nevezetesen a Kárpát-haza konferenciáról)
Elvirágzott gyenge repce
Az őszi árpák ritkák, a kalászok sem fejlődtek ki, mindenütt olyan méretűre, amitől elfogadható termés várható. Talán 3-4 t/ha meglesz – úgy átlagban. A repcék már zömében elvirágoztak. Kevés az elágazás és a „gatyakötést” is alig hagyta el a magasságuk. Ritka, ahol mellközépig ér. Jó, ha 3 t/ha-os terméssel számolhatnak a jobb termelők. A búzák most kezdenek kalászolni, legalábbis a korai fajták. Itt még reménykedhetünk, de a két hónapja tartó szárazság óvatosságra int.
Egyenetlen visszamaradt búza
A tavaszi vetésűek most kelnek, vagy már sorolnak, és kínlódnak. A gyomirtással is baj lehet. A preemergens kezelés úgy tűnik pénzkidobás volt. De ki tudhatja előre? – vonogatják vállukat a szakemberek. A pocok körüli „hisztéria” lecsengőben van.
A terménypiacról: Stagnál. Nem keresik a terményeket, az ótermésűeknek nincs ára, illetve szégyenletesen alacsonyak a felvásárlók által kínált árak, így mindenki inkább tartalékol, ha nincs rászorulva az értékesítésre – bármi áron.
Vékonyka és ritka árpa
Most olyan lélektani állapot van, hogy mindenki kivár, mert nem lehet (nem érdemes) 40-el kezdődő árnál a búzát, 30-al kezdődőnél a kukoricát eladni. Ha a raktárkapacitás nem szorít, akkor várni kell, és bízni abban, hogy előbb-utóbb csak megjön az az aranyat érő májusi eső.
(Bódis László – Agrofórum Online)