Növényvédelem

Megjelent a parlagfű ellensége Magyarországon is

Agrofórum Online

A parlagfű-olajosbogár 2013-tól van jelen Európában, és gyorsan terjed mindazokon a helyeken, ahol kedvenc tápnövénye, a parlagfű megtalálható.

Az Észak-Amerikából származó ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) széles körben az egyik legfontosabb invazív idegenhonos növény világszerte. Elsősorban Ázsiában, Ausztráliában és Európában terjedt el. Kedvező biológiai tulajdonságai (erős kompetitív képesség, allelopátia, széles ökológiai spektrum stb.) miatt jelentős terméskiesést okozhat a növénytermesztésben (elsősorban a gyökérnövényekben, például a napraforgóban). Allergizáló hatású pollenje pedig súlyos egészségügyi problémákat idéz elő, Magyarországon a legjelentősebb allergénnek tekinthető.

Új bogárfaj hozhatja a megváltást

A parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa) a levélbogárfélék (Chrysomelidae) családjába és az olajosbogár-formák (Galerucinae)  alcsaládjába tartozó bogár, írja a Wikipédia. A fajt 1986-ban írták le Észak-Amerikából. Jelentősége, hogy elsőrendű tápnövényei a parlagfűfajok, köztük Magyarország leggyakoribb, legtöbb gondot okozó gyomnövénye, az ürömlevelű parlagfű.

Őshazája Észak-Amerika, ahol széles körben elterjedt Kanadádától Mexikóig, és most már stabilnak tűnő populációi élnek Európában is. Első európai megjelenése 2013-ra tehető. Valószínűleg sok más újvilági fajhoz hasonlóan Amerikából származó vetőmag-, illetve takarmányszállítmányokkal juthatott el a többi kontinensre. Az új területeken rendkívül gyorsan terjedhet. Magyarországi első példányait 2020-ban találták meg Budapest környékén, mára pedig elterjedőben van az egész országban.

A biológiai védekezésben is szerepet játszhat

Világszerte megfigyelhető az a tendencia, hogy csökkenteni próbálják a kijuttatott vegyszerek mennyiségét, és az integrált gyomirtás során más, nem vegyszeres megközelítéseket részesítenek előnyben. Különösen a gyomok biológiai gyomszabályozásának lehetőségeivel kapcsolatos kutatások váltak intenzívebbé, a célszervezetek elleni védekezésre alkalmas biológiai szerek alkalmazásával.

Ugyan a parlagfűszámos természetes ellensége ismert világszerte (beleértve a kártevőket és kórokozókat is), de a legtöbbjük polifág és kevés kárt okoz, ami alkalmatlanná teszi őket a rendszerszemléletű kezelésre. A biológiai szerek közül éppen a parlagfű-olajosbogár tűnik a legígéretesebbnek, amelyet néhány országban, különösen Ázsiában már sikeresen alkalmaznak.

A parlagfű-olajosbogár szűk gazdanövénykörrel rendelkezik, elsősorban az Asteraceae családba tartozó növényeket károsítja. Aggodalomra adhat okot, hogy nemcsak a gyomnövényeket (A. artemisiifolia, Iva xanthiiifolia, Artemisia vulgaris, Xanthium spp., Conyza canadensis, Inula graveolens, Persicaria maculosa), hanem a kultúrnövényeket (napraforgó és csicsóka) is károsítja. Ugyanakkor a laboratóriumi körülmények között végzett táplálékválasztási vizsgálatok bizonyították, hogy a parlagfű-olajosbogár a parlagfüvet részesíti előnyben más gazdanövényekkel szemben. A megfigyelések szerint is felbukkanása szorosan kötődik elsődleges gazdanövénye jelenlétéhez, és ahol a parlagfű tömegesen van jelen, ott szaporodik el jelentős mértékben.

Számokban mérhető megkönnyebbülés

A bogár lárvái és kifejlett példányai az ürömlevelű parlagfű levelein táplálkoznak, és erős fertőzés esetén a parlagfű-populációkat virágzás előtt teljesen elpusztíthatják, vagy jelentősen csökkenthetik a mag- és pollentermelést.

Európában mintegy 13,5 millió ember (más forrás szerint 33 millió) szenved az Ambrosia által kiváltott allergiában, ami évente 7,4 milliárd euró költséget okoz. Hazánkban pedig minden tizedik ember allergiás a növényre. Az előrejelzésekből kiderül, hogy az A. artemisiifolia elleni biológiai védekezéssel a betegek száma körülbelül 2,3 millióval, az egészségügyi költségek pedig évi 1,1 milliárd euróval csökkennének.

Tekintettel a parlagfű-olajosbogár tápnövényének rendelkezésre állására és a bogár terjedésének ütemére elképzelhető, hogy aktív, biológiai védekezésre szolgáló felhasználása nélkül is mind a gazdálkodók, mind az allergiások hamarosan fellélegezhetnek.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Parlagfű: ez a helyzet június közepén

2018. június 26. 12:24

A május eleji a szokásosnál melegebb és szárazabb időjárás nem kedvezett a gyomok tömeges kelésének. A május közepén érkező csapadékhullám hatására kezdődött meg gyomok tömeges kelése, a hónap végére a kedvező időjárás hatására a parlagfű behozta a fejlődésbeli lemaradását.

Szigorodott a parlagfű elleni védekezés szabályozása

2019. június 14. 09:17

Az idei parlagfű szezontól érvényes törvénymódosítás értelmében a parlagfű elleni védekezés már egész évben fennálló kötelezettség.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Van a parlagfűnek hazánkban természetes ellensége?

2019. szeptember 12. 06:37

K. Ferenc kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a parlagfűnek van-e természetes ellensége hazánkban?