Növényvédelem

A glifozát alternatíváját fejlesztették ki

Agrofórum Online

Lehetséges, hogy a mezőgazdasági vállalkozásoknak a jövőben lesz alternatívája a glifozát gyomirtó-hatóanyag helyett. Kék és zöld algák által termelt cukor helyettesítheti a jövőben a vitatott gyomirtó hatóanyagot.

A Bielefeldi Egyetem (HSBI) és a Tübingeni Egyetem kutatói dolgoznak a fejlesztéseken. A tudósok szerint az alap a 7-dezoxi-szedoheptulóz (7dSh) cukor, amelyet a cianobaktériumok termelnek, és gátolja a növények növekedését.

„A cukor biológiai eredetű, lebomló természetű, és a korábbi vizsgálatok szerint toxikológiailag nem számít igyelemre méltónak” – magyarázta Celina Beermann, az HSBI doktorandusza.

Cukoralapú gyomirtó

A Tübingeni Egyetemen 2019-ben felfedezett cukoralapú gyomirtó hatásával kapcsolatos kezdeti részeredmények ígéretesek. Tübingenben kutatják a 7dSh pontos hatásmechanizmusát, ökotoxikológiai hatásait hasonlítják össze a glifozátéval, és fiygelnek a 7dSh-tűrő növényekre.

Egy bielefeldi kutatócsoport jelenleg egy granulátum alapú alkalmazási módszeren dolgozik. A granulátumokkal szemben támasztott követelmények a környezeti kompatibilitás és a hatóanyagok lassú, folyamatos felszabadulása – mondta Celina Beermann. Egy HSBI kutatócsoport a 7dSh méretezhető biológiai alapon történő előállításán is dolgozik.

A következő lépés a gazdaságos termelés

„A hatóanyagot gazdaságosan és nagy mennyiségben kell előállítani, ha a gyakorlatban akarjuk használni” – magyarázta Xenia Steuer HSBI doktorandusz. A cukor még ma is jelentősen drágának számít, de a nagyüzemi termelésben már előrelépés történt. A következő lépés a gazdaság termelés felé vezet – számolt be a német proplanta mezőgazdasági híroldal.

„A vállalatok nagyon érdeklődnek a termék iránt, és a projekt sikeres befejezése után tervezik az együttműködést” – mondja a HSBI kutatásért és fejlesztésért felelős alelnöke, Prof. Anant Patel. A gyomirtó hatóanyag kifejlesztését Németországban a Szövetségi Kutatási Minisztérium (BMBF) finanszírozza.

(Fotó: Unsplash)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Új hatóanyagokkal a parlagfű elleni harcban

2022. szeptember 3. 05:32

A pollen allergia a szezonális légúti allergiás megbetegedések leggyakoribb formája.

További módosításokra lehet szükség a Roundup megállapodásban

2021. május 23. 06:03

A vállalat elmondta, hogy évtizedes vizsgálatok kimutatták, hogy a Roundup és a glifozát, a fő hatóanyag biztonságos az emberi felhasználásra.

Csapadékos, enyhe időjárás november elején? Erős őszi gyomosodás? – A BIZON™ a megoldás!

2019. november 9. 10:46

Nagyon fontos, hogy meg kell várni a gyomok kelését és a kezelést azok ellen kell kijuttatni.

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság a kormány véleményét kéri a Roundup-ügyben

2021. december 14. 06:36

A Bayer augusztusban petíciót nyújtott be a Legfelsőbb Bírósághoz, hogy módosítsa az alsóbb fokú bíróság döntését.