Növényvédelem

Aratás közben külön gyűjti össze a gyommagvakat egy új kombájn – de vajon miért?

Agrofórum Online

Újfajta cséplési eljáráson dolgozik egy német egyetem. A megoldás lényege, hogy a gyomnövények magjait a betakarítógépek külön tudják kezelni a kultúrnövény magvaitól.

A gyomirtó szerek használatának csökkentését teheti lehetővé egy új és elmés fejlesztés a giesseni Justus Liebig Egyetem részéről. A német felsőoktatási intézmény olyan cséplési technológiát dolgozott ki, amely a gyommagvak összegyűjtésére irányul.

A pipacs vagy a búzavirág ma már nem olyan gyakori látvány a táblákon, mint korábban volt, ám ha a fent említett fejlesztés széles körben alkalmazásra kerül majd a kombájnokon, az a biológiai sokszínűségnek is kedvezni fog.

A megoldás lényege, hogy a cséplés során a táblákon lévő „társult” gyomnövények magjait a betakarítógépek külön tudják kezelni a kultúrnövény magvaitól. Ehhez speciális fúvókákat és rostákat alkalmaznak, és ezek segítségével a gyommagvakat egy külön tartályba gyűjtik össze az aratás során.

Mi ennek az értelme? Lényegében annyi, hogy a gyommagvak ezután nem kerülnek vissza a táblára, nem szennyezik a kultúrnövényt, viszont méhlegelőket és más virágos sávokat lehet belőlük kialakítani a tábla szélén.

A Justus Liebig Egyetem tesztelés alá is veti az elképzelést, Hessen tartomány például 655 ezer euróval támogatja a projektet 2023 és 2026 között. A kutatók szerint ezzel a módszerrel évről évre csökkenthető a gyomnyomás a learatott táblákon, ezáltal pedig a gyomirtó szerek használata is jelentősen redukálható.

A kísérlet első szakaszában 9 termelő földjein tették próbára az új cséplési eljárást Marburg-Biedenkopf körzetben, 2019–2022 között. Olyan műszaki megoldást alkalmaztak, ami utólag is beszerelhető a már meglévő kombájnokba, tehát csupán emiatt nincs szükség új gép beszerzésére.

(Fotó: Kása Tamás/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Így aratják az őszi búzát Tabajd határában (VIDEÓK)

2018. július 4. 09:07

Zsár Ernő Tamás tabajdi fiatal gazdálkodót látogattuk meg, ahonnan élőben jelentkeztünk a fülkéből, valamint drónvideót is készítettünk.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (IV. rész)

2020. július 22. 04:36

A nagy területen gazdálkodó farmerek, a termelési körülmények változásához igazodva a közeljövőben várhatóan növelik keresletüket az önjáró burgonyakombájnok iránt.

Kézi vagy gépi? Szőlőkombájnok nyomában három borvidéken át

2022. november 19. 08:29

A 2022-es őszi szüret idején három neves pincészetet és szőlőbirtokot kerestem fel, hogy megtudjam, miért dönt egyre több borász a betakarítás gépesítése mellett, és mivel tud hozzájárulni egy szőlőkombájn a minőségi, adott esetben akár a csúcsborok elkészítéséhez.

Szőlő-Bor Videó

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (III. rész)

2020. június 13. 04:36

Korábbi cikkeinkben tájékoztatást adtunk a gabonanövények, a rizs betakarításának gépesítési törekvéseiről. A főbb növények közül most a gyapot gépesített betakarításáról számolunk be.