Növényvédelem

A karbonlábnyom csökkentésén dolgozik a Bayer

Agrofórum Online

A Carbonview projekt lehetővé teszi az egyesült államokbeli etanolgyártók számára, hogy jelentést készítsenek, elemezzenek és jobban felmérjék a teljes ellátási lánc szén-dioxid-kibocsátását. A Bayer, a Bushel és az Amazon Web Services (AWS) közösen indítja el a Carbonview projektet.

A Bayer Crop Science által megalkotott, a Bushel és az AWS együttműködésével kifejlesztett Project Carbonview a maga nemében az első technológiai megoldás, mondják a vállalat illetékesei. Hozzáteszik, hogy ez segít az amerikai gazdáknak abban, hogy fenntarthatóbb ellátási láncokat dolgozzanak ki, és mérsékeljék a mezőgazdaság környezetre gyakorolt hatását a végtermékek szén-dioxid-lábnyomának összesítésével.

A vállalat illetékesei szerint a Project Carbonview a legújabb példa arra, hogy a Bayer a gazdálkodókat mélyebben kapcsolja be az értékláncba, hogy jobban rámutat szén-dioxid-kibocsátásukra, és a teljes értékláncot a nulla szén-dioxid-kibocsátás felé akarja terelni. Ezzel a megoldással a gazdálkodók felhatalmazást kapnak arra, hogy fenntarthatóbb ellátási láncokhoz kapcsolódjanak, amelyek a gazdálkodási tevékenységeik javát szolgálják, miközben minimálisra csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást – mondják a vállalat illetékesei.

A Project Carbonview kísérleti programként indulva az alacsony szén-dioxid-kibocsátású üzemanyagok piacának tudatosítására és elfogadására összpontosít. Azok a jogosult gazdálkodók, akik beiratkoznak a kísérleti programba, kompenzációt kapnak a részvételért. Végső soron, amint ezek a piacok széles körben kialakulnak, a Bayer tisztviselői arra számítanak, hogy a termelőket a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok végrehajtása alapján kompenzációban részesítik, és részesedni fognak az alacsony szén-dioxid-kibocsátású üzemanyag-piacok által teremtett pénzügyi ösztönzőkből.

A Project Carbonview az Egyesült Államokra összpontosítva kezdetben lehetővé teszi az amerikai etanolgyártók számára (a kukorica az etanolgyártás kulcsfontosságú összetevője), hogy nyomon kövessék a szén-dioxid-kibocsátást a teljes ellátási láncban – az ültetéstől a termelésig –, és fenntarthatóbb üzleti gyakorlatokat valósítsanak meg a szükséges adatok biztosításával megalapozottabb vásárlási döntéseket hoznak, és csökkentsék szén-dioxid-kibocsátásukat.

A programban részt vevő gazdálkodók számára a Project Carbonview leegyszerűsíti a farmon belüli adatgyűjtést a Bayer Climare FieldView alkalmazásával, és összekapcsolja azt a Bushel platform 54 000 amerikai aktív felhasználója által rögzített szállítási adatokkal. A Climate FieldView segítségével a gazdálkodók továbbra is birtokolják adataikat, és kiválaszthatják, hogy kivel osztják meg adataikat.

Az AWS-re épülő Project Carbonview a Bushel platformon keresztül lehetővé teszi az etanolgyártó létesítményekből származó igény szerinti terméktranzakciók és terménycsere-piaci adatokhoz való engedélyezett hozzáférést a beszerzési és vásárlási döntések szén-dioxid-kibocsátásának értékeléséhez.

A Bayer illetékesei szerint a Project Carbonview egy közelmúltbeli kísérlet részeként azonosította azokat a lehetőségeket, amelyekkel optimalizálni lehet az ellátási lánc partnereit.

A Project Carbonview mögött álló csapat a 2022-es szezonban az amerikai kukoricatermelőkkel együtt kísérleti megoldást alkALmaz, és azt tervezi, hogy a jövőben kiterjeszti a programot más globális régiókra, valamint egyéb takarmánygabonákra, élelmiszer-gabonákra és olajos magvakra, például a szójababra. A program során a csapat azt vizsgálja, hogy a Project Carbonview miként segítheti az etanolgyártókat abban, hogy a kukoricatermelés hatását rögzítsék a kibocsátási jelentésükben, valamint lehetőséget adnak a felhasználóknak arra, hogy megosszák a kibocsátási referenciaértékek elérésével kapcsolatos bevált gyakorlatokat egy célközösségen belül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Napraforgó védelem – még van feladat!

2020. augusztus 5. 13:02

Az intenzív napraforgó termesztés elengedhetetlen eleme a gombaölő szeres védekezés. A kezelés időzítése és esetleges ismétlése általában évjárat és termőhely függő. 2020-ban a körülmények a napraforgó 8-10 levélpáros-csillagbimbós állapotában (június első dekádja) alakultak az állományok fejlődésének, de egyúttal a gombafertőzésnek is kedvezően. Ekkor volt lehetőség a komolyabb gazdasági kárt okozó szártő- és szárbetegségek elleni preventív védekezések elvégzésére.

Mikor és mivel védekezzünk a kalászosok gombabetegségei ellen?

2019. március 13. 09:00

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászosgabona-termesztés: változik a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is!

Lehet egy gonddal kevesebb?

2019. június 20. 11:57

Hatékony kezelésekkel előzzük meg az amerikai kukoricabogár lárvák inszekticid rezisztenciájának kialakulását.

Lamardor Active Csomag – megújult összetétellel a biztos kezdéshez

2020. augusztus 6. 10:17

Szélsőséges esetektől eltekintve a termesztett növényeink hozamcsökkenését gyakrabban okozzák kórokozó gombák, mint a kedvezőtlen időjárás. Időrendben az első támadást a kórokozók a kultúrnövényeink vetőmagjai ellen „indítják”, ugyanis a vetőmagok viszonylag nagy mennyiségben tartalmaznak fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat és vitaminokat, amelyek elengedhetetlenek a növények kezdeti fejlődéshez, de a kórokozók fejlődéséhez is.