A pettyesszárnyú muslica (SWD) bogyós gyümölcsű növényekben végzett biológiai - vegyszerektől mentes - védekezési módszerrel végzett brit kísérletek kimutatták, hogy a technológia hatékonyabban működik, mint a rovarölő szerek, ha kereskedelmi körülmények között alkalmazzák.
A BigSis nevű brit start-up cég által kifejlesztett rendszer – amely a steril-rovar technika (SIT) egy továbbfejlesztett változatát alkalmazza – a hagyományos, permetezéssel történő védekezéshez képest akár 88%-kal is csökkentette a kártékony kifejlett nőstény SWD egyedszámát.
A BigSis-szel a vegyszermentes megoldás globális használatra való validálásán dolgozó nemzetközi vállalat által finanszírozott kísérletek során a gyümölcsökön a SWD-aktivitás jelei 80%-kal csökkentek, emellett a betakarítás során keletkező gyümölcshulladék is több mint felére csökkent.
„Alig két évvel ezelőtt fejeztük be a világon elsőként a SIT-en alapuló SWD elleni védekezési módszereink szántóföldi kísérletét – mondja Glen Slade, a BigSis alapítója. – Ennek eredményei szerint a kereskedelemben kapható szamócában a nőstény SWD-k száma közel 91%-kal csökkent.
Az, hogy idén ismét egy nagyüzemi gazdaságban, de ezúttal az iparágban szokásos rovarölőszer-használathoz képest ilyen magas szintű kontrollt értünk el, igazolja a SIT azon képességét, hogy a termelők számára egy nem vegyi, nem GMO, nem toxikus utat kínál a hatékony és elérhető árú rovarirtásra.”
Meggyőző kísérlet málnában
A brit kísérletek a Maravilha Málna 11 hektáros, három érési időszakra felosztott málnaültetvényére összpontosítottak, ami egy általános gyakorlat, hiszen július elejétől szeptember elejéig folyamatos betakarítást tesz lehetővé.
A BigSis SIT-et minden egyes érettségi szinten összehasonlították azokkal a kísérleti mintaterületekkel, amelyeken egyszeri Tracer (spinosad) permetezést alkalmaztak. A rovarcsapdák minden egyes mintaterületen kimutatták a kifejlett nőstények számát.
A szedés során keletkező gyümölcshulladékot minden parcellában nyomon követték, és megvizsgálták a piacképes gyümölcsöket az SWD-aktivitás jeleinek kimutatása érdekében.
Újjáélesztett technológia
A több mint 60 évvel ezelőtt először alkalmazott SIT-et – amely steril hím rovarokat használ a termesztett kártevőpopuláció növekedésének megfékezésére – mindig is túl drágának tartották a kereskedelmi célú alkalmazáshoz.
A BigSis azonban újjáélesztette a technológia iránti érdeklődést. A mesterséges intelligenciát és a robotikát kombináló megközelítés, amely hím rovarok millióinak felnevelését, szétválogatását és sterilizálását teszi lehetővé egy automatizált termelőüzemben, gyakorlatilag újra feltalálta a SIT-et, és akár 90%-kal csökkentette annak költségeit, így a szántóföldi védekezés számára is megfizethetővé tette.
A BigSis 2023-ban indította el az egész szezonra kiterjedő rovarirtást mint szolgáltatást (ICaaS), amely a termesztőknek a steril hím rovarok mezőgazdasági üzemen belüli kibocsátását teszi lehetővé.
„El vagyunk ragadtatva az eredményektől, ahogy a kísérletet finanszírozó vállalat is – lelkendezett Glen. – A mi SIT-ünk a bogyósgyümölcs-termelés számos kulcsfontosságú piacán, köztük Angliában és az Egyesült Államok négy vezető államában is bevált szabályozásmentes megközelítés.
Az SWD elleni hatékony védekezés egy fontos globális igényt elégít ki a nagy értékű növénykultúrákban, miközben lehetővé teszi a gazdák számára, hogy megfeleljenek a hatóságok és a fogyasztók elvárásainak azáltal, hogy csökkentik a növényvédő vegyszerek használatát az élelmiszeripari terményekben.”
(Fotó: Erik_Karits/Pixabay)