Az aloe vera megosztó növény: egyszer azt halljuk (és hisszük), hogy csodatévő gyógynövény, máskor azt, hogy egészségtelen. Most pedig azt, hogy ez a kártevők ellen bevethető egyik legeslegjobb ellenszer, ami rendkívül olcsó és biztonságos megoldást jelenthet a gazdák számára. Vajon mi az igazság?
A legfrissebb kutatások alapján a növény héja valóban alkalmas arra, hogy rovarirtóként használjuk, ami igencsak fontos, ha figyelembe vesszük, hogy a gazdák világszerte a terméshozamok minimum 20%-át veszítik el a különféle kártevők miatt, ami közvetetten hatással van az élelmezésbiztonságra is.
Az aloe vera termesztése eddig a növény gélszerű anyagára fókuszált, amelyet a szépségipartól a gyógyászaton át számtalan területen felhasználják, a héját eddig azonban értéktelennek tartották és haszontalan anyag lévén, hulladékként megsemmisítették.
„Feltehetően évente több millió tonna aloe vera héj került így világszerte kidobásra” – jelentette ki Debasish Bandyopadhyay, az amerikai Texasi Rio Grande Valley Egyetem kémia tanszékének adjunktusa. Bandyopadhyay egy olyan kísérlet vezető kutatója, amelynek az a célja, hogy a hulladékcsökkentés mellett megtalálják az aloe értéknövelésének módját.
Az Amerikai Kémiai Társaság e havi ülésén Bandyopadhyay és kollégái bemutatták, hogy az aloe vera héja természetes rovarölő szerként működhet, amely elriasztja a kártékony rovarokat az olyan növényekről, mint a kukorica vagy a köles.
„Bebizonyítottuk, hogy az aloe vera héjából származó kivonatok elriasztják a kártevőket a terményektől, sőt, végül elpusztítják őket” – mutatott rá Bandyopadhyay, aki azt is elárulta, hogy a rovarok ki nem állhatják az aloe vera héját, mivel az olyan fitokémiai anyagokat tartalmaz, amelyek mérgezőek számukra.
Így az ezeknek a vegyületeknek való kitettség mérgezéshez hasonló tüneteket, vagy akár a rovarok mozgási, táplálkozási és szaporodási képességének zavarát is okozhat – ami jó hír az ily módon megmenekülő haszonnövények számára.
Az aloe vera héjának rovarölő szerként való potenciális alkalmazása azután keltette fel a kutatók érdeklődését, hogy egy olyan helyszínen jártak, ahol észrevették, hogy a rovarok békén hagyják az aloe vera leveleit, miközben más növények leveleit megtámadják.
Ez alapján azt feltételezték, hogy az aloe vera héja specifikus védekező vegyi anyagokkal rendelkezik. A vizsgálathoz összegyűjtötték és megszárították a héjakat, majd a héjakból kivonatot állítottak elő olyan anyagok segítségével, mint a diklórmetán (DCM), a hexán és a metanol.
A kísérleteik azt mutatták, hogy az aloe héjának DCM-kivonata jelentős rovarölő tulajdonságokkal rendelkezik a mezőgazdasági kártevőkkel szemben. Emellett azonban a vegyületek nem mutattak mérgező tulajdonságokat, ami azt jelenti, hogy az aloe vera héjából készült rovarölő szerek nem jelentenek egészségügyi kockázatot az ember egészségére.
(Fotó: Luciana Lopez/Pixabay)