Növényvédelem

Aratás közben külön gyűjti össze a gyommagvakat egy új kombájn – de vajon miért?

Agrofórum Online

Újfajta cséplési eljáráson dolgozik egy német egyetem. A megoldás lényege, hogy a gyomnövények magjait a betakarítógépek külön tudják kezelni a kultúrnövény magvaitól.

A gyomirtó szerek használatának csökkentését teheti lehetővé egy új és elmés fejlesztés a giesseni Justus Liebig Egyetem részéről. A német felsőoktatási intézmény olyan cséplési technológiát dolgozott ki, amely a gyommagvak összegyűjtésére irányul.

A pipacs vagy a búzavirág ma már nem olyan gyakori látvány a táblákon, mint korábban volt, ám ha a fent említett fejlesztés széles körben alkalmazásra kerül majd a kombájnokon, az a biológiai sokszínűségnek is kedvezni fog.

A megoldás lényege, hogy a cséplés során a táblákon lévő „társult” gyomnövények magjait a betakarítógépek külön tudják kezelni a kultúrnövény magvaitól. Ehhez speciális fúvókákat és rostákat alkalmaznak, és ezek segítségével a gyommagvakat egy külön tartályba gyűjtik össze az aratás során.

Mi ennek az értelme? Lényegében annyi, hogy a gyommagvak ezután nem kerülnek vissza a táblára, nem szennyezik a kultúrnövényt, viszont méhlegelőket és más virágos sávokat lehet belőlük kialakítani a tábla szélén.

A Justus Liebig Egyetem tesztelés alá is veti az elképzelést, Hessen tartomány például 655 ezer euróval támogatja a projektet 2023 és 2026 között. A kutatók szerint ezzel a módszerrel évről évre csökkenthető a gyomnyomás a learatott táblákon, ezáltal pedig a gyomirtó szerek használata is jelentősen redukálható.

A kísérlet első szakaszában 9 termelő földjein tették próbára az új cséplési eljárást Marburg-Biedenkopf körzetben, 2019–2022 között. Olyan műszaki megoldást alkalmaztak, ami utólag is beszerelhető a már meglévő kombájnokba, tehát csupán emiatt nincs szükség új gép beszerzésére.

(Fotó: Kása Tamás/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (III. rész)

2020. június 13. 04:36

Korábbi cikkeinkben tájékoztatást adtunk a gabonanövények, a rizs betakarításának gépesítési törekvéseiről. A főbb növények közül most a gyapot gépesített betakarításáról számolunk be.

Végigrepül a kombájn a táblán, elképesztő betakarítási sebességet értek el Argentínában

2024. február 24. 14:10

A kombájnnak csupán a kalászok levágása a feladata egy argentin cég szerint, amely ultrakönnyű vágóasztalt fejlesztett, így szinte végig lehet repülni vele a táblákon.

Betakarítás kisebb költséggel mégis nagyobb hatékonysággal? Lehetséges!

2022. június 10. 05:34

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos és milyen hasznos a betakarítógépek helyes üzemeltetése.

Ikerrotoros „vadállattal” jelentkezett a Case IH is

2024. február 13. 15:10

A testvérmárka New Holland után ikerrotoros kombájnnal jelentkezett a Case IH is a napokban, szakítva a korábbi hagyományokkal. 775 LE-s motor, 20 ezer literes magtartály – kell-e több?