A „gyilkos krizantém” sárga közepe egy természetes toxint tartalmaz, amely erős rovarölő szer.
A rovarvilág leghalálosabb virága puha tapintású. A kenyai Nagy-hasadékvölgy feletti dombokon a Pyrethrum növény fehér szirmai minden reggel harmattal telnek meg. A virág a szedők számára teljesen ártalmatlan. De a bogarak jobb, ha vigyáznak: a virág sárga közepe olyan természetes mérget tartalmaz, amely másodpercek alatt végez velük!
A Pyrethrum olyan óvilági növények nemzetsége volt, amelyeket ma Chrysanthemum vagy Tanacetum néven osztályoznak, és amelyeket manapság dísznövényként termesztenek. A Pyrethrum elnevezést továbbra is a korábban a Pyrethrum nemzetségbe tartozó növények általános neveként használják.
A Kr. e. 400 körül Perzsiában felfedezett virág egy aktív hatóanyagot, piretrint termel, amely kivonható és felhasználható természetes rovarölő szerek előállításához, amelyeket a gazdák a terményekre permetezve védik meg azokat az atkáktól, hangyáktól és levéltetvektől anélkül, hogy bárki egészségét károsítanák. A pásztorok piretrin kenőcsökkel kenik be szarvasmarháikat a legyek és kullancsok elriasztására. Leggyakoribb alkalmazásakor a piretrin a központi idegrendszerüket támadva bénítja meg a kártevőket – olvasható a National Geographic oldalán.
„Ha egy rovart piretrinnel permetezünk be, az első 30 másodpercben hihetetlenül hiperaktív lesz, majd a földre esik”
– magyarázza Ian Shaw, a Kapi Limited piretringyártó cég ügyvezető igazgatója. A Chrysanthemum cinerariifolium termesztése az otthonunk közelében elegendő lehet ahhoz, hogy elriasszuk a parazitákat hordozó rovarok egy részét.
A piretrin a szúnyogok által terjesztett betegségek, például a malária elleni globális küzdelemben is hatékony eszközzé vált, amely parazita évente több mint egymillió embert betegít meg és több mint 400 ezer ember halálát okozza. A spirál alakú, szúnyogtekercsként ismert korongokban gyártott szúnyogirtók füstölő fátylat bocsátanak ki, amely a szúnyogokat elriasztja, de az emberre ártalmatlan.
„A piretrin a legfontosabb rovarölő szer a világon – mondta Joel Maina Kibett, a kenyai fővárostól, Nairobitól háromórányi autóútra északra fekvő Nakuru megye mezőgazdasági vezetője. – Természetes, szerves, és nincsenek környezeti hatásai. Emellett felhasználóbarát.”
Mivel a virágok kéthetente betakaríthatók, a termelőknek szinte egész évben stabil jövedelmet biztosítanak. Ráadásul a kenyai esős évszakok után közvetlenül rendkívül gyorsan nőnek, így a gazdák évente kétszer kapnak bónuszt.