Növényvédelem

A rovarvilág leghalálosabb virága a gazdák megmentője lehet

National Geographic

A „gyilkos krizantém” sárga közepe egy természetes toxint tartalmaz, amely erős rovarölő szer.

A rovarvilág leghalálosabb virága puha tapintású. A kenyai Nagy-hasadékvölgy feletti dombokon a Pyrethrum növény fehér szirmai minden reggel harmattal telnek meg. A virág a szedők számára teljesen ártalmatlan. De a bogarak jobb, ha vigyáznak: a virág sárga közepe olyan természetes mérget tartalmaz, amely másodpercek alatt végez velük!

A Pyrethrum olyan óvilági növények nemzetsége volt, amelyeket ma Chrysanthemum vagy Tanacetum néven osztályoznak, és amelyeket manapság dísznövényként termesztenek. A Pyrethrum elnevezést továbbra is a korábban a Pyrethrum nemzetségbe tartozó növények általános neveként használják.

A Kr. e. 400 körül Perzsiában felfedezett virág egy aktív hatóanyagot, piretrint termel, amely kivonható és felhasználható természetes rovarölő szerek előállításához, amelyeket a gazdák a terményekre permetezve védik meg azokat az atkáktól, hangyáktól és levéltetvektől anélkül, hogy bárki egészségét károsítanák. A pásztorok piretrin kenőcsökkel kenik be szarvasmarháikat a legyek és kullancsok elriasztására. Leggyakoribb alkalmazásakor a piretrin a központi idegrendszerüket támadva bénítja meg a kártevőket – olvasható a National Geographic oldalán.

„Ha egy rovart piretrinnel permetezünk be, az első 30 másodpercben hihetetlenül hiperaktív lesz, majd a földre esik”

– magyarázza Ian Shaw, a Kapi Limited piretringyártó cég ügyvezető igazgatója. A Chrysanthemum cinerariifolium termesztése az otthonunk közelében elegendő lehet ahhoz, hogy elriasszuk a parazitákat hordozó rovarok egy részét.

A piretrin a szúnyogok által terjesztett betegségek, például a malária elleni globális küzdelemben is hatékony eszközzé vált, amely parazita évente több mint egymillió embert betegít meg és több mint 400 ezer ember halálát okozza. A spirál alakú, szúnyogtekercsként ismert korongokban gyártott szúnyogirtók füstölő fátylat bocsátanak ki, amely a szúnyogokat elriasztja, de az emberre ártalmatlan.

„A piretrin a legfontosabb rovarölő szer a világon – mondta Joel Maina Kibett, a kenyai fővárostól, Nairobitól háromórányi autóútra északra fekvő Nakuru megye mezőgazdasági vezetője. –  Természetes, szerves, és nincsenek környezeti hatásai. Emellett felhasználóbarát.”

Mivel a virágok kéthetente betakaríthatók, a termelőknek szinte egész évben stabil jövedelmet biztosítanak. Ráadásul a kenyai esős évszakok után közvetlenül rendkívül gyorsan nőnek, így a gazdák évente kétszer kapnak bónuszt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Hogyan vészelik át a telet a kártevők?

2022. november 30. 04:36

Hol vannak télen a kártevők? Hogyan vészelik át a hideget?

Mit lehet tenni a káposztaféléken megtelepedő apró rovarok ellen?

2023. június 10. 04:39

Mit lehet tenni a káposztaféléken megtelepedő fehér, apró rovarok ellen? Mik lehetnek ezek egyáltalán?

Mi lehet a baja a viaszvirágnak? Hogyan gyógyíthatom meg?

2023. február 2. 04:37

Most került hozzám egy viaszvirág (Hoya), de a levelein valamilyen betegség vagy kártevő okozta tünetek láthatók. Mit tudok tenni, hogy meggyógyuljon? A többi növény veszélyben lesz a közelében?

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.