Növényvédelem

A glifozát veszíthetett hatékonyságából egy tanulmány szerint

Agrofórum Online

Egy egyesült államokbeli kutatás kimutatta, hogy egy évtized alatt a glifozát hatékonysága harmadával csökkent. Ám ez az eredmény egyáltalán nem érvényes Európára, mégpedig egyszerű okból.

A tudósok az elmúlt 25 évben az Egyesült Államokban és Kanadában végzett szántóföldi kísérletek adatait elemezték, és az USA agrárminisztériumának, valamint az Illinois-i Egyetemnek a kutatói megállapították, hogy a jól ismert gyomirtó idővel veszített a hatékonyságából, különösen azokon a területeken, ahol intenzíven használták.

A 20. század vége felé a glifozát rezisztens termesztett növénykultúrák terjedése nagymértékben leegyszerűsítette a gyomnövények elleni harcot, ám túl erősen támaszkodott egyetlen növényvédő szerre. A glifozát hatása azonban fokozatosan gyengült.

24 intézmény a növényvédő szer-rezisztenciát 1996 és 2021 között vizsgáló kísérleteinek adatait összegezték a kutatók, és a Der Spiegel című német lapban is megjelent cikk szerint a szer hatása ezeken a kísérleti területeken már néhány év alatt gyorsan csökkent, miközben a mezőgazdaságban nemkívánatos gyomfajokban a szer ellen rezisztencia alakult ki.

Az talán mindenki számára egyértelmű, hogy minél gyakrabban használ a gazdálkodó valamilyen növényvédő szert, annál gyorsabban csökken annak hatékonysága, vagy lép fel rezisztencia. 

Akad azonban egy jelentős különbség az európai és amerikai növényvédőszer-használat között: a tengerentúlon genetikailag módosított kukoricában és szójában is használják a gyomirtót. Ezeket a hibrideket GM technológiával tették rezisztenssé a glifozátra, amit a gazdálkodók közvetlenül a szója- és kukorica táblákra permeteznek ki.

Európában azonban a GMO-vetőmagok használata tilos, így sokkal kevesebb glifozát fogy. A technológiai előírások lényegesen szigorúbbak és a felhasználható mennyiség is korlátozott. Emiatt nem vonatkoztathatók az amerikai eredmények Európára.

Ez kifejezetten megnyugtató annak tudatában, hogy a hatóanyagot sokan rákkeltőnek, illetve a természetes faunára, többek között a beporzókra is veszélyesnek tartják, bár az engedélyét végül éppen nemrég újabb 10 évre meghosszabbította az Európai Unió. 

(Fotó: hpgrues/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Áll a bál a glifozát miatt

2024. május 4. 10:10

A Bayer glifozát gyomirtó szere emberi jogi aktivisták szerint egészségügyi és környezeti kockázatot jelent, ezért fordultak az OECD-hez.

Kiválthatja-e a gyomirtó glifozátot egy 260 ezer eurós gép?

2024. május 14. 09:10

Köztes növények terminálására glifozát helyett egy 260 ezer euróba kerülő, áramot termelő gyomirtó gépet próbált ki egy német gazda.

Továbbra is zajlik a vita a Roundup körül

2021. december 2. 05:36

A Roundup gyomirtó szer fő összetevőjének újbóli jóváhagyását támogató 11 iparági tanulmányból csak kettő tudományosan „megbízható”.

A glifozáttal kapcsolatban „nincs kritikus probléma” – fontos elismerés született

2023. július 7. 08:05

Az EFSA nem lát komolyabb problémát, de néhány hiányzó adat még van a glifozát teljes körű értékeléséhez. Ez azt jelenti, hogy a vitatott glifozát gyomirtó 2023 után jóváhagyásra kerül? Nézzük a részleteket.