Növényvédelem

Aratás közben külön gyűjti össze a gyommagvakat egy új kombájn – de vajon miért?

Agrofórum Online

Újfajta cséplési eljáráson dolgozik egy német egyetem. A megoldás lényege, hogy a gyomnövények magjait a betakarítógépek külön tudják kezelni a kultúrnövény magvaitól.

A gyomirtó szerek használatának csökkentését teheti lehetővé egy új és elmés fejlesztés a giesseni Justus Liebig Egyetem részéről. A német felsőoktatási intézmény olyan cséplési technológiát dolgozott ki, amely a gyommagvak összegyűjtésére irányul.

A pipacs vagy a búzavirág ma már nem olyan gyakori látvány a táblákon, mint korábban volt, ám ha a fent említett fejlesztés széles körben alkalmazásra kerül majd a kombájnokon, az a biológiai sokszínűségnek is kedvezni fog.

A megoldás lényege, hogy a cséplés során a táblákon lévő „társult” gyomnövények magjait a betakarítógépek külön tudják kezelni a kultúrnövény magvaitól. Ehhez speciális fúvókákat és rostákat alkalmaznak, és ezek segítségével a gyommagvakat egy külön tartályba gyűjtik össze az aratás során.

Mi ennek az értelme? Lényegében annyi, hogy a gyommagvak ezután nem kerülnek vissza a táblára, nem szennyezik a kultúrnövényt, viszont méhlegelőket és más virágos sávokat lehet belőlük kialakítani a tábla szélén.

A Justus Liebig Egyetem tesztelés alá is veti az elképzelést, Hessen tartomány például 655 ezer euróval támogatja a projektet 2023 és 2026 között. A kutatók szerint ezzel a módszerrel évről évre csökkenthető a gyomnyomás a learatott táblákon, ezáltal pedig a gyomirtó szerek használata is jelentősen redukálható.

A kísérlet első szakaszában 9 termelő földjein tették próbára az új cséplési eljárást Marburg-Biedenkopf körzetben, 2019–2022 között. Olyan műszaki megoldást alkalmaztak, ami utólag is beszerelhető a már meglévő kombájnokba, tehát csupán emiatt nincs szükség új gép beszerzésére.

(Fotó: Kása Tamás/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Felülteljesítette az elemzői várakozásokat a Deere & Co

2020. február 25. 08:34

A 40 és 100 lóerő közötti teljesítményű, kétkerék-meghajtású traktorok piaca 3 százalékkal csökkent, azonban a Deere növekedni tudott.

Nagyobb motorteljesítmény és magtartály – Új hibrid kombájnt mutattak be

2022. augusztus 24. 07:35

Közel három év kihagyás után rendezett újra nagyszabású sajtóeseményt a CLAAS, ahol a nemzetközi közönség első ízben találkozhatott a gyártó 2023-as modellévre szánt újdonságaival.

A CLAAS cég bemutatta „Fit Your Farm” programját

2021. október 16. 04:36

A „Fit Your Farm” (farmodhoz igazítva) program keretében bemutatták az új TRION kombájncsaládot, az új CEMIS 1200 okos terminált, a VARIO vágóasztal-fejlesztéseket, az új TORION kerekes rakodókat és az új QUADRANT EVOLUTION hasábbálázót.

Pesszimista a John Deere vezetősége

2019. november 28. 12:17

Régiós tekintetben az Egyesült Államokban és Kanadában számít a mezőgazdasági üzletágban 5 százalékos mínuszra a vállalat a 2020-as pénzügyi évben, míg a világ többi részén, így Európában is stagnálásra számítanak.