Az elmúlt héten hullott csapadék hatására beindult a parlagfű intenzív virágzása. A Nyugat-Dunántúlon már a parlagfű pollen koncentrációja elérte azt a kritikus szintet, ami a súlyos allergiában szenvedőknél már tüneteket okoz.
A virágzás a Dél-Dunántúli régióban a legelőrehaladottabb, vélhetően a pollen koncentráció is ott fog a legintenzívebben nőni. A Kelet-Magyarországi megyékben csak most kezdődik a virágzás, ezért ott még igen alacsony a pollen koncentráció.
A parlagfű fertőzöttsége és a fenológiai állapota eltér az ország keleti és nyugati felében az eltérő csapadékeloszlásból adóadóan.
A Nyugat-Dunántúli régióban a gabonák betakarítása a vége felé tart, a tarlók hántása folyamatban van, de több helyen látni még hántatlan repce és gabona tarlót. A tarlók gyomosodása nem változott jelentősen a múlt héthez képest. A hántott gabona tarlókon a gyomosodás egyelőre minimális, a legtöbb táblán épphogy kezdődik a gyomok kelése. Ez folyamat az elmúlt heti esők után valószínűleg felgyorsul. A hántatlan területeken közepes gyomfertőzöttség jellemző, a gyomok növekedése (még ha lassú is) folytán nőtt a gyomborítottság. A parlagfű ezeken a területeken 15-30 cm magasságú, virágbimbók nem láthatók a kis növényeken (2. fotó).
A hántott repce tarlókon jelenleg a repce árvakelés megjelenése tömeges, gyomfertőzöttség minimális, parlagfű előfordulása nem jellemző.
Napraforgóban általában gyenge parlagfű fertőzöttség jellemző, egy-egy táblán lehet csak látni a napraforgó fölé emelkedő parlagfüvet, legfeljebb kisebb foltokban. A tábla szélek ezzel szemben fertőzöttek, igaz ez különösen a napraforgó táblák környezetére. Itt a parlagfű 120-150 cm magas, virágzik, de viszonylag kis pollenmennyiség jellemző.
Kukoricában, állományban és a tábla széleken is minimális a parlagfű fertőzöttség, ez hetek óta nem változott jelentősen.
A ruderális területen is alacsonyabb a fertőzöttség az előző évekhez képest, és virágzás is később indult be.
Az Északkelet-Magyarországi régióban, az elmúlt heti minimális mennyiségű csapadékot követően folyamatosan végzik, illetve már elvégezték tarlóhántást. Az igen száraz időjárás miatt a még hántatlan tarlók gyomosodása is minimális. A hántott tarlók gyakorlatilag gyommentesek.
A kapás kultúrák közül a napraforgó és a kukorica alacsonyabb a szokásosnál, ennek ellenére a parlagfű fertőzöttség jellemzően csak a tábla szélekre korlátozódik. A parlagfű jellemzően a virágzás kezdeti állapotában van, 30-50 cm magasságú (3. fotó).
A ruderális területek fertőzöttségének a mértéke igen változó, de jellemzően átlagos vagy kissé elmarad attól. A parlagfű növények fejlettek 20-70 cm magasak, a virágzás kezdeti állapotában vannak.
Az egész országban elkezdődött a parlagfű virágzása, de ország részenként eltérő intenzitással. A csapadék menetes időjárásnak köszönhetően a levegőben lévő pollen mennyisége rövidesen el fogja érni az allergiás tüneteket kiváltó koncentrációt.
Az aktuális pollenhelyzetről a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján folyamatosan tájékozódhatunk.
A védekezés továbbra is kiemelt jelentőséggel bír, fontos, hogy a talajbolygatás helyett a kaszálást, illetve kémiai gyomirtást részesítsük előnyben. A kaszálási fordulók szükségességét nagyban befolyásolja a kaszálás minősége, ezért törekedjük a lehető legalacsonyabb vágási magasság elérésére.
A parlagfű irtását a virágbimbók kialakuláság el kell végezni, ezt az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI törvény 17. § (4) pontja előírja, amennyiben ez nem történik meg a földhasználó bírságra számíthat.
A parlagfű elleni védekezés össztársadalmi érdek, ezért az irtásban mindenkinek a lehetőségeihez mérten részt kell vennie.