A növénytermesztésben, főleg az üvegházakban széles körben használt hálók színe befolyásolja, hogy mennyire telepednek meg a kártevők.
Egy japán tanulmány arról számol be, hogy a vörös színű háló hatásosabban tartja távol a rovarokat, mint a fehér, a fekete vagy a többszínű. A kutatók póréhagymán tesztelték a hálókat, és azt találták, hogy a vörös háló hatásosabban működött, valamint valós termesztési körülmények között a félig vagy teljesen vörös színű hálókkal fedett területek esetén 25-50%-kal kevesebb rovarölő szerre volt szükség, mint amikor nem használtak hálót.
Környezetkímélő és hatékony védelem
Lássuk be, bár a rovarölő szerek használata néha elkerülhetetlen, a legtöbb esetben akkor kell ezeket bevetnünk, amikor már a hasznos rovarok, beporzók is megjelennek a növényeken. Ráadásul elkerülhetetlen, hogy ne csak a kártékony rovarokra, hanem a talajra, a talajba és a környezetbe is jusson a kemikáliából. És akkor felmerül még a rezisztencia, valamint a növényvédő szerek szűkülő palettájának kérdése.
Azért használnak sokan hálót, hogy fizikai úton védjék meg a terményt a rovarkártevőktől. Ezek általában fehérek, feketék vagy kékek. Azt gondolhatnánk, hogy minél kisebb szemű a háló, annál hatékonyabb, hiszen kevesebb ízeltlábú fér át rajtuk. Ám japán tudósok szerint még ennél is nagyobb hatása lehet a háló színének.
Nem látnak át rajta
Azt találták, hogy ha nagyobb lyukú piros hálót használtak, amin a rovarok elvileg átfértek, azzal mégis kevesebb károsító jelent meg, mint a kisebb lyukú, de fekete vagy fehér háló esetében. Ez az „optikai növényvédelem” a rovarok látásán alapul, ugyanis a legtöbb közülük egyszerűen nem látja a piros színt, mivel hiányoznak a szemükből az erre szolgáló receptorok.
A kísérletet dohánytripsszel végezték, amely az egész világon elterjedt, a kémiai növényvédő szerekre sok esetben rezisztens faj, ráadásul sok növényfajban károsít. A tudósok többféle színnel kísérleteztek, és azt találták, hogy ha legalábbis volt vörös színű szál a hálóban, már az is szignifikánsan jobban távol tartotta a tripszeket.
Jelentős rovarölőszer-megtakarítás
Egy másik kísérletben azt vizsgálták, hogy a vörös hálóval teljesen letakart, félig letakart és takarás nélküli üvegházas kultúrában hogyan viselkednek a tripszek. Azt találták, hogy a teljesen letakartban volt a legkevesebb szükség a rovarölő szeres védekezésre, a félig letakartban pedig ehhez képest eggyel több védekezésre volt szükség.
Összességében a nem letakart kultúrákhoz képest a piros hálóval 25-50%-os növényvédőszer-megtakarítást lehetett elérni.
Ugyan elsőre a vörös hálókat lényegesen drágább megoldásnak gondolnánk, mint a rovarölő szereket, viszont évekig újra és újra felhasználhatók. Ráadásul mivel a háló sűrűsége nem befolyásolja a tripszeket, elég a nagyobb lyukú, kevesebb anyagot tartalmazó hálót használni. Ezzel az növényállomány párologtatása jobbá válik, a gombák kevésbé fertőzik és több napfény éri.
A kutatás eredményei elég meggyőzőek, érdemes lehet a fóliasátrakban a vörös hálóval próbát tenni.