17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Növényvédelem

Hatékony a pettyesszárnyú muslica elleni biológiai védekezés a bogyós gyümölcsöknél

Agrofórum Online

A pettyesszárnyú muslica (SWD) bogyós gyümölcsű növényekben végzett biológiai - vegyszerektől mentes - védekezési módszerrel végzett brit kísérletek kimutatták, hogy a technológia hatékonyabban működik, mint a rovarölő szerek, ha kereskedelmi körülmények között alkalmazzák.

A BigSis nevű brit start-up cég által kifejlesztett rendszer – amely a steril-rovar technika (SIT) egy továbbfejlesztett változatát alkalmazza – a hagyományos, permetezéssel történő védekezéshez képest akár 88%-kal is csökkentette a kártékony kifejlett nőstény SWD egyedszámát.

A BigSis-szel a vegyszermentes megoldás globális használatra való validálásán dolgozó nemzetközi vállalat által finanszírozott kísérletek során a gyümölcsökön a SWD-aktivitás jelei 80%-kal csökkentek, emellett a betakarítás során keletkező gyümölcshulladék is több mint felére csökkent.

Alig két évvel ezelőtt fejeztük be a világon elsőként a SIT-en alapuló SWD elleni védekezési módszereink szántóföldi kísérletét – mondja Glen Slade, a BigSis alapítója. – Ennek eredményei szerint a kereskedelemben kapható szamócában a nőstény SWD-k száma közel 91%-kal csökkent.

Az, hogy idén ismét egy nagyüzemi gazdaságban, de ezúttal az iparágban szokásos rovarölőszer-használathoz képest ilyen magas szintű kontrollt értünk el, igazolja a SIT azon képességét, hogy a termelők számára egy nem vegyi, nem GMO, nem toxikus utat kínál a hatékony és elérhető árú rovarirtásra.

Meggyőző kísérlet málnában

A brit kísérletek a Maravilha Málna 11 hektáros, három érési időszakra felosztott málnaültetvényére összpontosítottak, ami egy általános gyakorlat, hiszen július elejétől szeptember elejéig folyamatos betakarítást tesz lehetővé.

A BigSis SIT-et minden egyes érettségi szinten összehasonlították azokkal a kísérleti mintaterületekkel, amelyeken egyszeri Tracer (spinosad) permetezést alkalmaztak. A rovarcsapdák minden egyes mintaterületen kimutatták a kifejlett nőstények számát.

A szedés során keletkező gyümölcshulladékot minden parcellában nyomon követték, és megvizsgálták a piacképes gyümölcsöket az SWD-aktivitás jeleinek kimutatása érdekében.

Újjáélesztett technológia

A több mint 60 évvel ezelőtt először alkalmazott SIT-et – amely steril hím rovarokat használ a termesztett kártevőpopuláció növekedésének megfékezésére – mindig is túl drágának tartották a kereskedelmi célú alkalmazáshoz.

A BigSis azonban újjáélesztette a technológia iránti érdeklődést. A mesterséges intelligenciát és a robotikát kombináló megközelítés, amely hím rovarok millióinak felnevelését, szétválogatását és sterilizálását teszi lehetővé egy automatizált termelőüzemben, gyakorlatilag újra feltalálta a SIT-et, és akár 90%-kal csökkentette annak költségeit, így a szántóföldi védekezés számára is megfizethetővé tette.

A BigSis 2023-ban indította el az egész szezonra kiterjedő rovarirtást mint szolgáltatást (ICaaS), amely a termesztőknek a steril hím rovarok mezőgazdasági üzemen belüli kibocsátását teszi lehetővé.

El vagyunk ragadtatva az eredményektől, ahogy a kísérletet finanszírozó vállalat is – lelkendezett Glen. – A mi SIT-ünk a bogyósgyümölcs-termelés számos kulcsfontosságú piacán, köztük Angliában és az Egyesült Államok négy vezető államában is bevált szabályozásmentes megközelítés.

Az SWD elleni hatékony védekezés egy fontos globális igényt elégít ki a nagy értékű növénykultúrákban, miközben lehetővé teszi a gazdák számára, hogy megfeleljenek a hatóságok és a fogyasztók elvárásainak azáltal, hogy csökkentik a növényvédő vegyszerek használatát az élelmiszeripari terményekben.

(Fotó: Erik_Karits/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Lencsetermesztés: új őszi fajtákkal, kiszámítható piaci viszonyok nélkül

2019. július 16. 08:08

A hazai növénytermesztési szerkezetben – elsősorban nagyfokú ökológiai érzékenységük miatt – a magfehérje pillangósok termesztése háttérbe szorult, az értékesítés biztonsága is alacsony.

Valóban a szűkebb a jobb?

2022. május 16. 11:17

A nem egészen költői kérdés a kukorica sortáv csökkentésének hazai alkalmazhatósága esetén vetődik fel.

Nagy lépést tett előre a magyar rizskutatás, kevesebb víz is elég lehet a növényeknek

2023. augusztus 22. 09:10

A közelmúltban két új rizsfajta is született a MATE szarvasi Galambosi Rizskísérleti Telepén, ahol kutatással, nemesítéssel és a hazai rizstermesztés vetőmagbázisának előállításával foglalkoznak a szakemberek. Az egyik legfőbb cél az, hogy a rizstermesztés jelentős vízigényét csökkenteni tudják.

Közvetlen fogyasztás helyett: sertéstakarmányozás rovarokkal

2023. november 24. 14:40

Az európai ember számára a rovarok fogyasztása néhány kísérletező kedvű egyén kivételével teljesen idegen. De mi lenne, ha mi maradnánk a hagyományos ételeinknél, mint a baromfi vagy a disznó, és őket táplálnánk ezzel az új fehérjeforrással? A baromfi esetében ez már bevett eljárás, és biztató kísérletek folynak a sertések takarmányozásával kapcsolatban is.