6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Növényvédelem

A glifozát veszíthetett hatékonyságából egy tanulmány szerint

Agrofórum Online

Egy egyesült államokbeli kutatás kimutatta, hogy egy évtized alatt a glifozát hatékonysága harmadával csökkent. Ám ez az eredmény egyáltalán nem érvényes Európára, mégpedig egyszerű okból.

A tudósok az elmúlt 25 évben az Egyesült Államokban és Kanadában végzett szántóföldi kísérletek adatait elemezték, és az USA agrárminisztériumának, valamint az Illinois-i Egyetemnek a kutatói megállapították, hogy a jól ismert gyomirtó idővel veszített a hatékonyságából, különösen azokon a területeken, ahol intenzíven használták.

A 20. század vége felé a glifozát rezisztens termesztett növénykultúrák terjedése nagymértékben leegyszerűsítette a gyomnövények elleni harcot, ám túl erősen támaszkodott egyetlen növényvédő szerre. A glifozát hatása azonban fokozatosan gyengült.

24 intézmény a növényvédő szer-rezisztenciát 1996 és 2021 között vizsgáló kísérleteinek adatait összegezték a kutatók, és a Der Spiegel című német lapban is megjelent cikk szerint a szer hatása ezeken a kísérleti területeken már néhány év alatt gyorsan csökkent, miközben a mezőgazdaságban nemkívánatos gyomfajokban a szer ellen rezisztencia alakult ki.

Az talán mindenki számára egyértelmű, hogy minél gyakrabban használ a gazdálkodó valamilyen növényvédő szert, annál gyorsabban csökken annak hatékonysága, vagy lép fel rezisztencia. 

Akad azonban egy jelentős különbség az európai és amerikai növényvédőszer-használat között: a tengerentúlon genetikailag módosított kukoricában és szójában is használják a gyomirtót. Ezeket a hibrideket GM technológiával tették rezisztenssé a glifozátra, amit a gazdálkodók közvetlenül a szója- és kukorica táblákra permeteznek ki.

Európában azonban a GMO-vetőmagok használata tilos, így sokkal kevesebb glifozát fogy. A technológiai előírások lényegesen szigorúbbak és a felhasználható mennyiség is korlátozott. Emiatt nem vonatkoztathatók az amerikai eredmények Európára.

Ez kifejezetten megnyugtató annak tudatában, hogy a hatóanyagot sokan rákkeltőnek, illetve a természetes faunára, többek között a beporzókra is veszélyesnek tartják, bár az engedélyét végül éppen nemrég újabb 10 évre meghosszabbította az Európai Unió. 

(Fotó: hpgrues/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

Eldőlt a glifozát sorsa, tétován, de döntött az Európai Unió

2023. november 17. 12:40

Az Európai Unióban a glifozát engedélyezése – a szer használatából fakadó lehetséges egészségügyi kockázatok és a környezetre gyakorolt lehetséges hatások miatt – hosszú ideje vita tárgyát képezi a tagállamok között. Most végre döntés született a hatóanyagról.

Kedvező hírek érkeztek a Bayer részvényeseinek

2020. január 25. 07:36

Sajtóértesülések szerint a Bayer 8 milliárd dollárt tartalékol a jelenleg közvetítés alatt, vagy bíróság előtt lévő, a glifozát tartalmú, Roundup egészségkárosító hatásai miatti perek károsultjainak.

Glifozát és a poszméhek

2022. június 24. 14:26

A rovarok, különösen a beporzó rovarok visszaszorulása világszerte veszélyezteti az ökoszisztémák épségét és a zavartalan gazdasági működést.