Növényvédelem
Fizetett tartalom

20 éve a biológiai növényvédelemért

Agrofórum Online

A Biocont Magyarország Kft. fennálásának 20. évfordulóját ünnepli hazánkban. A mára, a szakmában divatossá váló biológiai, regeneratív, fenntartható vonalat a cég egyedi módon, immár húsz éve képviseli hazánkban. Két évtized alatt a Biocont egyszemélyes vállalkozásból napjainkra mintegy 800 millió forintos árbevételt lebonyolító, 15 fős céggé nőtte ki magát. A jubileum és a cég aktualitásai kapcsán tartott sajtótájékoztatót Najat Attila ügyvezető, melyen részt vettek a cseh anyacég alapítója, tulajdonosa Dr. Milan Hluchý, valamint Daoda Zoltán a Kukorica Kör Egyesület ügyvezetője is.

A Biocont Magyarország Kft. stratégiájának és tevékenységének fókuszában alapvetően mindig a biológiai növényvédelem, valamint a biológiai növényvédő szerek népszerűsítése állt. Najat Attila ügyvezető elmondta, hogy a gazdálkodó partnerek egyre inkább komplex megközelítésekben látják a megoldásokat – így összhangban az igényekkel, a cég tevékenységi és a forgalmazott termékek köre is bővül. A termékpaletta idén a talaj-mikrobiológiai és terméskondicionáló készítményekkel egészült ki. További változás, hogy a cég elkezdett nyitni a biostimulátorok, bioaktovátorok szegmense felé is. E területen hazánkban a Chemical Seed Kft. által képviselt Active Start termékcsaládot kínálják partnereik számára, különös tekintettel a kertészeti kultúrákra.

Mint azt az ügyvezető elmondta, büszkeségre ad okot, hogy olyan biológiai növényvédő készítményekkel dolgoznak, melyek közül egyet sem vontak ki az európai uniós szabályozás következtében.

A regionalitásnak nagy előnye, hogy nem csak hazai terepen, hanem Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban is lehetőség nyílik a termékek és technológiák tesztelésére, azok hatásosságának nyomonkövetésére is, mely a hitelesség szempontjából jelentős tényező.

Dr. Milan Hluchý, Najat Attila, Daoda Zoltán (Fotó: Baklanova Szandra)

A felhalmozott tudás kötelez

A cég hosszú évek óta tartó tudásközvetítésének, szemléletformálásának fontos eszköze a különböző szakirodalmi művek kiadása is. E téma egyik aktualitása, hogy februárban elkészült (az először 2007-ben kiadott) ,,A gyümölcsfák és a szőlő védelme az ökológiai és integrált növényvédelemben című” könyv második kiadása, amely egyben aktualizált, magyar viszonyokra adaptált megközelítéseket tár az olvasó elé – a magyar kollégák szakmai, nyelvi lektorálása segítségével.

A cseh szőlőterületek vonatkozásában elmodható, hogy rendkívül nagy arányban, közel 70%-ban integrált növényvédelmet folytatnak, míg 10% már hivatalosan bio minősítésű területnek tekinthető. Az alapító álma az, hogy ez az arány egyéb, például szántóföldi kultúrák esetében is megvalósulhasson. A cégalapító kifejezte reményét azzal kapcsolatban is, hogy a ,,kemény” vonalas, ipari, konvencionális mezőgazdasági gyakorlat átalakulhasson egy intelligens, okszerű inputanyag-felhasználást folytató, ökológiai fókuszú mezőgazdasággá.

Az idei év további újdonsága, hogy a Biocont a Kukorica Kör Egyesület tagjává vált. Ez alkalomból az egyesület ügyvezetője, Daoda Zoltán nyilatkozott, és az együttműködés részleteiről osztott meg információkat.

Az Egyesület célja az, hogy a kukoricanövényen, illetve annak minden aspektusán (vagyis a termeléstől a feldolgozásig) keresztül megláttassák a gazdaságos termelés lehetőségeit a termelőkkel. Miután az ökológiai szemlélet a szántóföldi kultúrák esetében is egyre nagyobb teret hódít, a ,,biológiai növényvédelem” vonzó, az Egyesület értékeivel összecsengő hívószó volt, és nagy örömre ad okot, hogy ezáltal egy más típusú gondolkodás közvetítésére nyílik lehetőség a termelők felé, amelyben a Biocont jelentős szerepet játszhat. A tervek között szerepel a Kukorica Kör Egyesület tagszámának közös bővítése, és bízik abban, hogy a közös munkának a termelő, a termésbiztonság, a termés gazdaságossága, és végső soron a termőtalaj is nyertese lehet.

A Biocont Magyarország Kft. sajtótájékoztatója Lajoskomáromban (Fotó: Baklanova Szandra)
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Így készüljünk a tavaszra repcében!

2023. március 6. 06:36

Az időjárás, a repce fejlődése és a károsítók megjelenése még hozhat olyan helyzetet, amelyben csak akkor van esély a repce hatékony védelmére, ha a védekezés eszközeit idejében és megfelelően előkészítették.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

A gesztenye krifonektriás kéregkárosodása és az ellene való védekezés lehetőségei

2019. március 22. 06:47

A Cryphonectria parasitica gombát az USA-ban először 1904-ben írták le. Európába valószínűleg amerikai közvetítéssel került be, a járványszerű pusztítás Észak-Olaszországból indult.

Színre lép az új generáció: Ascra Xpro

2019. január 16. 06:36

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászos gabona termesztés: változik (csökken!) a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is.