Növényvédelem

A vörös szín távol tartja a rovarkártevőket?

Agrofórum Online

A növénytermesztésben, főleg az üvegházakban széles körben használt hálók színe befolyásolja, hogy mennyire telepednek meg a kártevők.

Egy japán tanulmány arról számol be, hogy a vörös színű háló hatásosabban tartja távol a rovarokat, mint a fehér, a fekete vagy a többszínű. A kutatók póréhagymán tesztelték a hálókat, és azt találták, hogy a vörös háló hatásosabban működött, valamint valós termesztési körülmények között a félig vagy teljesen vörös színű hálókkal fedett területek esetén 25-50%-kal kevesebb rovarölő szerre volt szükség, mint amikor nem használtak hálót.

Környezetkímélő és hatékony védelem

Lássuk be, bár a rovarölő szerek használata néha elkerülhetetlen, a legtöbb esetben akkor kell ezeket bevetnünk, amikor már a hasznos rovarok, beporzók is megjelennek a növényeken. Ráadásul elkerülhetetlen, hogy ne csak a kártékony rovarokra, hanem a talajra, a talajba és a környezetbe is jusson a kemikáliából. És akkor felmerül még a rezisztencia, valamint a növényvédő szerek szűkülő palettájának kérdése.

Azért használnak sokan hálót, hogy fizikai úton védjék meg a terményt a rovarkártevőktől. Ezek általában fehérek, feketék vagy kékek. Azt gondolhatnánk, hogy minél kisebb szemű a háló, annál hatékonyabb, hiszen kevesebb ízeltlábú fér át rajtuk. Ám japán tudósok szerint még ennél is nagyobb hatása lehet a háló színének.

Nem látnak át rajta

Azt találták, hogy ha nagyobb lyukú piros hálót használtak, amin a rovarok elvileg átfértek, azzal mégis kevesebb károsító jelent meg, mint a kisebb lyukú, de fekete vagy fehér háló esetében. Ez az „optikai növényvédelem” a rovarok látásán alapul, ugyanis a legtöbb közülük egyszerűen nem látja a piros színt, mivel hiányoznak a szemükből az erre szolgáló receptorok.

A kísérletet dohánytripsszel végezték, amely az egész világon elterjedt, a kémiai növényvédő szerekre sok esetben rezisztens faj, ráadásul sok növényfajban károsít. A tudósok többféle színnel kísérleteztek, és azt találták, hogy ha legalábbis volt vörös színű szál a hálóban, már az is szignifikánsan jobban távol tartotta a tripszeket.

Jelentős rovarölőszer-megtakarítás

Egy másik kísérletben azt vizsgálták, hogy a vörös hálóval teljesen letakart, félig letakart és takarás nélküli üvegházas kultúrában hogyan viselkednek a tripszek. Azt találták, hogy a teljesen letakartban volt a legkevesebb szükség a rovarölő szeres védekezésre, a félig letakartban pedig ehhez képest eggyel több védekezésre volt szükség.

Összességében a nem letakart kultúrákhoz képest a piros hálóval 25-50%-os növényvédőszer-megtakarítást lehetett elérni.

Ugyan elsőre a vörös hálókat lényegesen drágább megoldásnak gondolnánk, mint a rovarölő szereket, viszont évekig újra és újra felhasználhatók. Ráadásul mivel a háló sűrűsége nem befolyásolja a tripszeket, elég a nagyobb lyukú, kevesebb anyagot tartalmazó hálót használni. Ezzel az növényállomány párologtatása jobbá válik, a gombák kevésbé fertőzik és több napfény éri.

A kutatás eredményei elég meggyőzőek, érdemes lehet a fóliasátrakban a vörös hálóval próbát tenni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Üvegházi brokkolitermesztés

2022. július 30. 07:34

A zöld színű „koronaékszer”, vagyis a brokkoli egy példaértékű élelmiszer.

Vízgyűjtőt építettek üvegházi paradicsomok öntözésére

2024. július 15. 15:40

Dél-Lengyelországban a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt az NPI csapata kialakított egy víztározót, amely egy paradicsomtermesztő üvegházait hivatott ellátni.

Az üvegházak egyre nagyobb területet fednek le a Földön

2024. június 6. 13:10

Az üvegházi termesztés globálisan nő, mutatták ki egy tanulmányban. A trendnek számos előnye van, de a negatív hatásaira kevesebb figyelem irányul.

Magyar mezőgazdasági robot, mesterséges intelligenciával

2024. február 18. 16:10

Mintaoltalom minősítésben részesült nemrégiben az a mesterséges intelligenciával ellátott kisméretű robot, amelyet a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karának kutatócsoportja fejlesztett.